Плановете за разширяване на военното присъствие на НАТО в Източна Европа бяха критикувани многократно от Москва през последните месеци. Руските власти подчертават, че не търсят изостряне на конфронтацията с Алианса, но са готови да предприемат адекватни ответни мерки срещу действията на Запада. Русия възнамерява да постави днес на заседанието на Съвета НАТО – Русия за обсъждане въпросите, свързани с военната активност на Алианса и засилването на военното присъствие на източния фланг, както и последствията за европейската сигурност.
Москва смята да инициира и дискусия по внесения от Хелзинки "План Ниинистьо" за повишаване на авиационната безопасност в района на Балтийско море, както и да акцентира върху рисковете за стратегическата сигурност, възникващи в резултат на продължаващото изграждане на системата ПРО в Европа. Това очерта като основни теми официалният представител на руското външнополитическо ведомство Мария Захарова.
В същото време наблюдателят на отношенията между НАТО и Русия Виктор Кременюк коментира пред БНР в Москва, че нещата в тези отношения не изглеждат никак добре:
Сега трябва отношенията да бъдат поне изгладени, защото има много проблеми и то предимно в сферата на пропагандата и от двете страни. Има много шум в системата на тези отношения и трябва да сте наясно, че има нанесена вреда в тези отношения. Въпреки че не изключвам, че на тази среща можем да чуем думи в посока на търсенето на възможности към регулирането на отношенията, сега те не са регулирани. Тези отношения се намират в опасно състояние. Трябва и двете страни да намерят начини през дипломацията и директните разговори нещата да бъдат обезопасени.
Дни преди днешната среща генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг посочи, че консултациите с Русия трябва да бъдат съсредоточени върху намаляването на риска от конфронтация, прозрачност и предвидимост:
Съветът НАТО – Русия има важна роля като форум за диалог и обмен на информация, за намаляване на напрежението и повишаване на предвидимостта.
Още по темата за отношенията между НАТО и Русия чуйте в репортажа на Николай Кръстев от звуковия файл.
Държавата има проблем с прозрачността, вече сме във втората четвърт на XXI век, и в администрацията, като Министерството на финансите нямаме дори софтуер за управление на бюджета. Това е абсурдно и съм сигурен, че сме единствената държава в Европа . Това коментира бившият служебен финансов министър Валери Белчев в интервю пред БНР. "Това..
Швеция е освободила българския кораб "Вежен" и изключва възможността екипажът му умишлено да е прекъснал телекомуникационен кабел между нея и Латвия, предаде Ройтерс. "Разследването ясно показа, че не става дума за саботаж", гласи изявление на шведските прокурори, цитирано от Ройтерс. "Установено беше, че комбинация от метеорологични..
Ръководството на ПП свали политическото си доверие от кмета на пловдивския район "Северен" Венцислава Любенова. Решението е взето на заседание на Изпълнителния съвет на партията, на който е обсъдена работата на кметовете и общинските съветници, избрани с нейната листа. "Като изрази общо задоволство от работата на избраниците си по места,..
Грипна ваканция за всички ученици на 6 и 7 февруари, която да се слее с междусрочната ваканция на 5 февруари. Това предлагат от Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" с цел превенция на грипа. Регионалните инспекции по здравеопазването имат невярна информация за истинския процент заболели ученици, защото огромна част от учениците са в..
Швейцарското правило да се прилага и за повишение на максималната пенсия, която сега е 3400 лева - това е едно от исканията на КНСБ към правителството на Росен Желязков преди обсъждането на проектобюджета за 2025 година. Засега се предвижда увеличение на пенсиите от 1-и юли с между 8 и 9 процента, което обаче не засяга тавана на пенсиите. От..
Ролята на тези управляващи не е да изправят държавата на крака, първата им грижа е да се наместят те! Това мнение изказа пред БНР политологът Слави Василев, завършил Международни отношения в Бостънския университет, работил в Конгреса на САЩ, а по-късно и като главен експерт в кабинета на президента Румен Радев. " Не са намерили начин да..
Продължава сеизмичната активност на гръцкия остров Санторини. Туристите напускат. Местните жители стоят на открито, защото се страхуват от срутване на сгради. Много от туристите си промениха програмата за почивка - заминават от Санторини за други острови или се връщат в Атина, съобщават собствениците на хотели. Повечето от местните жители..