Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Актрисата Мариана Аламанчева: Човек трябва да открие мисията си и да я защитава

Мариана Аламанчева
Снимка: Георги Бангиев

Малката Мариана Аламанчева мечтаела да стане хирург, но когато присъства на една аутопсия и припада още при първия разрез, разбира, че това не е за нея. Като че ли внушение свише я носочва към актьорската професия. Още като ученичка в Техникума по електротехника „Киров” попада в кръжока по художествена самодейност и това променя всичко. Във ВИТИЗ неин учител е проф. Желчо Мандаджиев, за когото и до днес пази най-топли чувства. За нас, студентите, той беше като баща, беше всичко и ни научи на най-важното – споделя актрисата. След завършването им той обикаля всички театри в България, за да види своите възпитаници и да им помогне, ако е необходимо. Именно той кани в Сатиричния театър нея и колегите й от толбухинската група (Жоржета Чакърова, Светослав Пеев, Коста Карагеоргиев), където са по разпределение.

Марина Аламанчева играе повече от 30 години в Сатиричния театър. Помним я в ролите на Дерменджиева в „Сако от велур” от Станислав Стратиев , Жената в „Рейс” една великолепна сатирична комедия също на Станислав Стратиев и още много, много други, с които завладяваше публиката. Актрисата не съжалява, че е била само в този театър, защото харесвала духа на този дом на Мелпомена, въпреки че комедиите не са „благосклонни” към ролите на жените. В Сатирата имаше много смях, непрекъснат кикот по време на репетициите и преди представлението. И сериозна работа - казва актрисата. Съжалява само, че когато си тръгва от Сатирата, той не е на онова ниво от техните години. През активните си години като актриса тя играе в много телевизионни филми като „Криворазбраната цивилизация”, „Албена”, както и на големия екран във филмите „Два диоптъра далекогледство”, „Не си отивай”, „Селянинът с колелото”... И до днес зрителите на малкия екран я помнят като кака Мариана от предаването „Сладкарница „Захарно петле”, което се излъчва 13 години.

Днес актрисата вече не се интересува от политика, защото е разбрала, че у нас изразът политиката е мръсна работа отговаря напълно на истината. Но има категорична гражданска позиция относно промените в учебните програми на учениците, които се коментират в последно време. Не е съгласна с използването на думи и изрази, които подменят смисъла на турското робство. Тя сподели, че не обича държавата си, но уважава Родината си. И каза, че кръв капе от сърцето ѝ от онова, което се случва днес в България. Не е съгласна с пенсионирането на актьорите, както и с театралните реформи, които освободиха от театрите такива колоси като Таня Масалитинова, Славка Славова и много други. Разказа и тъжната история с освобождаването от театъра на актьора Антон Горчев.

Днес Мариана Аламанчева живее с обидно ниска пенсия. Но тя е научена от своите родители да не се оплаква. И каза: Аз не съм загубила своя дух! Не са важни парите. Важен е духът!


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В ДКТ "Иван Радоев" в Плевен се състоя премиерата на "Олеанна"

В Драматично куклен театър "Иван Радоев" в Плевен се състоя премиерата на пиесата "Олеанна" от Дейвид Мамет. Режисьор е Надя Панчева, в ролите - Делян Илиев и Теона Димова. "Олеанна" на Дейвид Мамет е пиеса в жанра психологически трилър, която поставя фокус върху властовите отношения, езика като инструмент за контрол и опасността от..

публикувано на 24.05.25 в 05:05
Проф. Момчил Георгиев

Какво ни предлага 56-тото издание на фестивала "Софийски музикални седмици"?

От 22 май до 3 октомври ценителите могат да се насладят на богатата програма на фестивала "Софийски музикални седмици". Слоганът на фестивала тази година е "Произведено в България" , обясни пред БНР проф. Момчил Георгиев, директор и основен двигател на голямото музикално събитие. "Каним много българи с кариера в чужбина да свирят с млади..

публикувано на 23.05.25 в 13:40
Марианжела Атанасова

Изложбата "В Началото бе Локвата" - потапяне в света на водата и цветовете

Галерия - книжарница "София Прес" представя изложбата на Марианжела Анастасова "В Началото бе Локвата". Тя представлява  поклон, признание и благодарност към водата. Произведенията й ще гостуват на ул. "Славянска" 29 до 30 май 2025.   Художничката Марианжела Анастасова организира онлайн уроци по рисуване Състоянието, в което се..

публикувано на 23.05.25 в 12:50

Защо закриват "Сцена СПАМ" в София?

Новото място за култура - "Сцена СПАМ" в София, прекратява дейността си само 3 месеца след като отвори врати в зала "Академик" в Националния студентски дом. Това се случва след рязка смяна на условията от страна на ръководството и чрез устно предизвестие , уточни пред БНР Ана Батева, един от създателите на "СПАМ студиос"...

публикувано на 22.05.25 в 10:04

Спомняме си за Димитър Воев - музикантът, който не се страхуваше да казва истината

Днес - 21.05, Димитър Воев – една от най-ярките, загадъчни и провокативни фигури на българската алтернативна музикална сцена от края на 80-те и началото на 90-те, щеше да навърши 60 години .  Воев и група "Нова генерация" не просто създават музика, те изразяват духа на едно бурно време на социални и политически промени.  Димитър Воев е един..

публикувано на 21.05.25 в 13:10
Зджислав Зембжуски

Кой е Зджислав Зембжуски - българският Шиндлер?

Зджислав Зембжуски  е българският Шиндлер, спасил множество евреи от ужасите на нацизма . Определението е на неговия внук  Димитър Гачев.  Зджислав Зембжуски  е българин от полски произход. Участвал е в Балканските войни и в Първата Световна война в редиците на българската армия. Награден е с кавалерския кръст на ордена на "Св. Александър" от..

публикувано на 19.05.25 в 18:45

Шести международен конкурс за млади оперни певци "Гена Димитрова"

В Плевен започва Шестият международен конкурс за млади оперни певци, който носи името на примата Гена Димитрова. 55 певци от 12 държави участват в тазгодишното издание, което ще продължи до 22 май. Според програмата, от 10.00 ч. е първият тур за младите оперни певци, които ще покажат своя талант пред журито в зала „Катя Попова“ .Вторият тур е..

публикувано на 19.05.25 в 10:26