Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Гражданската инициатива за спасяване на Тютюневите складове, разрушени от частния си собственик с още въпроси към публичните власти

Граждани спасяват сгради се превръща в емблема на прехода

Тютюневия склад, снимка Ирина Недева

гражданските реакции, арт активизъмТютюневия склад, Пловдив, снимка Ирина Недева

Само седмица и три дена от събарянето с багери  на едни исторически сгради,  продължава да стои въпросът как и къде се загубва удостоверението за паметник на културата. Техническа грешка беше първото обяснение. Без виновни за това, че е наушен закона и накърнен обществения интерес.  

След влизането на багерите на ул. "Одрин" 8 в Пловдив в почивните дни около националния празник стана ясно, че разрушената сграда е паметник на културата от 1977 г. насам, а от 2000 г. попада и в обхвата на групов паметник Историческа зона "Филипопол – Тримонциум – Пловдив". Това потвърдиха от Министерството на културата, с разпратено копие от документа и от първоначалната версия за техническа грешка се заговори за наличието на един и същи документ с различно съдържание в системата на опазването на културните паметници на национално и на местно ниво. За някои от гражданите това е повод да се постави въпроса дали не става дума и за съществуването на фалшив документ. Тютюневия склад, Пловдив, снимка Савелина Савова

Дали това е прецедент, единично криминално деяние каквото е фалшификацията на документация предстои да се произнесат разследващите органи, въпросът обаче какво се случва с ключови исторически и културни паметници, защо се унищожаване при приватизиране е важен. Дали става дума за повтарящ се модел и дали ще е изход, ако държавата задължи частните собственици да възстановят сградата в историческите й очертания? Тютюневия склад, Пловдив, снимка Ирина Недева

Започваме с класическото “Казвахме ви ние”. Казват го от Гражданската инициатива за спасяването на Кино Космос – една друга емблечатична сграда в Пловдив, която беше застрашена от унищожаване с идеята да се превърне в поредния търговски обект.  Тютюневия склад, Пловдив, снимка Ирина Недева

Целият разговор с адв. Тони Стойчева от Гражданската инициатива за спасяване на Тютюневото градче в Пловдив и с Веселина Сариева от Open Arts можете да чуете в звуковия файл. Тютюневия склад, Пловдив, снимка Ирина Недева






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Лена Бориславова

Бориславова: "Можачите" от ГЕРБ наказват гражданите, че не са гласували за тях

Продължаващия трети ден протест на работещите в градския транспорт на София даде повод на различни политически формации в парламента да излязат с остри позиции и да си отправят взаимни обвинения а ситуацията в столицата.  Трети ден без наземен градски транспорт в София, метрото работи Терзиев: Исканията на протестиращите са..

публикувано на 16.05.25 в 12:49

Флорин Думитреску: Музиканти от Молдова откриват чужда идентичност спекулират с културни елементи

Баба Ванга е избрана, защото звучи много добре, може би, защото и е свързано и с тази българска мелодия. В песента се пее, "да си затвориш очите като баба Ванга". Предполагам, че е така, защото тя е била със затворени очи и румънците я познават като пророк, каза в интервю пред БНР Флорин Думитреску, писател и антрополог, лектор в университета..

публикувано на 16.05.25 в 12:37
Росен Плевнелиев

Росен Плевнелиев: Идеята е България да остане в периферията

"Когато започна нашият път към Европа,   брутният ни вътрешен продукт беше 6 пъти по-нисък, бяхме прясно фалирали , заплатите бяха 10 долара. Нека си спомним откъде тръгнахме и защо се случи това. Нямаше силен надзор, нямаше правила, нямаше институции." Това каза пред БНР  Росен Плевнелиев, президент на България (2012-2017). "Идеята е да..

публикувано на 16.05.25 в 12:19
Президентът Румен Радев

Президентът сезира КС за отказа на НС да разгледа референдума му за еврото

Президентът Румен Радев обяви, че ще сезира Конституционния съд за отказа Народното събрание да разгледа предложението му за референдум "за" или "против" въвеждането на еврото през 2026 година.  "Моето предложение вече дава резултати. Най-сетне започнаха дебати за реалната ни готовност да приемем еврото следващата година. Най-сетне чухме от устата..

публикувано на 16.05.25 в 12:13

17 май: Работещите в музеите и художествените галерии ще протестират символично

След протестите за ръст на заплатите в градския транспорт и обществените медии специалистите в музеите и художествените галерии също ще протестират. Трети ден без наземен градски транспорт в София, метрото работи "Преди всички с ниски доходи"... Протестът на обществените медии в центъра на София Работещите в БНР, БНТ и БТА на..

публикувано на 16.05.25 в 12:05
Изложбата

Изложбата "Високи гласове" припомня за правото да дишаме, да имаме глас и да живеем достойно

Идеята на изложбата "Високи гласове" е да имаш глас в публичното пространство, да имаш право на позиция. В последно време това ни е отказано, сподели в интервю пред БНР кураторът на експозицията Владия Михайлова. С "Високи гласове" се отбелязва 20-годишниниа от създаването на Държавния културен институт и ще бъде в "Топлоцентралата" и в..

публикувано на 16.05.25 в 12:02

Преки руско-украински преговори се очаква да започнат в Истанбул. Кога?

Преки руско-украински преговори се очаква да започнат в Истанбул в близките часове, обяви страната-домакин. Турски и американски представители провеждат отделни срещи с руската и с украинската делегация. Турция ще участва в две тристранни срещи в Истанбул за прекратяване на войната в Украйна Турция обяви, че мирните преговори..

публикувано на 16.05.25 в 11:54