Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Каталуния ще се проведат предсрочни избори

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Каталуния гласува на ключови избори за бъдещето си. Прогнозите предвиждат рекордно участие от над 80 процента и изравнени сили между привържениците и противниците на отделянето от Испания. Изборите бяха свикани от испанските власти, които уволниха регионалното ръководство заради обявената независимост в края на октомври.

Начело според прогнозите е Републиканската левица на Каталуния на бившия вицепремиер Ориол Жункерас, който е в затвора. Вторият човек в партията е Марта Ровира:

Нашата основна цел е да спечелим. И знаете ли защо ще победим, защото страната ни го заслужава. Ще спечелим в името на демокрацията.

С големи шансове за победа са и Сюдаданос - гражданите. Техният кандидат за регионален премиер е Инес Аримадас:

Искам да бъда премиер на всички каталунци, независимо откъде идват и как мислят. Цяла Европа ни гледа. След всичко, което се случи, трябва да победи вотът за Европа, за единството.

Като трета сила се сочи "Заедно за Каталуния" на бившия премиер Карлес Пучдемон. Но е твърде вероятно нито сепаратистките партии, нито тези за единство да могат да съберат мнозинство - опасения за нестабилност, споделяни от много граждани:

Мисля, че ще спечели Републиканската левица, но с много малко и няма да е никак лесно да се сформира стабилно правителство.

На мнение съм, че ще спечелят Сюдаданос, но мнозинството ще е от сепаратистките партии.

Гласуването в Каталуния е от 9.00 до 20.00 часа местно време.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Министерство на земеделието

Министър Тахов нареди спешна проверка на регионалните клонове на "Напоителни системи"

Министърът на земеделието Георги Тахов е  разпоредил спешна проверка на регионалните клонове на държавното дружество "Напоителни системи". Ще се проверява както водното количество в язовирите, така и техническото състояние на изравнители, напоителни и отводнителни канали и други хидромелиоративни и хидротехнически съоръжения. За следващите..

публикувано на 01.07.25 в 09:28

С акция с пушек екоактивисти настояха за преминаване към зелена енергия

С акция пред Министерски съвет активисти на Грийнпийс България настояват за инвестиции във възобновяеми енергийни източници, за да се избегнат все по-високи сметки за ток. Десислава Микова - координатор кампания "Климат и енергия" в "Грийнпийс" – България обясни какви са причините за акцията. "Намираме се пред Министески съвет на 1-ви юли,..

публикувано на 01.07.25 в 09:14

Страните от ЕС одобряват 18-ия пакет санкции срещу Русия тази седмица?

18-ият европейски пакет от санкции срещу Русия заради войната ѝ срещу Украйна се очаква да бъде одобрен от всички страни членки на Европейския съюз до края на седмицата. Това съобщи говорител на германското правителство. Според него решението ще бъде взето на ниво посланици в Брюксел след преговори между Еврокомисията и правителството на..

публикувано на 01.07.25 в 09:04

Поклоническият поход "Светият път" тръгва от Велико Търново

Поклонническият поход "Светият път" по пътя на мощите на Свети Йоан Рилски тръгва от Велико Търново и ще измине близо 700 километра до Рилския манастир, за да бъдат отбелязани 556 години от пренасянето на мощите му. Поклонниците тръгват днес по обяд след света литургия в Катедралния храм на Велико Търново "Рождество Богородично".  Процесията..

публикувано на 01.07.25 в 08:42

Експерт прогнозира: Заплатите в ниската зона ще растат, до 15% тази година

Разрешителните, издавани от Агенцията по заетостта за работници от чужбина, растат ежегодно. Тази година се очаква да са 40 000 . Това съобщи пред БНР Николай Николов, член на Българска асоциация за управление на хора и на Българската конфедерация по заетостта. Има няколко основни направления, от които идват чуждестранните работници , в..

публикувано на 01.07.25 в 08:32

Израел Кац: Операцията в Газа е към края си

Израелският министър на отбраната Израел Кац заяви, че операцията на Израел в Ивицата Газа е към края си, след като през уикенда американският президент Доналд Тръмп изрази надежда, че скоро може да се стигне до спиране на огъня в палестинския анклав. "Наближаваме завършека на операцията в Газа", се казва в изявление на израелския министър...

публикувано на 01.07.25 в 08:28

Тържествата по повод 1 г. от интронизацията на патриарх Даниил ще бъдат в Рилския манастир

В Рилския манастир ще се състоят основните тържества по повод една година от избора и интронизацията на Българския патриарх Даниил. Празникът ще започне в 9:00 часа с литургия, по време на която архимандрит Йоан ще бъде въздигнат в епископски сан с титлата "Браницки". Първата годишнина от интронизацията на патриарх Даниил съвпада и с..

публикувано на 01.07.25 в 08:27