Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Лъчезар Тошев: важно е да припомним първото председателство на Комитета на министрите на Съвета на Европа в навечерието на второто, което започва на 10 ноември тази година

ПАСЕ : 5май 1992 Дебатите по приемане на България в Съвета на Европа. Снимка архив Лъчезар Тошев /отляво/


Точно на 10 ноември 2015 ще започне българско председателство на  Комитета на министрите на Съвета на Европа. Това се случва за втори пореден път. Първото беше през 1994г.

За кратката ретроспекция назад ни помага Лъчезар Тошев - един от най-видните ни български представители в ПАСЕ, ако съдим по активността му като докладчик в проекти за решения, препоръки, мотиви, становища в рамките на организацията.

Лъчезар Тошев ръководи българската делегация от 1997 до 2001 г.  През 2009г. - 2013г. отново е член на ПАСЕ, Заместник Председател на българската делегация в Парламентарната Асамблея на Съвета на Европа и Вицепрезидент на групата на Европейската Народна Партия / Християндемократи. Почетно е асоциран към ПАСЕ и е носител на Медала за заслуги към Съвета на Европа.

Когато кажем Съвет на Европа разбираме човешки права, свобода на медиите, върховенство на закона. Мислим за Страсбург, а не за Брюксел, не за Съюз, а за Съвет, в който членуват страните от т.нар.  „Голяма Европа“ - 47 страни членки, за разлика от 28 страни членки на Европейския съюз, за препоръки, а не за закони, за критични доклади, а не за оперативни програми. На практика Съвета на Европа е най-голямата и най-старата европейска организация, в която членуват всички европейски държави с изключение на Беларус заради проблемите със спазването на човешките права там.

България става член на Съвета на Европа едва три години след промените от 1989г., но Лъчезар Тошев донесе в студиото на Хоризонт до обед документ №7, който още в далечните години след Втората световна война резервира мястото на България с подписите на "бащите основатели" на най-голямата пан-европейска организация.  България заема това свое място едва след като започват демократичните промени и когато излиза от режима на съветски социализъм.

Само две години след приемането на България в Съвета на Европа страната ни поема председателсстването на Комитета на министрите на СЕ. Това става по времето, когато посланик към Съвета на Европа в Страсбург е докторът по философия Светлозар Раев, а ръководител на българската делегация в ПАСЕ - Аспарух Панов.

Посланик Светлозар Раев председателства Комитета на Министрите

Първият български посланик към Съвета на Европа Светлозар Раев остава на този пост от 1992 - 1998 г. и на практика подготвя основополагащите документи, които България е иницирала в рамките на Съвета на Европа. Той е син на Димитър Раев, кмет на Търново през 20-те години на ХХ век., учил е във френския католически колеж "Свети Августин" в Пловдив преди закриването му през 1943г., по-късно следва право в Софийсия университет преди да бъде изключен по политически причини. През 50-те години е изпратен в лагерите Куциян и Бобов дол. От 1950 год.започва период на тежка-физическа работа: на леярска пещ, при строежа на сградата на софийското летище, а по-късно като художник-приложник при изработка на керамични декоративни елементи. Работи като приложник-художник при фонда на Съюза на българските художници, а през 1964, по време на работно пътуване към Прага, се отклонява към Виена и иска политическо убежище там. Продължава следването си в Университета на Рейн-Вестфалия в Аахен във Философския факултет по специалности: държавни науки, социология, история на архитектурата и градоустройството. 1975 год.се дипломира като Доктор на философските науки. Работи като научен сътрудник в градския музей на град Кьолн; към катедрата за градоустройство на Аахен.

Д-р Светлозар Раев - реч при последното му участие в Комитета на Министрите, 1999г., снимка архив Лъчезар Тошев

През 2010 г. Съветът на Европа прие Харта за образованието в демократично гражданство и образованието за човешки права. В основата на процеса довел до приемането на този значим европейски документ стои българинът Светлозар Раев от Велико Търново - каза Лъчезар Тошев.

