Разказите в сборника "Билет за Вега” звучат както абстрактно и фантастично, така и близко и достъпно. Това каза за "Хоризонт" Дарин Тенев, който е доцент в Катедрата по теория на литературата в СУ "Св. Климент Охридски". Той ще представи книгата "Билет за Вега" на премиерата ѝ тази вечер. Доц. Тенев обясни, че съществуват два типа разкази - едните поставят загадка и я решават, а другите – задържат енигмата в себе си. Според него разказите на проф. Николчина са от втория тип и карат читателя да се връща към тях, като поясни:
По-ранно издание на книгата в каталога на Народната библиотека е било заведено като "Балет за Вега" и тази езикова грешка подсказва нещо. Тя подсказва една истина – истината на грацията на стила на проф. Миглена Николчина. Това е една много красиво написана книга. Тя съдържа 10 разказа. Във всеки от тях главната героиня е момиче или жена на различна възраст и във всеки от тях има поне още една жена. Сякаш се развива една героиня през различните образи. Колкото повече тя пораства, толкова повече се оказва, че има едно друго момиче. Винаги има и мъж – бащата или възрастната фигура, понякога е фигурата на любовника или съпруга. Тази мъжка фигура създава контраст и пречупва по особен начин движението на желанието – някакъв копнеж, който постоянно ни кара да бъдем по-големи от себе си.
Проф. Миглена Николчина е дългогодишен преподавател в Катедрата по теория на литературата на СУ и има големи заслуги в развитието на хуманитаристиката в България. Сборникът ѝ с разкази "Билет за Вега” е публикуван за първи път през 1990 година. Пред "Хоризонт” проф. Николчина обясни, че второто издание на книгата съдържа един допълнителен, по-късен разказ есе, който служи като своеобразно заключение:
В някакъв смисъл това е цикъл разкази. Нещо като роман, но не съвсем, тъй като героините се сменят. Имената им също. За мен това са младежки работи, защото тематиката им е такава. Това е сблъсък с израстването и това, което то носи – страхове от секса, смъртта, от загубата на близки хора и натиска на средата да ни оформи по определен начин, каза проф. Николчина.
На 11 и 12 ноември в Новата конферентна зала в Ректората на СУ ще бъде проведен форумът "Парачовешкото: Грация и гравитация" в чест на проф. Миглена Николчина. Входът е свободен.
Интервютата чуйте в звуковия файл.
Ако сте ценители на съвременното изкуство, до 21 ноември в къщата музей "Вера Недкова" в София, която е филиал на Националната художествена галерия, можете да разгледате новата изложба "Метафора на паметта" на художничката Деница Тодорова. Тя е завършила живопис в Кралската академия за изящни изкуства в Антверпен. От 20 години..
От днес - 18.08, на големия екран тръгва документален филм за певицата Милена Славова. Лайтмотивът "И никой не пита защо" е избран за заглавие на лентата. Ние се познаваме повече от 30 години, разказа пред БНР режисьорът Марио Кръстев. "Тя наистина си задава много въпроси и се чуди защо другите не го правят. Милена е запазила чистотата си...
В столичната галерия "Арт 158" беше открита изложбата "Да запазим "Корал": Безполезни изкопаеми 2025". В нея се срещат изкуството, екологията и протестът срещу застрояването на българското Черноморие. Тя е свързана със стремежа да запазим това място, обясни пред БНР кураторът проф. Борис Сергинов. "Показват се неща, които са намерени..
Специалисти от Регионалния исторически музей в Плевен готвят изненади за поредното издание "Лято в музея 2025". То ще се проведе от 21 до 25 юли. За заниманията разказва Елвира Конова , ръководител отдел "Връзки с обществеността и медиите". "Децата ще могат отново да се вживеят в професията на археолога, в професията на летописците, като..
В Дома на киното днес - 15.07, ще бъде почетена паметта на един от най-значимите български документалисти – Атанас Киряков. Гилдията "Режисьори" на СБФД е организирала специална прожекция на 35-милиметрова лента, която ще събере пет от неговите кратки, но въздействащи филми, заснети между 1988 и 1990 година. "Атанас Киряков е..
Супермен е емблематична фигура за комиксовия жанр. Роденият на унищожената планета Криптон мета човек, претърпя не една или две трансформации по пътя към киносалоните. В най-новата адаптация с него се заема един от новите ръководители на ДС студиос – Джеймс Гън. Той пое режисьорският пост, изглежда, с желанието да припомни успехите на..
В седмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Гост: журналистът Ивайло Спасов – главен редактор на списание “Български артист“ и част от екипа на продуцентската компания на българската оперна дива Соня Йончева. Представяме новия брой на..
Взаимодействието между ГЕРБ и ДПС-НН е малко вдигане на прах, няма нюанси, все по-черно бяло изглежда. Бойко Борисов вече не се крие в това..
Кандидатите за поста бяха шестима - рекорден брой до този момент. Това са: Антон Станков, Мария Матева, Джема Грозданова, Димитър Маргаритов, Мая..
Задържане по принцип за даден вид престъпление е крайно неприемливо. Никое престъпление само по себе си не е основание по принцип човек да бъде..