От 6-и до 17-и септември трупата на Софийската национална опера гостува във Фюсен, Германия, където ще представи българската постановка на „Пръстенът на нибелунга” на Вагнер. Това е първата на Балканите цялостна постановка на тетралогията, осъществена през 2010-2013 г. от режисьора акад. Пламен Карталов в чест на 200-годишнината от рождението на гениалния немски композитор.
Много се радвам, че Софийската национална опера ще представи изцяло тази мощна творба в Бавария. Фестивалният театър във Фюсен е добра сцена за това, та нали от тук тръгва една духовна свързваща линия с творбата на Вагнер. За своите великолепни оперни светове той намерил в лицето на крал Лудвиг II пламенен почитател и поддръжник – същият Лудвиг, който в замъка Нойшванщайн близо до Фюсен и във фестивалния театър видимо осъществил архитектурна визия, която в много отношения се доближава до фантастичния сценичен свят, който Вагнер изобразява в своите опери.
Софийската национална опера подчертава с изпълнението на комплектния Пръстен в родината на Рихард Вагнер своите международни претенции и артистичната си класа. Постановката е придала на творбата допълнителни интересни аспекти и е поставила силен акцент в историята на трактовките на Пръстена. Убеден съм, че изпълнението на пълния цикъл на Пръстена ще въодушеви и публиката във Фюсен.
Представянето на цикъла на Пръстена във Фюсен от Софийската национална опера е не само изключително художествено събитие, но и ценен принос към европейското разбирателство под знака на музиката, написа в поздравително писмо до Софийската опера министър-председателят на Бавария Хорст Зеехофер.
Преди доста години като студент посетих вагнеровия фестивал в Байройт и бях запленен както от музиката, така и от театралните идеи на великия маестро. Вярвах, че музиката на Вагнер е безкраен космос, отворен за всички епохи и интерпретации. Вярвах, че българските певци, които от десетилетия жънат успехи по големите световни сцени, могат да се превъплътят във вагнеровите герои със същата проникновеност, с която владеят италианския, френския и руския класически репертоар. Нашата мечта се сбъдна през 2013 година, когато на сцената на Софийската опера оживя първият "Пръстен" на Балканите, българското участие в честването по целия свят на 200-годишнината от рождението на Рихард Вагнер. След като и през лятото на 2014 година получихме високи оценки на международната критика и публика, целият екип събра кураж и увереност да покажем постановката и извън България, споделя режисьорът акад. Пламен Карталов.
Спектаклите от българската постановка на вагнеровата тетралогия „Пръстенът на нибелунга” ще бъдат представени на сцената на Фестивалния театър в баварския град Фюсен в близост до замъка Нойшванщайн на 12-и септември – „Рейнско злато”, 13-и септември – „Валкюра”, 15-и септември – „Зигфрид” и 17-и септември – „Залезът на боговете”.
След като години наред българското народно творчество сякаш беше натикано и затворено в шкаф, сега любовта към фолклора се възражда и все повече българи търсят корените си в съхранените в хорàта ни и в народната музика традиции. Около това мнение се обединиха в студиото на "Нощен Хоризонт" Ирина Ботева и Максимилян Бояджиев – хореографи,..
Нов музикален фестивал, наречен "В Двореца", се появи на културната карта на България, за да радва жителите и гостите на град Балчик. От 30 юни до 3 юли дворецът на румънската кралица Мария се превръща в сцена за камерна музика и в Каменната зала се събират меломани от различни страни. А четирите вечери на първото издание предлагат достатъчно..
В петото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Отзвук от премиерата на операта “Танхойзер“, с която беше открит Вагнеровият фестивал в Софийската национална опера - Кореспондентките на БНР в Израел Феня и Искра Декало следят премиерните..
Художникът Андрей Янев е гост в "Нощен Хоризонт". Повод е изложбата "Съветът" , която е част първа от поредица изложби, с които той отбелязва 60 години от рождението си . "Като се замисля как се чувствам на моите 60 години , нямам никаква разлика в мисленето и действията си като неопитен тийнейджър. Радвам се на това, че съм изпълнен с идеи..
Десетки жители на Смолян се събраха в Художествената галерия в града за откриването на ретроспективната изложба с графика на художника Иван Пеев. Той е роден на 10 април 1955 г. в смолянското село Соколовци. Завършил е Художествена гимназия в София, където изучава рисуване, живопис, скулптура, шрифт и история на изкуството. През 1980 г...
"В една нощ - 60 години", така се нарича честването на юбилея на един от музеите, с най-много експонати в света "Музей Израел" в Ерусалим. Археология, фолклор, изобразително изкуство са само част от направленията на дейност. Зад интересните постоянни и временни експозиции, стои труда на много хора. Този път на всеки посетител му се дава..
Срещаме ви с младата цигуларка Яна Местдаг. Тя е от българо-белгийски произход. Майка й е българка, а баща й белгиец. И двамата са музиканти в Симфоничния оркестър на Антверпен. От малка Яна започва да свири на цигулка. Явявала се е на различни конкурси, печелила е награди, включително и в България. Преди дни завърши средното си образование и..
"Мотивите на вота на недоверие са несправяне на изпълнителната власт с огромния екологичен проблем и по-точно екологичната катастрофа , която вече се..
В Пернишка област вече има пусната подписка за подкрепа на обособяване на Пернишка митрополия. "Не говорим за мотиви, а за искане от миряните на..
Проектозаконът за хранителната верига, пуснат за обществено обсъждане, е удар към малкия производител, удар срещу българското, защото прави вносът..