Корупцията е много тежка беда. Тя не се лекува със заклинания, с билки, трябва хирургическа намеса. Този закон я даваше. Очевидно той е подплашил голяма част от народните представители с последиците, които може да има върху техните интереси, върху интересите на хора, които те защитават. Аз не съм съгласна с това. Искам да ви кажа, че това става за мен кауза с абсолютен приоритет.
Кунева не отговори на въпроса дали приема бламирането на закона като вот на недоверие. В острия дебат, продължил повече от два часа, законопроектът защитиха само от ГЕРБ и РБ.
За Методи Андреев от ГЕРБ с антикорупционния закон ще се осъществи реална превенция за борба с корупцията: Основно за един такъв закон е превенцията, която той осигурява. Той трябва да всява страх в душите на хората, които искат да посегнат към общите средства, които искат да вземат от обществените пари. Този страх е превенцията срещу престъпленията. През тези 25 години ние станахме свидетели на редица корупционни практики. Те станаха нарицателни както за политици, както за магистрати, така и за хора от специалните служби. Това са различните схеми, една част от които са напълно законни, но говорят за висок корупционен риск.
Димитър Делчев от Реформаторския блок защити тезата, че сега няма действащи институции, които да се борят с корупцията: Фактите са си факти. При ширеща се корупция, от 2007 година насам, в затвора има осъдени и лежащи с присъда "корупция" две лица.
БСП видя в антикорупционния закон създаване на възможности за политически натиск. Лидерът на БСП Михаил Миков каза: Това е рекет! Това е политически рекет и механизмите за него се създават именно чрез едноличния характер на този орган и неслучайно се бяга от представителство на опозицията в този орган. Той трябва да бъде политически рекетьорски инструмент на мнозинството и на правителството. Смятате ли, че това ще помогне за борбата с корупцията? Смятате ли, че това няма да бъде поредното мъртвородено изобретение в опит да представим пред нашите европейски партньори, че наистина желаем да се справяме с корупцията?
Според ДПС законопроектът не изпълнява своята цел. Мустафа Карадайъ заяви: Той не само че не изпълнява своята цел, но и създава условия за репресия, за политическа саморазправа, за изнудване на политически неудобните и на всички лица, попадащи в приложното поле на този законопроект. С генераторите на корупцията ще се бори орган, който практически е назначен от този, който генерира корупцията.
Съпредседателят на Патриотичния фронт Валери Симеонов коментира от своя страна позицията на патриотите да се въздържат при гласуването: Още преди три месеца разговаряхме за този закон. Госпожа Кунева беше в нашата стая, направихме среща, казахме ѝ, че това трябва да се промени. Оставила е същите текстове! Извинявайте, но ние да не сме идиоти, едно и също нещо, което сме казали, че няма да го приемем, сега да го приемем! Защо трябва да го правим, между другото? Защото идват избори ли? И защо трябва да се разделим на добри и лоши!? Ами тези, които гласуват за закона, са добрите, а тези, които не гласуват, са корумпирани. Еми, хубаво, който иска, така да го приеме!
Гласуването по антикорупционния закон на вицепремиера Кунева показа, че стабилността на кабинета е едно добро пожелание, но реалността е съвсем различна. Така лидерът на ДПС Лютви Местан коментира отхвърлянето на законопроекта: Четирите партии, които стоят зад кабинета, и да искат не могат да постигнат идейна съвместимост поради простата причина, че априори са идейно несъвместими. И в този смисъл изясняването на профила на кабинета е проблем, пряко свързан с ефективността на управлението. Когато говорим за необходимост от нов, ясен, евроатлантически профил на управлението, ние нямаме предвид непременно съучастието на ДПС в една такава управляваща коалиция. Заявявам отговорно, ние ще изпълним докрай ангажимента, поет с 36 подписа, защото сме партия, която е ясна и предвидима.
Eвропейската комисия не коментира отделни случаи, а излага позицията си по напредъка в годишните доклади по Механизма за сътрудничество и проверка в сферата на правосъдието и вътрешните работи. Така отговориха от институцията на запитването на БНР относно отхвърления в парламента законопроект. Следващият редовен доклад за мониторинг на борбата с корупцията и организираната престъпност ще бъде публикуван в началото на 2016 година.
Антикорупционният закон предвиждаше създаването на Национално бюро за предотвратяване на корупцията за осъществяване на политиката за предотвратяване на корупцията сред лицата, които заемат висши публични длъжности. Органът трябваше да приема и проверява имуществените декларации, да работи и по анонимни сигнали и медийни публикации, като се предвиждаше образуване на досъдебно производство по сигналите.
След отхвърления законопроект трябва да има съвсем нова процедура, с ревизиран проект, който отново да мине дългия път до пленарната зала.
Репортажа чуйте в звуковия файл.
Американски сеизмолози очакват вълни цунами да връхлетят крайбрежието на Калифорния, след като беше регистрирано земетресение с магнитуд 7 по Рихтер, предава АФП. По данни на Геологическата служба на САЩ трусът е регистриран на дълбочина 10 км, на почти 100 км западно-югозападно от Ферндейл. Потребителите на смартфони са получили..
Тихомир Иванчев – един от шестимата българските граждани, обвинени в шпионаж в полза на Русия, твърди, че е бил убеден, че работи за агент на Интерпол, а не за Кремъл, стана ясно след поредното заседание в рамките на процеса срещу българските шпиони в Централния наказателен съд – Олд Бейли. Българите, обвинени във Великобритания..
Испания продължава стъпките към легализиране на миграцията от африканските държави. Премиерът Педро Санчес обяви, че в началото на следващата година правителството ще приеме нова стратегия за трудова мобилност. Целта на новите правила е създаване на "законни и безопасни пътища“ за хората, които искат да живеят и работят в Испания, както и да..
Многохилядни протести се провеждат осма поредна вечер в Грузия заради заявеното от управляващите миналия четвъртък замразяване на евроинтеграцията на страната за 4 години. "Франс прес" съобщава, че освен в Тбилиси демонстрации тази вечер има и в други градове в страната, включително Батуми и Кутаиси. Вчера и днес властите обискират щабовете на..
В АЕЦ "Козлодуй" беше проведена планова мисия на Международната агенция за атомна енергия за преглед на експлоатационната безопасност на централата според стандартите на агенцията. В рамките на проверката през последните три седмици 13 експерти от 10 страни инспектираха работата по 10 направления в ядреното дружество. Първоначалното заключение..
С промяна в свой указ от края на март 2022 година за начина, по който европейските потребители на руски газ да се разплащат за него чрез "Газпромбанк", президентът на Русия Владимир Путин е отменил днес това задължение. Причината е, че от 20 декември влизат в сила санкциите на Съединените щати срещу тази банка. Европейските купувачи на руски газ..
Бившият кмет на Дупница инж.Методи Чимев (ГЕРБ) и настоящият на Невестино, пети мандат, инж.Димитър Стаменков (БСП) ще платят глоби заради незаконни сметища, установени при проверка на РИОСВ. Наказателните постановления, издадени от екоинспекцията, са потвърдени от районен съд, като решението може да се обжалва пред Административния съд -..
На този проблем най-накрая трябва да му се намери решение, защото ние вече търпим имиджови санкции като държава . Това е мнението на Пламен Абровски -..
Служебният министър на финансите Людмила Петкова обяви, че момента с Националния осигурителен институт се обсъжда как да бъдат платени преди..
В Панагюрище започват 4-дневни тържества, посветени на 75-ата годишнина от откриването на панагюрското златно съкровище. На 5-и и 6-и декември ще..