По неофициална информация в документа ще бъде препоръчано започване на преговори за членство с Албания и с Република Македония, както и ще бъде отчетена липса на напредък по преговорните глави за присъединяването на Турция.
В документа се посочва необходимостта от сериозни усилия за ключови реформи в областите на правовата държава, борбата с корупцията и организираната престъпност, които остават ключови за страните от региона на Западните Балкани.
Очакването, че Еврокомисията ще излезе с препоръка за начало на преговори с Македония се засилва и от факта, че утре в Скопие пристига комисарят по разширяването Йоханес Хан.
Федерика Могерини, върховен представител по въпросите на външните работи и политиката на сигурност, също заминава на обиколка в Западните Балкани като до 19 април ще посети Македония, Албания, Черна гора и Сърбия.
Вчера на заседание Съветът на външните министри в Люксембург одобри Стратегията на Еврокомисията за интеграция на Западните Балкани, един месец преди срещата на върха между Европейския съюз и Западните Балкани в София на 17 майНа неформалния съвет на външните министри през февруари в София българският първи дипломат Екатерина Захариева изрази надежда на срещата на европейските лидери през юни да се вземе решение за започване на преговори за присъединяване на Македония и Албания към Европейския съюз, което би означавало и успех за страната ни като председател на Съвета на Евросъюза до средата на годината.
Черна гора и Сърбия засега са единствените, започнали преговори за членство и имат шанс да се присъединят към Съюза през 2025 година, ако изпълнят определени изисквания, според Стратегия на ЕК за разширяване на ЕС към държавите от Западните Балкани.
Следобед в Страсбург министър Лиляна Павлова ще представи пред Съвета на председателите на комисии отчет за първите три месеца от Българското европредседателство, както и какво се предвижда до края му.
Предстоящ основен акцент ще бъде срещата на върха на ръководителите на страните от Западните Балкани в София на 17 май.
Министрите на отбраната на страните от НАТО ще заседават днес на фона на засилващите се провокации от страна на Русия във въздушното пространство на страни от пакта. В рамките на форума ще бъде обсъдено прилагането на най-важните решения, свързани с отбранителния и възпиращ потенциал на НАТО, взети на срещата на върха в Хага през юли. Ще бъдат разгледани..
От днес "Националното тол управление" ще проверява тонажа на големите превозни средства. Това ще става при рамките на тол управлението. Към момента има 10 сертифицирани от близо 100 устройства, съобщи регионалният министър Иван Иванов: "В асфалта има заложени сензори, които работят в синхрон с камерите. Когато се отчете нарушението съответно..
Американският президент с нова заплаха към Испания. Доналд Тръмп обяви, че обмисля налагането на мита срещу Мадрид. Ден след срещата си с премиера Педро Санчес в Египет и топло ръкостискане между двамата, Доналд Тръмп се върна към острия тон спрямо Испания. Американският президент обяви, че е много недоволен от правителството в Мадрид заради..
Главният съветник на полския президент по външна политика Марчин Пшидач обяви, че големият брой украински бежанци в Полша е "предизвикателство" за страната, предаде Укринформ. Той уточни, че "Полша вече е приела достатъчно украински граждани и не може да приема още". "Приетите вече украинци достигат нашият лимит - не можем да приемем повече. Време е да..
Бившият британски премиер Маргарет Тачър, смятана приживе със съпруга ѝ за еталон за стабилен брак, е имала две извънбрачни връзки, твърди нова книга за Желязната лейди, съобщи вестник „Таймс“. Маргарет Тачър често казваше, че не би могла да постигне успеха си без съпруга си Денис, описвайки го като „златната нишка, която преминава през живота ми“. И..
Международният валутен фонд повиши прогнозата си за растежа на испанската икономика на 2.9%. Според институцията брутният вътрешен продукт ще се повиши повече от два пъти над прогнозата за еврозоната. В доклада си "Прогнози за световната икономика" фондът посочва, че инерцията на испанската икономика е много силна, с 0.8 на сто увеличение през второто..
Британският министър на вътрешните работи Шабана Махмуд обяви, че от началото на следващата година мигрантите ще се нуждаят от английски език на ниво А, за да работят в Обединеното кралство. Съгласно новите правила мигрантите, които искат да дойдат в Обединеното кралство с визи за квалифицирани работници, с индивидуални визи за наети в..
Шести блок на АЕЦ "Козлодуй" спира за планов годишен ремонт . Блокът има проблем с един от парогенераторите. Предвиждат се мерки да се установи какъв..
Има притеснение не само сред българските земеделци, но и сред европейските във връзка с общата селскостопанска политика. Това заяви пред БНР..
Трябва да бъдат загърбени дребнотемията, за да вървим напред. Това заяви пред БНР кметът на Пазарджик Петър Куленски, след като в града се проведе..