Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Еленко Божков и Руслан Стефанов за "Лукойл"

Експерти: Притеснително е, че най-голямата компания в България още е в ръцете на Русия

"България продължава да държи критична инфраструктура в ръцете на държава, обявила я за неприятел"

| Интервю
Руслан Стефанов и Еленко Божков
Снимка: Мария Филева
Чуй новината! Чуй новината:

Изключително притеснително е, че България продължава да държи най-голямата си компания в ръцете на държава, която я е обявила за неприятел.

Около това мнение се обединиха в студиото на БНР енергийният експерт и бивш служебен заместник-министър на енергетиката Еленко Божков и Руслан Стефанов, главен икономист на Центъра за изследване на демокрацията.

"Лукойл-Нефтохим" е компания, която е част от критичната инфраструктура на страната и има монополно влияние, доказано от КЗК. Отчайващо е, че на третата година от войната в Украйна, която постави казуса "Лукойл" пред българската държава, българските политици отказват да разгледат казуса от гледна точка на националната сигурност. ... Трябва да бъде поставена под особен надзор. ... На второ място - приходите от продажбата на компанията трябва да бъдат замразени, защото България е част от санкционната политика на ЕС. Трябва да бъде ясно, че няма значение кой и как продаде тази компания, тези приходи трябва да останат за възстановяване на Украйна и за покриване на бъдещи претенции на България спрямо Русия, която наруши поредица договори спрямо България. ", подчерта Стефанов, като уточни, че няма друг подобен случай и "провалът не е само за българските управляващи, а и за партньорите ни САЩ, НАТО и ЕС".  

Според Божков рафинерията в Бургас не може да стане държавна собственост, защото това едва ли ще бъде разрешено от КЗК, през който регулатор трябва да мине сделката, а и златната акция на държавата в компанията не дава право на притежателя ѝ да участва във вземане на решения като това за продажба:

"Не бива да се изключва, като възможност за преход, назначаването на особен управител".   

Държавата може да участва в покупката на този актив, смята Стефанов.

Руслан Стефанов припомни, че "Лукойл-Нефтохим" 15 години не беше плащала данък печалба:

"Има едни правила в международните финансови пазари, че цената горе-долу е 15-20 пъти печалбата. Те обявиха последната печалба 75 млн. евро, еднократен акт, да не говорим за последните 10 години. Ако видим за последните 10 години - тази компания няма да струва и половин милиард евро. Да не говорим, че тя е в изключително странно положение, тъй като е собственост на държава, която е обявила другата държава, в която се намира, за неприятел. Това би трябвало да е един сериозен риск за който и да е инвеститор. Поради тази причина инвеститорите, които се явяват, са тясно свързани с интересите на Русия, а не на България". 

Той обясни, че доставката на горива, ако бъде засегната, това е въпрос на заплаха на националната сигурност.

По думите му не е трябвало да има дерогация за руски нефт, защото са направени изследвания, които са установили, че не е имало проблем да се доставя нефт за рафинерията:

"Това доведе до огромни печалби за Русия и собствениците на руската компания, но по никакъв начин не доведе до печалба за българските граждани".

Еленко Божков изказа мнение, че компанията струва най-малко 4,5 млрд. евро.

Според Стефанов има политическо разбирателство рафинерията "Лукойл-Нефтохим" да бъде продадена на унгарската компания MOL. 

Божков подчерта, че който и да е бъдещият купувач на компанията, това не би трябвало да повлияе на цените на горивата в България.

Интервюто на Явор Стаматов с Еленко Божков и Руслан Стефанов в предаването "Неделя 150" можете да чуете от звуковия файл и да гледате видеото.

По публикацията работи: Наталия Кръстева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Отляво надясно: Диана Русинова от от Европейския център за транспортни политики, министърът на транспорта и съобщенията Гроздан Караджов и бащата на Сияна Николай Попов

Министър Караджов: Изготвени са законови промени, засягащи товарните автомобили

Изготвени са законови промени заради зачестилите пътнотранспортни произшествия, в които участват товарни автомобили, каза вицепремиерът и министър на транспорта Гроздан Караджов след среща с неправителствени организации за пътната безопасност. Поправките предвиждат при претоварване на камионите всеки по веригата да носи отговорност.  Държавата взима..

публикувано на 03.06.25 в 16:40

Карането на тротинетки в Кюстендилско ще е под постоянен контрол от полицията и общините

Контролът за каране на тротинетки в Кюстендилско, въведен в средата на май т.г., остава постоянен - докато има такава необходимост, обявиха от Областната дирекция на полицията. Четири общини в региона - Кюстендил, Дупница, Бобошево и Бобов дол, приеха специални наредби, заповеди, за забрана и мерки срещу безконтролното управление на..

публикувано на 03.06.25 в 16:36
Илюстративно изображение.

Пиян шофьор на лек автомобил се блъсна в 2 камиона, няма пострадали

Пиян шофьор на лек автомобил причини катастрофа с два камиона. Инцидентът е на главния път Русе – Плевен в района на свищовското село Горна Студена. По първоначална информация 56-годишният водач е изпуснал управлението на колата и се е ударил последователно в два товарни автомобила. Пострадали няма. При проверка на водачите за употреба на..

публикувано на 03.06.25 в 16:34
Плаж на о-в Крит

Няма жертви и разрушения след труса край Крит

Силно земетресение засегна остров Крит. Няма разрушения и жертви, но не се изключва възможност от цунами. Властите предупреждават със съобщения по мобилните телефони туристите и местните жители на острова, който се намират в близост до град Йерапетра да се отдалечат от морето. Трусът,  регистриран до Крит, е с магнитуд 5,1 по Рихтер - северно..

публикувано на 03.06.25 в 15:48

Производители от Ямболско прогнозират скок на цената на меда и пчелните продукти

Скок на цените на меда и пчелните продукти с 20 – 30 процента е неизбежен, прогнозират производители от ямболския регион. Основната причина е масовото измиране на пчелни семейства през зимата. Нетипично високите температури през зимата са причина за унищожаването на стотици, дори хиляди пчелни семейства в ямболско, уточняват пчелари...

публикувано на 03.06.25 в 15:41

От областната болница в Бургас призоваха хората за даряване на кръв

Рекорден брой над 30 сака с кръв са използвали от областната болница в Бургас за спасяването на ранени при катастрофи през двата почивни дни в края на миналата седмица. Близо 10 са регистрираните тежки инциденти станали по пътищата в областта. Над 10 са и пострадалите приети за лечение в болницата. От здравното заведение призовават хората за..

публикувано на 03.06.25 в 15:20
Ръководството на „БСП - Обединена левица” (БСП-ОЛ), вицепремиерът и председател на БСП Атанас Зафиров, министри и депутати от партията се срещнат с четирите работодателски организации

Зафиров: Не се очертава мрачен сценарий след приемане на еврото

Не се очертава мрачен сценарий след приемане на еврото, а бизнесът е готов за влизане в Еврозоната. Това стана ясно на проведената среща от вицепремиера и лидер на БСП Атанас Зафиров с работодатели преди конвергентния доклад утре. Николай Денков очаква положителен конвергентен доклад Разделението в обществото за влизане в еврозоната и приемането на..

публикувано на 03.06.25 в 15:08