Малката Мариана Аламанчева мечтаела да стане хирург, но когато присъства на една аутопсия и припада още при първия разрез, разбира, че това не е за нея. Като че ли внушение свише я носочва към актьорската професия. Още като ученичка в Техникума по електротехника „Киров” попада в кръжока по художествена самодейност и това променя всичко. Във ВИТИЗ неин учител е проф. Желчо Мандаджиев, за когото и до днес пази най-топли чувства. За нас, студентите, той беше като баща, беше всичко и ни научи на най-важното – споделя актрисата. След завършването им той обикаля всички театри в България, за да види своите възпитаници и да им помогне, ако е необходимо. Именно той кани в Сатиричния театър нея и колегите й от толбухинската група (Жоржета Чакърова, Светослав Пеев, Коста Карагеоргиев), където са по разпределение.
Марина Аламанчева играе повече от 30 години в Сатиричния театър. Помним я в ролите на Дерменджиева в „Сако от велур” от Станислав Стратиев , Жената в „Рейс” една великолепна сатирична комедия също на Станислав Стратиев и още много, много други, с които завладяваше публиката. Актрисата не съжалява, че е била само в този театър, защото харесвала духа на този дом на Мелпомена, въпреки че комедиите не са „благосклонни” към ролите на жените. В Сатирата имаше много смях, непрекъснат кикот по време на репетициите и преди представлението. И сериозна работа - казва актрисата. Съжалява само, че когато си тръгва от Сатирата, той не е на онова ниво от техните години. През активните си години като актриса тя играе в много телевизионни филми като „Криворазбраната цивилизация”, „Албена”, както и на големия екран във филмите „Два диоптъра далекогледство”, „Не си отивай”, „Селянинът с колелото”... И до днес зрителите на малкия екран я помнят като кака Мариана от предаването „Сладкарница „Захарно петле”, което се излъчва 13 години.
Днес актрисата вече не се интересува от политика, защото е разбрала, че у нас изразът политиката е мръсна работа отговаря напълно на истината. Но има категорична гражданска позиция относно промените в учебните програми на учениците, които се коментират в последно време. Не е съгласна с използването на думи и изрази, които подменят смисъла на турското робство. Тя сподели, че не обича държавата си, но уважава Родината си. И каза, че кръв капе от сърцето ѝ от онова, което се случва днес в България. Не е съгласна с пенсионирането на актьорите, както и с театралните реформи, които освободиха от театрите такива колоси като Таня Масалитинова, Славка Славова и много други. Разказа и тъжната история с освобождаването от театъра на актьора Антон Горчев.
Днес Мариана Аламанчева живее с обидно ниска пенсия. Но тя е научена от своите родители да не се оплаква. И каза: Аз не съм загубила своя дух! Не са важни парите. Важен е духът!
В Драматично куклен театър "Иван Радоев" в Плевен се състоя премиерата на пиесата "Олеанна" от Дейвид Мамет. Режисьор е Надя Панчева, в ролите - Делян Илиев и Теона Димова. "Олеанна" на Дейвид Мамет е пиеса в жанра психологически трилър, която поставя фокус върху властовите отношения, езика като инструмент за контрол и опасността от..
От 22 май до 3 октомври ценителите могат да се насладят на богатата програма на фестивала "Софийски музикални седмици". Слоганът на фестивала тази година е "Произведено в България" , обясни пред БНР проф. Момчил Георгиев, директор и основен двигател на голямото музикално събитие. "Каним много българи с кариера в чужбина да свирят с млади..
Галерия - книжарница "София Прес" представя изложбата на Марианжела Анастасова "В Началото бе Локвата". Тя представлява поклон, признание и благодарност към водата. Произведенията й ще гостуват на ул. "Славянска" 29 до 30 май 2025. Художничката Марианжела Анастасова организира онлайн уроци по рисуване Състоянието, в което се..
Новото място за култура - "Сцена СПАМ" в София, прекратява дейността си само 3 месеца след като отвори врати в зала "Академик" в Националния студентски дом. Това се случва след рязка смяна на условията от страна на ръководството и чрез устно предизвестие , уточни пред БНР Ана Батева, един от създателите на "СПАМ студиос"...
Днес - 21.05, Димитър Воев – една от най-ярките, загадъчни и провокативни фигури на българската алтернативна музикална сцена от края на 80-те и началото на 90-те, щеше да навърши 60 години . Воев и група "Нова генерация" не просто създават музика, те изразяват духа на едно бурно време на социални и политически промени. Димитър Воев е един..
Зджислав Зембжуски е българският Шиндлер, спасил множество евреи от ужасите на нацизма . Определението е на неговия внук Димитър Гачев. Зджислав Зембжуски е българин от полски произход. Участвал е в Балканските войни и в Първата Световна война в редиците на българската армия. Награден е с кавалерския кръст на ордена на "Св. Александър" от..
В Плевен започва Шестият международен конкурс за млади оперни певци, който носи името на примата Гена Димитрова. 55 певци от 12 държави участват в тазгодишното издание, което ще продължи до 22 май. Според програмата, от 10.00 ч. е първият тур за младите оперни певци, които ще покажат своя талант пред журито в зала „Катя Попова“ .Вторият тур е..
"Вижте кой предложи създаването на държавни магазини?! Тази политическа структура, която господин Пеевски представлява и управлява, перфектно се..
Когато лекуваш един пациент, това е цяла вселена , каза в интервю за БНР проф. Асена Сербезова, бивш министър на здравеопазването, бивш изпълнителен..
По данни на Националния статистически институт от 2020 година насам има значително трайно покачване на броя на българите, които се прибират да живеят..