Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Николай Младенов: Най-важният въпрос е Европа да се защити от тероризма, без да отстъпва от ценностите си

Снимка: БГНЕС

Винаги съм бягал от определението „сблъсък на цивилизациите“, защото това, с което се сблъскваме, не е цивилизация, това е екстремистка философия, която инструментализира религията и не представлява хората, които свързваме с цивилизацията на исляма. Това заяви пред "Хоризонт" по повод атентатите в Париж и ситуацията в Европа Николай Младенов, бивш военен и външен министър на България, сега специален координатор на ООН за близкоизточния мирен процес. Най-важният въпрос според Младенов сега е как ще защитим Европа от нападенията на терористите, без да отстъпваме от ценностите, върху които е изграден ЕС:

Започнем ли да строим стени и да премахваме свободи, за които хората са се борили 50 години, това би означавало, че терористите са победили. Европа не е толкова слаба. Нашата цивилизация не е предизвикана от друга цивилизация, а от фундаменталистка група, която можем да победим...Не трябва ние философски и политически да се заблуждаваме, че решаването на проблемите в Близкия изток ще дойде с налагането на едни диктатори на мястото на други диктатори.

В специално интервю за БНР Николай Младенов коментира, че палестинският мирен процес е абсолютно замразен:

Разговори няма, но за да се възстановят преговорите не можем просто да съберем лидерите на двете страни, защото доверието между тях е абсолютно нарушеноСимволът с гълъба в парче лед е двояк символ – трябва да размразим по-бързо леда, за да открием гълъба жив…И двете страни са много „вкаменени“ във вижданията и позициите си.

Много са „подводните камъни“ и основните предизвикателства са две – да се намерят основите за доверие, да има основание за разговор въобще и второ – да се изолират външните влияния върху процеса. След възстановяването на доверието трябва да има политическо лидерство, което да очертае пътя напред.

Според Николай Младенов, в момента от една страна в палестинското общество има абсолютна фрустрация с липсата на перспектива, а от друга виждаме колко е тънко и наранимо усещането за сигурност в израелското общество. И двете общества имат нужда от мир и сериозна стабилност в отношенията си. Продължаването на сегашната ситуация до безкрай ще поражда единствено несигурност, каза още Младенов.

Сигурно примирие в Ивицата Газа може да има единствено, когато Газа се върне под контрола на легитимната палестинска власт. Механизмът „ООН-Израел-Палестинска власт“ работи много добре в сферата на реконструкцията на разрушени обекти. Сега много по-лесно влизат строителни материали, разказа още Николай Младенов.

Цялото интервю с Николай Младенов чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Сръбската петролна компания НИС търси алтернативни доставчици заради санкциите от САЩ

Сръбската петролна компания НИС, която е дъщерна на руската "Газпром Нефт", е принудена да търси алтернативни източници на петрол заради американските санкции върху руския петролен сектор, съобщава "Ройтерс".  Компанията получи отстъпка от мерките, но нейни клиенти се въздържат да купуват руски петрол или петролни продукти, за да не бъдат санкционирани..

публикувано на 09.04.25 в 22:07

Полицията в Добрич задържа мъж за разпространение на наркотици

На 8 април в хода на специализирана полицейска операция на изграден за целта КПП на входа на Добрич по бул. "25-ти септември“ органите на реда спират за проверка автомобил, управляван от 30-годишен мъж. В автомобила служителите от отдел "Криминална полиция“ и Първо РУ - Добрич откриват сумата от 3 300 лв. и полиетиленово топче с тегло 106..

публикувано на 09.04.25 в 21:50

Над 1000 фиданки ще бъдат засадени в Малешевската планина

Над 1000 фиданки ще бъдат засадени в Малешевската планина, където през лятото на миналата година пожар засегна над 16 хиляди декара горски територии. В залесяването ще вземат участие служители от Югозападното държавно предприятие, пожарникари, военни и доброволци от общините Струмяни и Кресна. Над 60 пожара гасиха огнеборците през..

публикувано на 09.04.25 в 21:32
Президентът на САЩ Доналд Тръмп

Тръмп обяви 90 дни пауза за митата за 75 държави, за Китай остават

Президентът на САЩ Доналд Тръмп увеличи за втори път драстично в рамките на  денонощието митническите тарифи за стоките от Китай от 104 на 125 процента. САЩ наложи обещаното мито в размер на 104% на китайските стоки В публикация в платформата Truth Social американският държавен глава съобщи, че е разпоредил 90-дневна пауза за 75 държави, които..

публикувано на 09.04.25 в 21:10
Йордан Иванов

Депутати от ПП-ДБ обвиниха вътрешния министър в лъжа

Депутатите от ПП-ДБ Йордан Иванов и Божидар Божанов обвиниха министъра на вътрешните работи Даниел Митов в лъжа. Те призоваха Митов да смекчи тона към опозицията и да изнесе информация за последните рокади в дирекцията: "Моля да покаже заповед от 3 април на заместник-главния секретар на МВР Мирослав Рашков с която се назначава на ръководна..

публикувано на 09.04.25 в 20:35
На снимката (от ляво надясно): директорът на ОД на МВР ст. комисар Светлин Петев, министърът на вътрешните работа Даниел Митов, и и.д. главен секретар на МВР гл. комисар Мирослав Рашков

Митов: Няма назначен нов директор в Пловдив

Няма назначен нов директор в Пловдив, както твърдеше един от ДБ днес. Чул някой си някаква клюка и я разпространява. Това каза министърът на вътрешните работи Даниел Митов в Търговище. Той присъства на годишният отчет-анализ на Областната дирекция на МВР в Търговище за 2024 година. "Когато им се каже нещо, което не им изнася, те се правят, че не го..

публикувано на 09.04.25 в 20:22

Изследване: Хората с увреждания са мотивирани да работят

Законодателната защита на хората с увреждания от уволнение, административни тежести и страховете, че те ще отсъстват по-често са сред основните фактори, които ограничават работодателите да ги наемат. Това сочат резултатите от проучване на Библиотечно-информационния и изследователски парламентарен център, което беше представено пред депутатите от..

публикувано на 09.04.25 в 20:14