Последната година е от бурните в Съвета на Европа и за Парламентарната му асамбелея. В началото на тази 2015 година, заради анексирането на Крим Парламентарната асамблея на Съвета на Европа (ПАСЕ) лиши руската делегация от основни правомощия: право на глас и участие в работата на ръководните ѝ органи. Русия отговори с напускане. Заради сложната геополитическа обстановка, а и отново размирните днес времена за човешките права е интересен въпросът какво е най-голямото предизвикателство пред Съвета на Европа, респективно българското председателстване на Комитета на министрите на СЕ днес.

Цялото интервю на Ирина Недева с Лъчезар Тошев можете да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Георги Вулджев

Георги Вулджев: Няма обективна причина за по-ниско ДДС за хляб и ресторанти, няма криза

Не виждам обективна причина да има по-ниски ставки за хляб, ресторантьори. Няма кризисна ситуация в тези сектори , заяви икономистът Георги Вулджев в интервю пред БНР. "Видяхме, че самият ефект при ресторантьорите не се забелязва в цените, когато намалиха ставката на ДДС-то. От потребителска гледна точка не видяхме плюс. Какви биха били..

публикувано на 08.01.25 в 19:15

Провал на преговорите за нов колективен договор в Столичния автотранспорт

Днешните преговори между синдикатите и ръководството на Столичния автотранспорт за договаряне на новия Колективен трудов договор се провалиха. Над три часа е продължила срещата с ръководството на автотранспорта и представители на три синдиката - Федерацията на транспортните синдикати към КНСБ, Съюзът на транспортните синдикати в България и Федерацията на..

публикувано на 08.01.25 в 18:58
Снимката е илюстративна

Жертви и ранени при руска атака в югоизточния украински град Запорожие

При руска атака в югоизточния украински град Запорожие има множество жертви и много ранени. Атакуван е бил промишлен обект.  Украйна е нанесла удар дълбоко навътре в Русия и е подпалила петролно депо в град Енгелс, което служи за въздушна база на руски ядрени бомбардировачи, съобщиха украинските военни.  Руското министерство на отбраната съобщи, че през..

публикувано на 08.01.25 в 18:47

На първо четене: Създаване на преброителни центрове и въвеждане на активна регистрация за изборите

Създаване на преброителни центрове и въвеждане на активна регистрация, реши на първо четене мнозинството в Народното събрание с гласувани промени в Изборния кодекс. На първо четене беше дадена зелена светлина на внесените промени в изборното законодателство поотделно от "Продължаваме промяната", от "Демократична България", "Възраждане",  "БСП -..

публикувано на 08.01.25 в 18:42

Михаил Заимов: Пожарът в Лос Анжелис не застрашава българските експонати в музея "Гети"

Пожарът в Лос Анжелис не застрашава експонатите от изложбата "Древна Тракия и античният свят: Съкровища от България, Румъния и Гърция", която е в музей Вила Гети", съобщи в интервю пред БНР Михаил Заимов, изкуствовед, предприемач, фотограф и основната връзка за реализирането на експозицията в Калифорния. Музеят "Гети", където са..

публикувано на 08.01.25 в 18:38
Пожарникари се борят с огъня в квартал Pacific Palisades в Лос Анджелис, 7 януари 2025 г.

Музеят "Гети", където са Панагюрското и Вълчитрънското златно съкровище: Експонатите са в безопасност

Три големи горски пожара продължават да бушуват в района на най-големия град в американския щат Калифорния - Лос Анджелис. Застрашени са хиляди домове, а музеят "Гети", в който в момента гостуват Панагюрското и Въчитрънското златно съкровище, се намира недалеч от един от пожарите. Десетки хиляди души са евакуирани заради пожар в Лос Анджелис..

публикувано на 08.01.25 в 18:33
Мете Фредериксен

Остри реакции на изказванията на Тръмп за Канада и Гренландия

Продължават острите международни реакции на идеите на избрания за американски президент Доналд Тръмп за присъединяване към САЩ на някои държави и територии. Вчера Тръмп заяви, че не изключва използването на военна или икономическа принуда за разрешаване на проблемите около Панамския канал и Гренландия. Панамският канал е жизненоважна артерия за морския..

публикувано на 08.01.25 в 18:32