Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Фатих Туна: Присъединяването на Турция към ЕС е повече в ръцете на Съюза, отколкото в нашите

За добре заключените евроврати пред Турция

Онур Йоймен: Ако Турция не се присъедини към ЕС, няма да е единственият губещ

| обновено на 31.03.18 в 10:58
Снимка: ЕПА/БГНЕС

„Присъединяването на Турция към Европейския съюз е много повече в ръцете на съюза, отколкото в нашите ръце, защото ние направихме всичко, което беше поискано от нас. Сега Съюзът трябва да реши дали иска Турция в редиците си. Разбира се, ние искаме да се присъединим към общността и отговор дали това ще се случи и кога, защото  чакането продължава твърде дълго.“ Това заяви в интервю за БНР Фатих Туна, който е доктор по политически науки и международни отношения и  заместник-председател на истанбулската организация на управляващата Партия на справедливостта и развитието.

 „От дълго време се опитваме да влезем в Европейския съюз, но той има своите критерии. Проявяваме разбиране към това и ги прилагаме, но всеки път се задават нови изисквания към нас, а това продължава вече твърде дълго“, посочи Туна. 

По думите му, резултатът от срещата ЕС – Турция във Варна „е същият, както и след предишни подобни разговори“ и нито е окуражил, нито развълнувал Турция.

Запитан как ще убедят скептиците, които са против членството на Турция в ЕС, Фатих Туна коментира, че Турция може да е полезна на Европейския съюз и в икономически, и политически план, а от подобно партньорство съюзът би спечелил много:

„Турция е голяма страна на прага на Близкия изток, Азия и Африка. Намираме се на границата между западната и източната цивилизация. Държавата ни свързва Азия и Европа -  мястото, където се произвеждат стоките и се срещат интересите на производителите и потребителите на петрол и газ.“

„Има фундаментални проблеми с Европейския съюз, които трябва да бъдат решени единствено от истинска среща на върха - с лидерите на всички европейски държави. Във Варна не можеха да се вземат решения, които да са обвързващи за страните-членки.“ Така смята Онур Йоймен - бивш турски посланик в Чехия, Германия, Дания и в НАТО. Йоймен е бил и постоянен секретар на Министерството на външните работи на Турция и два мандата депутат от опозиционната Народнорепубликанска партия.

„След влизането на Кипър в ЕС, в Съюза има две страни, чиято цел е да блокират турското присъединяване или да използват преговорите за постигане на свои цели. Има други страни като Австрия или партии като германските християндемократи, с които трябва да бъдат разрешени проблемите преди да очакваме членство“, коментира Онур Йоймен.

„Ако казват, че принципът е да не се допуска членство без проблемите със съседите да са разрешени, как гръцката част на Кипър беше приета като пълноправен член, след като има проблем с Турция? Този европейски аргумент просто е незащитим“, добави той.

Сред турците има голямо разочарование, турските граждани са уморени от ЕС и подкрепата за пълноправно членство е много малка, каза Онур Йоймен и се аргументира: „Съветът на ЕС наложи вето върху 8 преговорни глави. Франция блокира още 5 глави, после отмени едно вето. Гърция наложи ембарго на още 6 глави. Т.е. общо не можем да преговаряме по 18 глави. 16 са замразените сега, така че практически няма глави, по които да се преговаря. До момента това не е било прилагано спрямо никой друг кандидат за членство.“

„В случай, че Турция не се присъедини към ЕС, ние няма да сме единственият губещ“, убеден е Йоймен: „И в Европа един ден ще се питат кой „изпусна“ Турция. Защото ми се струва, че настоящите лидери на Европа не могат да се мерят с бащите-основатели след Втората световна война. Ако принудят Турция да търси други варианти, те ще са губещите в много сфери. Мисля, че към настоящия момент европейските лидери не са способни да схванат какви са дългосрочните интереси на Европа и чувствата на турския народ.“

Двете мнения чуйте в звуковите файлове.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Свързани новини

Бойко Борисов, Доналд Туск, Реджеп Ердоган и Жан-Клод Юнкер дават изявления на съвсестен брифинг на лидерската среща във Варна

Пламен Ралчев: Ако комуникацията ЕС - Турция не продължи, нещата бързо ще ескалират

Ако процесът на комуникация между Европейския съюз и Турция не продължи, нещата ще ескалират в негативна посока и то много бързо, прогнозира в предаването "Събота 150" преподавателят от Университета за национално и световно стопанство доц. Пламен..

публикувано на 31.03.18 в 10:54
Реджеп Ердоган

Изолацията на Турция става все по-видима

Докато външната граница на Европейския съюз в Егейско море не се охранява добре, Европа ще зависи от споразумението с Турция за мигрантите. Това заяви в интервю за БНР германският политолог проф. Йоахим Краузе. Запитан дали обещанието на ЕС за нови..

обновено на 31.03.18 в 12:05
ВИЖТЕ ОЩЕ

РИОСВ: Общините от Великотърновско и Габровско да почистят сметищата

Регионалната екологична инспекция във Велико Търново отново задължи общините от Великотърновска и Габровска област да установят и почистят нерегламентираните замърсявания с отпадъци на тяхна територия.  Четиринадесетте общини в двете области до 17..

публикувано на 08.02.25 в 21:49

Дете-чудо ще участва на фестивала "Санремо"

От 11 до 15 февруари ще се проведе 75-ият фестивал на италианската песен "Санремо". Специален гост ще бъде феноменалният 6- годишен пианист от Сицилия Алесандро Джервази. Той ще е най-младият музикант, който ще излезе на сцената на театър "Аристон",..

публикувано на 08.02.25 в 21:43

Хиляди хора протестираха в Шефийлд в знак на почит към Харви Уилгуус, намушкан с нож в училище в града

Хиляди хора участваха в шествие в английскя град Шефийлд в знак на почит към 15-годишния Харви Уилгуус, който почина, след като беше намушкан с нож в училище в града и като протест срещу високата престъпност с ножове във Великобритания. Харви..

публикувано на 08.02.25 в 21:39

Тайван изпрати делегация във Вашингтон, за да обсъди евентуалните американски мита

Тайван изпрати делегация във Вашингтон, за да обсъди евентуалните американски мита, които президентът Доналд Тръмп може да наложи. Министърът на икономиката Куо Джих-хуей заяви, че властите на едноименния остров са се подготвили в случай, че такива..

публикувано на 08.02.25 в 20:58

Акциите на "Тесла" поевтиняха с 11% за седмица

Акциите на компанията за електромобили "Тесла" поевтиняха с 11 процента тази седмица. Пазарното отражение последва някои изяви на собственикът и най-богат човек в света Илон Мъск, който е приближен на американския президент Доналд Тръмп. Причината за..

публикувано на 08.02.25 в 20:30

Парламентарни избори в Косово в неделя

Парламентарни избори ще се проведат утре в Косово. Това е и завършекът на първия пълен управленски мандат в балканската страна, след обявяването на независимост от Сърбия през 2008 година. Той беше изпълнен от премиерът Албин Курти и лявото..

публикувано на 08.02.25 в 20:04

Отново шествия срещу крайната десница в редица градове в Германия

Тази вечер се проведоха станалите традиционни шествия срещу крайната десница в редица градове в германия. В Мюнхен са участвали 250 000 души според властите, а според организаторите - 320 000, пише Франс прес.  В подобен протест в Хановер са се..

публикувано на 08.02.25 в 19:56