За кратката ретроспекция назад ни помага Лъчезар Тошев - един от най-видните ни български представители в ПАСЕ, ако съдим по активността му като докладчик в проекти за решения, препоръки, мотиви, становища в рамките на организацията.
Лъчезар Тошев ръководи българската делегация от 1997 до 2001 г. През 2009г. - 2013г. отново е член на ПАСЕ, Заместник Председател на българската делегация в Парламентарната Асамблея на Съвета на Европа и Вицепрезидент на групата на Европейската Народна Партия / Християндемократи. Почетно е асоциран към ПАСЕ и е носител на Медала за заслуги към Съвета на Европа.
Когато кажем Съвет на Европа разбираме човешки права, свобода на медиите, върховенство на закона. Мислим за Страсбург, а не за Брюксел, не за Съюз, а за Съвет, в който членуват страните от т.нар. „Голяма Европа“ - 47 страни членки, за разлика от 28 страни членки на Европейския съюз, за препоръки, а не за закони, за критични доклади, а не за оперативни програми. На практика Съвета на Европа е най-голямата и най-старата европейска организация, в която членуват всички европейски държави с изключение на Беларус заради проблемите със спазването на човешките права там.
България става член на Съвета на Европа едва три години след промените от 1989г., но Лъчезар Тошев донесе в студиото на Хоризонт до обед документ №7, който още в далечните години след Втората световна война резервира мястото на България с подписите на "бащите основатели" на най-голямата пан-европейска организация. България заема това свое място едва след като започват демократичните промени и когато излиза от режима на съветски социализъм.
Само две години след приемането на България в Съвета на Европа страната ни поема председателсстването на Комитета на министрите на СЕ. Това става по времето, когато посланик към Съвета на Европа в Страсбург е докторът по философия Светлозар Раев, а ръководител на българската делегация в ПАСЕ - Аспарух Панов.
Първият български посланик към Съвета на Европа Светлозар Раев остава на този пост от 1992 - 1998 г. и на практика подготвя основополагащите документи, които България е иницирала в рамките на Съвета на Европа. Той е син на Димитър Раев, кмет на Търново през 20-те години на ХХ век., учил е във френския католически колеж "Свети Августин" в Пловдив преди закриването му през 1943г., по-късно следва право в Софийсия университет преди да бъде изключен по политически причини. През 50-те години е изпратен в лагерите Куциян и Бобов дол. От 1950 год.започва период на тежка-физическа работа: на леярска пещ, при строежа на сградата на софийското летище, а по-късно като художник-приложник при изработка на керамични декоративни елементи. Работи като приложник-художник при фонда на Съюза на българските художници, а през 1964, по време на работно пътуване към Прага, се отклонява към Виена и иска политическо убежище там. Продължава следването си в Университета на Рейн-Вестфалия в Аахен във Философския факултет по специалности: държавни науки, социология, история на архитектурата и градоустройството. 1975 год.се дипломира като Доктор на философските науки. Работи като научен сътрудник в градския музей на град Кьолн; към катедрата за градоустройство на Аахен.
През 2010 г. Съветът на Европа прие Харта за образованието в демократично гражданство и образованието за човешки права. В основата на процеса довел до приемането на този значим европейски документ стои българинът Светлозар Раев от Велико Търново - каза Лъчезар Тошев.
Последната година е от бурните в Съвета на Европа и за Парламентарната му асамбелея. В началото на тази 2015 година, заради анексирането на Крим Парламентарната асамблея на Съвета на Европа (ПАСЕ) лиши руската делегация от основни правомощия: право на глас и участие в работата на ръководните ѝ органи. Русия отговори с напускане. Заради сложната геополитическа обстановка, а и отново размирните днес времена за човешките права е интересен въпросът какво е най-голямото предизвикателство пред Съвета на Европа, респективно българското председателстване на Комитета на министрите на СЕ днес.
Цялото интервю на Ирина Недева с Лъчезар Тошев можете да чуете в звуковия файл.
Първо трябва да променим това - решенията да се вземат от колективните органи на БСП, а не еднолично от следващия председател Това заяви пред БНР Боян Балев, член на Националния съвет на БСП, един от кандидатите за председател на партията. Когато решенията се вземат от колективните органи, а не еднолично, както беше при Корнелия Нинова, няма как..
"Русия не може да бъде възнаградена за своята агресия" - така говорителката на Еврокомисията Анита Хипер отговори на въпрос за твърденията, че не е реалистично връщането на границите на Украйна от преди 2014 година. Тя допълни, че лоша мирна сделка ще доведе до още война. Завеждащата пресслужбата на Комисията Паула Пиньо отново повтори, че..
Съвместно предложение за изготвяне на общински "капан" за задържане на безстопанствени животни трябва да изготвят общините Сливен, Нова Загора, Котел и Твърдица, разпореди областният управител Чавдар Божурски по време на заседанието на Областната епизоотична комисия (ОЕК). Поводът за това е писмо на изпълнителния директор на Българска агенция..
След като беше подложен на критики, днес социалният министър Борислав Гуцанов коментира, че е присъствал на форум, организиран от руското посолство в качеството си на член на ръководството на БСП, а не като министър: "Това, че госпожа Митрофанова също е била на тази конференция, това не е било на територия нито на руското посолство, нито на някаква..
Целта на българската страна е търговското споразумение с Гърция за използване на водите на р. Арда е да е взаимоизгодно. Това заяви от парламентарната трибуна премиерът Росен Желязков, който отказа да разкрие подробности с каква позиция ще влезе в преговорите българското правителство, но уточни докога ще продължи компенсацията ни с електроенергия:..
Властите в Мюнхен определиха нападението с кола в центъра на баварската столица като "предполагаема терористична атака". Извършителят, който се вряза с автомобил в група хора в центъра на Мюнхен, е афганистанец, известен на полицията и криминално проявен. Той е арестуван. Предстои властите да установят статута му на пребиваване в Германия...
Нощният градски транспорт в София няма да спре. Общинските съветници, които подкрепяха решението от 16 януари, не успяха да съберат 31 гласа. "Сега гледахме повторно решението за спиране на нощния градски транспорт, защото беше върнато от кмета. Законът предвижда, че когато кметът наложи вето и върне за второ разглеждане едно решение, то..
Плевен е застрашен и тази година от воден режим. За това алармира кметът на града д-р Валентин Христов. "Плевен отдавна има сериозен проблем с..
" В момента Десислава Иванчева е заплашвана с убийство от жена, която лежи доживотна присъда, и никой нищо не прави ". Това съобщи пред БНР..
Ще спасим ли малките квартални магазинчета, ако на 13-ти февруари не посетим големите търговски вериги? Няколко организации призоваваха за..