Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На прощаване

Калин Манолов
Снимка: личен архив

Започва последното издание на „Конструкция“ по програма „Хоризонт“ на БНР.  Бързам веднага да кажа, че спирането му не е репресия срещу свободата на словото, нито епизод от позиционната война, която трети месец се води между ръководството на Националното радио и част от журналистите в него. Не съм взимал страна в нея досега и нямам намерение тепърва да го правя: мнението ми и за свободата на словото, и за мисията на обществените медии, и за заплащането на труда в тях, доста се различава от позициите и на двете страни в конфликта. Ако изобщо принципи и ценности стоят в неговата основа. Лично аз дълбоко се съмнявам в това. Ако стояха, и двете страни би трябвало да ги защитават по друг начин. Най-добрият, който ми хрумва, е да се вгледат в реалността зад оградата  на Старата къща.

Зад тази ограда абсолютната свобода е недостижима – и за пушачи, и за непушачи. За да я има изобщо, преди да са установени демократични традиции в обществото, е добре да се определят пределите на ограничаване и механизмите на защита. За обществените медии, финансирани от бюджета, свободата на словото означава ненамеса на държавата в конкретното отразяване на факти и събития, за разлика от бюджета, принципите, отговорностите, критериите, чието определяне Е работа на държавата. Който не приема това, би трябвало да работи в частна медия, където въпросната свобода се изразява в намирането на разумен баланс между политическите и икономически интереси на собственика, и възможността на журналистите да отразяват многообразието на мнения в обществото. Чудя се как ли „репресираните“ колеги от обществените медии, с тяхното разбиране за свобода на словото,  биха постигали този баланс в някоя частна медия...

Сега обаче говорим за обществения баланс, който БНР и БНТ съгласно чл. 6, ал. 6 от Закона за радиото и телевизията са задължени да осигуряват. Той е невъзможен. Няма как предаванията, цитирам, „да отразяват различните идеи и убеждения в обществото чрез плурализъм на гледните точки във всяко от новинарските и актуално-публицистичните предавания с политическа и икономическа тематика“, най-малко защото различните идеи и убеждения са неизброими. Но никой не възразява срещу този витиеват текст, защото знае, че е  неприложим.Или, което е същото и дори по-лошо –  приложим като морков или като бухалка – според случая. Но не и като професинален стандарт.

Да, свободата на словото е основна демократична ценност. Но българската демокрация по всеобщо признание е фасадна. А щом демокрацията е такава, каква очакваме да е журналистиката, която кореспондира пряко с общественото разбиране за демокрация? Ако демокрацията боледува, свободата на словото се потъпква. И това не е летен грип. Хронично е. Опасявам се, че за някои е и нелечимо. Колкото повече зависими журналисти - толкова по-ниско обществено доверие. Колкото повече примирени журналисти - толкова по-обезверена аудитория.

Иронично, именно предаванията, които „отразяват различните идеи и убеждения в обществото“, най-често обезверяват слушателя. Не го информират, не го възпитават, не го образоват. Може би го забавляват – до момента, в който говорилнята в студиото му дойде в повече и завърти копчето.

Смея да вярвам, че случаят с „Конструкция“ не беше такъв.  Всъщност, в предаването ви говорехме предимно за Свободата. Свободата на индивида, свободата в икономиката, свободата в политиката. Нескромно си мисля, че думите за свобода не са отлетели без следа.

Но ще трябват още много думи и поне малко дела. И време - двадесет и пет години не стигат нито за промяна в политиката, нито за промяна  в икономиката, да не говорим за промяна на индивида. Очевидно ще трябват четиридесет. И Мойсей, който да води българите през пустинята. И Господ, който като огнен стълб да води него.

Кого обаче смятаме за Моисей? И вярваме ли в Господ?

Ще трябва да си изясним това.А дотогава ще живеем със спомени – аз, че съм правил това предаване, вие – че сте го слушали. Пък да видим какво сме конструирали.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Кирил Петков

ПП искат промяна на правилата за избор на регулатори

Кирил Петков даде заявка, че ПП искат промяна на правилата за избор на регулатори, а не преговори за кандидати. "Това е нашата борба през цялото време - за честни конкурси, не за задкулисни преговори: "аз ще гласувам за един, пък вие гласувайте за друг", и дайте целият български народ да е рефер кои са най-добрите хора, които трябва да бъдат..

публикувано на 21.02.25 в 12:37

НАП проверява борси, тържища и хранителни магазини в цялата страна

Данъчни инспектори проверяват по-големите борси, тържища и хранителни магазини в цялата страна, съобщиха от НАП. Контролните действия са част от правителствените мерки за скъсяване на веригата на доставки и ограничаване на нелоялните практики при хранителните вериги.  Събраната информация от контролните действия за нелоялни практики ще..

публикувано на 21.02.25 в 12:07

Внесоха в НС предложение за издигане на Йонко Грозев за съдия в КС

Над 30 представители на граждански организации, юристи, университетски преподаватели и общественици внесоха в Народно събрание официално писмо с предложение за издигане на кандидатурата на Йонко Грозев за съдия в Конституционния съд. "Грозев получава международно признание, след като през 2015 г. е избран от Парламентарната асамблея на Съвета..

публикувано на 21.02.25 в 12:06
Изображение на Тутмос ІІ върху релеф от Карнак

Какво знаем за гробницата на Тутмос II - най-значимото археологическо откритие от 1922 г. насам?

Археолози в Египет откриха гробницата на цар Тутмос II. Такова значимо  археологическо откритие там не е правено от 1922 година, когато е намирена тази на Тутанкамон. Новото откритие е п оследната от липсващите царски гробници на египетската Осемнадесета династия, управлявала в продължение на повече от два века - между 1550 г. пр.н.е. и..

публикувано на 21.02.25 в 11:51
Явор Божанков

ПП-ДБ излязоха с декларация за третата година от началото на войната в Украйна

С декларация излязоха от "Продължаваме промяната-Демократична България", по повод на третата година от началото на войната на Русия срещу Украйна. Депутатът Явор Божанков заяви, че от формацията му застава твърдо зад Киев:  "Демилитаризацията на Украйна, поставена като цел от Руската федерация, е висша форма на цинизъм. През 1994-та се..

публикувано на 21.02.25 в 11:25

Д-р Диана Инджова: Европа е доста дискриминационна към своите хора с увреждания

Европа е доста дискриминационна към своите хора с увреждания . Това заяви пред БНР д-р Диана Инджова, ръководител на Центъра за психологически изследвания, преди провеждането на  форума "Хората с увреждания и развитието на новите технологии", организиран от Глобалното движение на хора с увреждания. "За Европа твърдим, че имаме над 90 милиона..

публикувано на 21.02.25 в 11:15
Джейхан Ибрямов

От ДПС-ДПС отбелязаха с декларация Международния ден на майчиния език

От "Демокрация, права и свободи" -ДПС почетоха с декларация Международния ден на майчиния език и паметта на българските граждани, загубили живота си, защитавайки своето име, език и култура, който отбелязваме днес. Представи я депутатът Джейхан Ибрямов "Днес липсващите от 1992 година учебници по турски език са вече факт. В началото на 2023 г...

публикувано на 21.02.25 в 11:06