В конкретния случай кметът на Русе Пенчо Милков е подал декларация, но грешна. Заявил е, че е получил като дарение апартамент с площ 63 кв. м. Тази декларация Милков е подал към Комисията за противодействие на корупцията на 30 април миналата година.
През горещия месец август журналистите в регионалния вестник "Утро" правят обобщение на подадените от русенските първенци декларации и цитират официалния регистър, поддържан от Комисията за противодействие на корупцията. И така в публикацията от първа страница става ясно, че кметът е дарен с малък апартамент от 63 квадрата. Хората в града, прочели статията, започнаха да се питат още един имот ли са му подарили на кмета и къде е тогава мезонетът.
Справка в Агенцията по вписванията сочи, че наистина на кмета Милков е подарен не малък двустаен, а мезонет с квадратура 258,930 кв. м. С две думи - нито една цифра от декларацията не съвпада с реалността, но пък и общественото внимание е приспано и никой не пита нищо нито за това как така сестра ти ти дарява мезонет в идеалния център на Русе и като бонус гараж, нито как пък този имот е бил придобит от самата сестра. Любопитно е, че въпросният имот е построен от фирмата на съпруга ѝ, продаден ѝ е за сума, по-ниска даже от данъчната оценка, а след това пък подарен на по-малкия брат Пенчо.
Справката от Агенцията по вписванията е с дата 18 септември.
"Станала е грешка. Аз съм подал коригираща декларация до КПКОНПИ. В момента, в който излезе статията в "Утро", установих, че е станала грешка. Апартаментът е с много по-голяма площ и съм декларирал в Община Русе реалната площ, платил съм данъка – по дарение беше доста по-висок. Видях грешката, което веднага ме притесни. Декларацията е много голяма, изготвят я други служители, аз само я подписвам", коментира пред БНР кметът Пенчо Милков.
От отговора на кмета Милков става ясно, че след като през август е прочел вестник "Утро" с грешните данни, веднага е подал коригираща декларация и ставало дума за една сгрешена цифра. Чрез заявление по Закона за достъп до обществена информация до Комисията за противодействие на корупцията получих други данни, които са различни от твърденията на кмета. Коригираща декларация е подадена, но едва след като започнах работа по случая и не става дума за една сгрешена технически цифра, а за число, в което няма нито една съвпадаща цифра.
Друг е въпросът, че тези корекции би трябвало да се правят в срок от месец след подаването - т.е. до 30 май. Защо не следват глоби за такива грешки в декларациите е въпрос към законодателите. Представете си, че вие сгрешите и не спазите сроковете пред държавата какво ще последва, но вие сте обикновени граждани. Необикновените са в публичния регистър с безнаказаните грешки.
Още по-странното в случая е поведението на Комисията за противодействие на корупцията, която поддържа въпросния публичен регистър. До днешна дата декларацията на кмета на Русе си стои с онези 63 квадрата, които той е подписал и заявил през април. Защо съществуват публични регистри, след като никой не ги актуализира и как е защитено правото на гражданите да знаят кой с какво имотно състояние работи в наша полза, какви сделки сключва, какво спестява и откъде идват тези пари.
Пропуск в работата на Комисията за противодействие на корупцията е и фактът, че според чл.58 от закона, който урежда работата ѝ, до ноември месец е трябвало да се направи проверка и да се отстранят неточностите.
След 8 юли вече ще може да кажем, че България е част от еврозоната. Това обясни пред БНР Илхан Кючюк, евродепутат от групата "Обнови Европа". На тази дата трябва да се проведат две гласувания, които да доведат до приемането на страната ни в общността, използваща единната европейска валута. "Не мисля, че ще има проблем при гласуването..
Мобилната станция на Изпълнителната агенция по околна среда (ИАОС) при Регионална лаборатория – Варна не е отчела превишения на следените атмосферни замърсители в Разград. Това съобщиха от пресцентъра на Регионалната дирекция по околната среда и водите в Русе. Станцията e разположена на площадката на сепариращата инсталация и извършва извънредни..
Турция днес изпрати два самолета за гасене на пожари в съседна Сирия, за да помогнат в борбата с бушуващите горски пожари, предаде АП. Единадесет пожарни автомобила също са изпратени в северната сирийска провинция Латакия, съобщи сирийският министър за управлението при извънредни ситуации и бедствия Раид ал Салих. В публикация в социалната..
Автобусът Кюстендил - Рилски манастир беше пуснат тази сутрин и ще изпълнява курсове до края на август. Цената на билета в едната посока остава 7 лева както беше и миналата година. 50-местният автобус пое пълен към дестинацията си, въпреки че някои фирми спряха автобусния превоз да Рилския манастир, тъй като не бил рентабилен. Автобусът..
Кризата, през която преминаваме, ще ни направи по-силни. Това заяви пред БНР Васил Пандов, представител на ПП , депутат от коалицията ПП-ДБ. " Няма процес нито на разпад, нито на масово напускане на ПП . Дори виждаме по-голяма сплотеност пред това изпитание. То е част от растежа. Няма партия, която да е застрахована от подобно нещо. Ако някой..
Окръжната прокуратура в Разград ще настоява за налагане на най-тежката мярка за неотклонение - "задържане под стража", спрямо младия мъж, причинил катастрофа с трима загинали, съобщиха от пресцентъра на държавното обвинение. Младежът на 19-годишна възраст, управлявал лекия автомобил участвал в инцидента, е привлечен към наказателна отговорност за това,..
Лятото става все по-горещо и нуждата от почивка все по-голяма. Излючително неприятно е, ако се случи така, тя да бъде "развалена" от някоя лятна..
Протестите ни ще продължат и след 8-и юли . Това заяви пред БНР лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов и определи приемането на България в..
На 26 и 27 юли в Силистра ще се проведе третото издание на събитието „Пикник с кауза“. Организаторите от сдружение „Бъдеще за Силистра“ обещават..