В конкретния случай кметът на Русе Пенчо Милков е подал декларация, но грешна. Заявил е, че е получил като дарение апартамент с площ 63 кв. м. Тази декларация Милков е подал към Комисията за противодействие на корупцията на 30 април миналата година.
През горещия месец август журналистите в регионалния вестник "Утро" правят обобщение на подадените от русенските първенци декларации и цитират официалния регистър, поддържан от Комисията за противодействие на корупцията. И така в публикацията от първа страница става ясно, че кметът е дарен с малък апартамент от 63 квадрата. Хората в града, прочели статията, започнаха да се питат още един имот ли са му подарили на кмета и къде е тогава мезонетът.
Справка в Агенцията по вписванията сочи, че наистина на кмета Милков е подарен не малък двустаен, а мезонет с квадратура 258,930 кв. м. С две думи - нито една цифра от декларацията не съвпада с реалността, но пък и общественото внимание е приспано и никой не пита нищо нито за това как така сестра ти ти дарява мезонет в идеалния център на Русе и като бонус гараж, нито как пък този имот е бил придобит от самата сестра. Любопитно е, че въпросният имот е построен от фирмата на съпруга ѝ, продаден ѝ е за сума, по-ниска даже от данъчната оценка, а след това пък подарен на по-малкия брат Пенчо.
Справката от Агенцията по вписванията е с дата 18 септември.
"Станала е грешка. Аз съм подал коригираща декларация до КПКОНПИ. В момента, в който излезе статията в "Утро", установих, че е станала грешка. Апартаментът е с много по-голяма площ и съм декларирал в Община Русе реалната площ, платил съм данъка – по дарение беше доста по-висок. Видях грешката, което веднага ме притесни. Декларацията е много голяма, изготвят я други служители, аз само я подписвам", коментира пред БНР кметът Пенчо Милков.
От отговора на кмета Милков става ясно, че след като през август е прочел вестник "Утро" с грешните данни, веднага е подал коригираща декларация и ставало дума за една сгрешена цифра. Чрез заявление по Закона за достъп до обществена информация до Комисията за противодействие на корупцията получих други данни, които са различни от твърденията на кмета. Коригираща декларация е подадена, но едва след като започнах работа по случая и не става дума за една сгрешена технически цифра, а за число, в което няма нито една съвпадаща цифра.
Друг е въпросът, че тези корекции би трябвало да се правят в срок от месец след подаването - т.е. до 30 май. Защо не следват глоби за такива грешки в декларациите е въпрос към законодателите. Представете си, че вие сгрешите и не спазите сроковете пред държавата какво ще последва, но вие сте обикновени граждани. Необикновените са в публичния регистър с безнаказаните грешки.
Още по-странното в случая е поведението на Комисията за противодействие на корупцията, която поддържа въпросния публичен регистър. До днешна дата декларацията на кмета на Русе си стои с онези 63 квадрата, които той е подписал и заявил през април. Защо съществуват публични регистри, след като никой не ги актуализира и как е защитено правото на гражданите да знаят кой с какво имотно състояние работи в наша полза, какви сделки сключва, какво спестява и откъде идват тези пари.
Пропуск в работата на Комисията за противодействие на корупцията е и фактът, че според чл.58 от закона, който урежда работата ѝ, до ноември месец е трябвало да се направи проверка и да се отстранят неточностите.
Репортаж на Мая Райнова в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
Пазарджишкият храм-паметник "Успение Богородично" е единственият в страната, в който има пощенска кутия за молитви към Свети Серафим , софийски чудотворец. Кутията има кръгъл отвор, а до нея е поставена малка маса с хартия и химикал - за пълно улеснение на посетителите. След изписване на съкровеното желание, писмото се навива на руло и се..
Тежък инцидент в Габрово - 6-годишно дете е паднало от терасата на дома си на 6-ия етаж в жилищен блок на ул. "Видима", информират от Дирекцията на полицията в града. Детето е с множество фрактури по главата и тялото. По първоначални данни е контактно. Случаят се разследва.
Един милион и половина кубика вода остават до пълния обем на язовир "Среченска бара“. Питейният водоем се пълни и се очаква до края на април да достигне максималната си стойност . Около 14 милиона кубика вода има в язовир "Среченска бара“. От водоема се захранват с питейна вода населени места от областите Монтана и Враца. Притокът е..
Камбаните на всички католически храмове в Никополска епархия бяха ударени в знак на траур от голямата загуба на Светия отец папа Франциск. Всички свещеници от епархията още тази вечер ще отслужат света литургия за упокой на душата на папа Франциск и ще се молят Господ да го приеме в своя Рай. Това каза епископът монсеньор Страхил Каваленов и..
Да мислим за балансирано хранене по време на празниците, а не след това да се чудим какво да направим. По малко от всичко и се получава баланс . Този съвет даде в предаването "12+3" диетоложката Кристина Вавура. "Когато говорим за празници, понякога е по-добре да пропуснем закуската, ако знаем, че ще обилно храненето на обяд. Иначе пропускането..
Взривове отекнаха в Одеса, градът е атакуван с балистични ракети от акваторията на Черно море, съобщи кметът на града Генадий Труханов в приложението "Телеграм". Сирените бяха задействани в 15:29 часа. Местните власти призовават жителите да се подслонят в бомбоубежища до отбой от тревогата. Българите в Одеска област наброяват над 150 000..
Божият кръст беше издигнат вчера - на Велика събота, в разрушеното ромско гето в столичния квартал "Захарна фабрика". В началото на седмицата..
Група доброволци откриха и възродиха за вярата забравена скална килия, обитавана от монаси още през Средновековието. Това се случва в русенското..
Изкушенията на великденската трапеза са много и това крие риск от претоварване на храносмилателната система. Особено чувствителна към тежката и..