Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мая Манолова ще сезира прокуратурата за новите цени на водата

От 1-ви януари стойността ѝ ще се увеличи с 2 до 20% в 15 града в страната

| обновено на 12.12.17 в 21:18
Снимка: БГНЕС

Омбудсманът Мая Манолова обяви, че ще сезира прокуратурата за готвените от Комисията за енергийно и водно регулиране нови цени на водата. Според тях, от 1-ви януари в 15 града водата ще поскъпне с между 2 и 20 процента.
Пред БНТ Манолова обясни, че според нея има нарушения при формирането на цената на водата в ущърб на гражданите и в полза на монополните ВиК дружества, зaигравка с числа, манипулативно използване на периода и величината на инфлацията и на други компоненти.

Предвиденото увеличение вече е било одобрено миналата година заедно с бизнес плановете на ВиК дружествата, обясни председателят на КЕВР Иван Иванов:
Самата цена е свързана с обявената програма от правителството за подобряване на качеството на питейната вода – за всички дейности, които са свързани с пречистване на водите и ангажименти, които България е поела в това отношение към Европейската комисия, и срокове, които трябва да бъдат изпълнени. В този смисъл ние не можем да променим цени, които още с петгодишния бизнес план, те са записани цените за всяка една от тези пет години, всичко това е фиксирано.

Очакваното поскъпване на газа с около 3 процента няма да доведе до промяна в цените на парното, топлата вода и на тока, който произвеждат топлофикациите по комбиниран начин. Това каза председателят на Комисията за енергийно и водно регулиране Иван Иванов. 
От думите му стана ясно, че едва ли ще бъде наложена някаква санкция на Столичната топлофикация, която остави близо денонощие на студено жителите на четири квартала. Регулаторът ще изчака дружеството да му предаде поисканата информация, преди да вземе решение, посочи още Иванов:
Имам информация, че ремонтната програма беше изпълнена. Най-уязвимите участъци в топлопреносната мрежа в София са били ремонтирани през летните месеци, но това не изключва в определени моменти да настъпи прекъсване, невинаги може да се предвидят прекъсванията, същественото е да бъдат отстранени максимално бързо, в рамките на предвидените 48 часа.

От БСП оповестиха, че ще организират протест пред сградата на КЕВР на 15 декември заради увеличението на цената на водата в 14 големи града. По думите на Корнелия Нинова, решението за по-високата цена не е аргументирано, взето е без обществено обсъждане, а представителят на БСП в Комисията за водно регулиране в знак на протест няма да участва в заседанието на КЕВР. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна, архив.

Полицаи спасиха възрастен мъж от пожар в село Петревене

Полицаи от РУ Луковит са спасили през изминалата нощ възрастен мъж от пожар в къща в село Петревене. Сигналът за  пожара е подаден малко пред 2.00 ч. Първи на мястото на горящата къща в село Петревене е пристигнал автопатрул на РУ Луковит. Полицейските служители са чули викове за помощ от горящо помещение в къщата, което ги е..

публикувано на 11.02.25 в 14:02

Родители се обявиха против задължителен час по религия

Родители се обявиха срещу идеята за въвеждане на задължителен учебен час по религия в средните училища у нас, лансирана от отделни политици. Над 500 души са се подписали под отвореното писмо, което е изпратено до  Министерството на образованието, парламентарната просветна комисия и Институцията на омбудсмана. Наскоро просветният..

публикувано на 11.02.25 в 14:01
Владимир Береану

Владимир Береану: Йоханис подаде оставка, за да не загуби привилегии - пожизнена пенсия и къща

Има просто обяснение за подадената оставка на президента на Румъния Клаус Йоханис. И това е, че в парламента се събраха достатъчно гласове за импийчмънт, който трябваше днес да се гласува, коментира журналистът Владимир Береану в интервю пред БНР. "Разбра се, че има мнозинство и по румънския закон трябва да се направи референдум и хората..

публикувано на 11.02.25 в 13:59

Увеличението на пенсиите от 1 юли би трябвало да бъде с около 8,5%

Осъвременяването на пенсиите от първи юли тази година би трябвало да е с около 8,4 - 8,5 процента, ако се приложи Швейцарското правило, записано в Кодекса за социалното осигуряване. Това сочат данните и изчисленията към момента.  По рано днес Националният осигурителен институт обяви, че ръстът на средния осигурителен доход за миналата година е 210 лева,..

публикувано на 11.02.25 в 13:48
Арх. Иван Шишков

Арх. Иван Шишков: Активизацията точно сега по случая "Опълченска" е повече политическа

Активизацията точно сега по случая с "Опълченска" е повече политическа, отколкото да е в полза на хората . Това каза пред БНР арх. Иван Шишков, бивш служебен министър на регионалното развитие и благоустройството и бивш архитект на столичния район "Триадица". "В един момент е направена тази проверка и никой не е разбрал, че е направена. ... Въпросът..

публикувано на 11.02.25 в 13:27
Илия Лазаров

Илия Лазаров: Решението на Тръмп за митата няма да се отрази на България

Решението на президента Тръмп да наложи мита на вноса на стомана и алуминий от средата на март няма да се отрази на България - това каза пред БНР депутатът от Европейската народна партия Илия Лазаров, който е и единственият български евродепутат член на комисията по международна търговия в Европейския парламент: "На България няма да се..

публикувано на 11.02.25 в 13:27

ВСС отложи произнасянето си по сигнала на съдия Тодоров за натиск от прокуратурата

Съдийската колегия на Висшия съдебен съвет отложи със седмица произнасянето си по сигнала на съдия Мирослав Петров за оказан натиск от страна на прокуратурата, заради решението му да не отнеме автомобила на Ивайло Цветков - Нойзи. Липса на кворум: ВСС не изслуша съдията, който не отне колата на Нойзи След като изслушаха съдията от..

публикувано на 11.02.25 в 13:07