Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Турция ни предлага двустранно сътрудничество за мигрантите

Бинали Йълдъръм
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Турция предлага на България двустранен механизъм за сътрудничество по мигрантския проблем. Това е заявил премиерът Бинали Йълдъръм в телефонен разговор с българския си колега Бойко Борисов. Разговорът е бил по инициатива на Йълдъръм, според пресслужбата на турския премиер. Посочва се, че българският премиер се е съгласил с предложението, като било подчертано, че подобна инициатива няма да означава отмяна на споразумението с Европейския съюз за мигрантите. От българската правителствена пресслужба потвърдиха, че е проведен разговор между двамата премиери по проблемите на миграцията.


По-рано тази седмица България екстрадира в Турция без решение на съда турския гражданин Абдуллах Бююк. Той е смятан от властите в Анкара за важна фигура в движението на противника на президента Ердоган - Фетулах Гюлен. В телефонния си разговор с Бойко Борисов турският премиер е уверил, че "експулсираните от България членове на организацията на Гюлен ФЕТО ще бъдат съдени от турската държава според принципите на правото и справедливостта". 

Заради случая "Бююк" министърът на вътрешните работи Румяна Бъчварова разпореди проверки в Главна дирекция "Гранична полиция" и Дирекция "Миграция" на МВР, след като премиерът Борисов призна, че вътрешното министерство е действало "на ръба на закона". Омбудсманът Мая Манолова бе категорична, че незабавното изпълнение на заповедта за експулсиране на Абдуллах Бююк го лишава от правото му на съдебна защита и противоречи на българското и европейското право, на Конституцията и на Закона за чужденците.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Свързани новини

Румяна Бъчварова

МВР започва вътрешни проверки заради случая "Бююк"

Министърът на вътрешните работи Румяна Бъчварова е разпоредила проверки в Главна дирекция "Гранична полиция" и Дирекция "Миграция". Те трябва да установят обстоятелствата, при които е допуснат на територията на страната ни турския гражданин Абдуллах Бююк..

публикувано на 12.08.16 в 18:13

Бойко Борисов: Тревогите ми са свързани с това при кого ще останат накрая мигрантите

Моите тревоги са свързани с това при кого ще останат накрая мигрантите,  каза в интервю за Нова телевизия премиерът Бойко Борисов . Голямата цел, която ние трябва да имаме, е да направим така, че Турция да третира България по различен начин от..

обновено на 12.08.16 в 11:19
Димитър Делчев

Димитър Делчев: Случаят с Бююк заобикаля принципа на върховенството на закона

Случаят с Бююк заобикаля принципа на върховенството на закона, това заяви в интервю за предаването "12+4" на програма "Хоризонт" депутатът от Реформаторския блок Димитър Делчев : Безспорно проблемът с бежанците съществува. В Турция има над 2..

публикувано на 12.08.16 в 13:07

Попова: Властите са действали според закона, като са отказали политическо убежище на Бююк

Според вицепрезидента Маргарита Попова властите са действали според закона, като са отказали политическо убежище на турския гражданин Абдуллах Бююк: У бежището е една от формите за закрила и в молбата, която въпросният гражданин беше депозирал в..

публикувано на 12.08.16 в 11:38

Манолова: Незабавното изпълнение на заповедта за експулсиране на Бююк противоречи на българското и европейското право

Незабавното изпълнение на заповедта за експулсиране на турския гражданин Абдуллах Бююк го лишава от правото му на съдебна защита и противоречи на българското и европейското право, на Конституцията и на Закона за чужденците.  Това заяви омбудсманът Мая..

обновено на 11.08.16 в 17:46

МВР: Задържането и екстрадирането на Абдуллах Бююк е по сигнал на Интерпол

Задържането и екстрадирането на турския бизнесмен Абдуллах Бююк е по сигнал на Интерпол, не става дума за сделка между България и Турция. Това уточниха от МВР. Бизнесменът е предаден на турските власти заради незаконно пребиваване в страната.  При..

обновено на 11.08.16 в 15:06

България е предала на Турция издирвания от Анкара Абдуллах Бююк

България е предала на Турция издирвания от Анкара за връзки с Фетулах Гюлен бизнесмен Абдуллах Бююк , съобщиха от МВР за "Хоризонт". Това е станало на основание на Закона за чужденците, тъй като Абдулах е просрочил срока за пребиваване у нас.    Според..

публикувано на 10.08.16 в 19:04
ВИЖТЕ ОЩЕ
Сенатор Майк Раундс

US сенатори твърдят, че новият мирен план за Украйна не е дело на САЩ

Американският президент Доналд Тръмп заяви, че мирното предложение на неговата администрация за уреждане на конфликта между Украйна и Русия "не е окончателно". На въпрос на репортери в събота дали това е последното му предложение Доналд Тръмп..

публикувано на 23.11.25 в 08:56

Пореден протест срещу разширяването и поскъпването на зоните за паркиране в София

Нов протест срещу разширяването на платените зони за паркиране и покачването на таксите за престой е планиран днес в София от 13 часа пред сградата на Столичната община. Вчера с блокада на моста "Чавдар" жителите на кварталите "Сухата река" и..

публикувано на 23.11.25 в 07:57
Групова снимка на делегатите на първия ден от срещата на Г-20 в Йоханесбург.

Г-20 призова за справедлив и траен мир в Украйна

Световни лидери заявиха, че американският план за мир в Украйна се нуждае от "допълнителна работа", докато се опитват да намерят координиран отговор на предложението. Това стана ясно по време на срещата върха на Г-20 в Южна Африка. Участниците в..

публикувано на 23.11.25 в 07:41
Милорад Додик

Босненската Република Сръбска предсрочно избира президент на мястото на Додик

Гражданите на Република Сръбска в състава на Босна и Херцеговина гласуват днес на предсрочни президентски избори.  Те бяха свикани, след като мандатът на бившия президент Милорад Додик беше прекратен след окончателно съдебно решение - една година затвор и..

публикувано на 23.11.25 в 05:25

Врачанският музей отбелязва 40 години от откриването на Рогозенското съкровище

През цялата година Регионалният исторически музей във Враца насочва общественото внимание към 40-годишнината от откриването на археологическата находка, определяна като „съкровището на ХХ век“ – прочутото сребърно тракийско съкровище от село Рогозен...

публикувано на 23.11.25 в 04:34

Община Мизия с мерки срещу наводнения. Какви са те?

Община Мизия планира да изгради четири басейна за задържане и попиване на скатни води.  Хидротехническите съоръжения ще предпазват няколко улици в града, които се наводняват при проливни дъждове.  Идеята на Община Мизия е да изгради така..

публикувано на 23.11.25 в 04:24

Увеличението на осигуровките - предизвикателство за производителите на тютюн

Предвиденото в Бюджет 2026 увеличение на осигуровките е сериозно предизвикателство за тютюнопроизводителите и може да доведе не само до фалит на производители, но и до обезлюдяване на селата. "Тези, които правят бюджета, не знаят какво причиняват..

публикувано на 23.11.25 в 04:11