Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Захариева: Още през тази година е възможно започване на преговори с Македония и Албания

Снимка: БГНЕС

Вицепремиерът и външен министър Екатерина Захариева прогнозира, че още през тази година е възможно започване на преговори с Македония и Албания за присъединяване към Европейския съюз. 

През юни на Европейски съвет в Брюксел ще се обсъди препоръката на ЕК за начало на разговори за присъединяване със Скопие и Тирана. Според Захариева има шанс скептично настроените страни да бъдат убедени да подкрепят това решение:

"Няма да е лесно, но има още шанс да убедим тези държави, които са скептични и считат, че все още не е дошъл моментът, и да покажем през целия процес и през цялото време, преди всичко, че можем да си решаваме проблемите един с друг".

В дискусията участва и външният министър на Македония Никола Димитров, който заяви, че консолидацията на ЕС ще дойде с успехите на страните от Западните Балкани.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Свързани новини

Външният министър на Македония Никола Димитров отправи в София призив към европейските лидери да подкрепят начало на преговорите за присъединяване на Македония към ЕС

Никола Димитров: Ще е трагедия, ако не бъде дадено начало на преговорите на Македония с ЕС

Външният министър на Македония Никола Димитров отправи в София призив към европейските лидери да подкрепят начало на преговорите за присъединяване на Македония към ЕС. Той припомни, че в последния доклад за Скопие Еврокомисията е отчела успех в 5..

обновено на 16.05.18 в 18:47
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стрелба в Солун, един човек е убит

Стрелба с една жертва и един ранен на автогара в Солун, където спират автобусите за България. Разчистване на сметки между членове на престъпна организация. Това е първата версия, по която работи гръцката полиция по разследването. Черен джип,..

публикувано на 25.02.25 в 16:09

Запрянов: България започва разговори за нови радари

Пренаписване на стратегическите документи заради новата реалност и повече пари за отбрана бяха очертани на годишната конференция на началника на отбраната.  Президентът Румен Радев изрази опасения, че няма да има достатъчно средства за нови..

публикувано на 25.02.25 в 16:03
Роберт Калиняк, министър на отбраната на Словакия

Взрив във военен институт в Братислава, има ранени

Взрив е избухнал тази сутрин в Института за военнотехнически изпитания "Захорие“ в района на Братислава, потвърди пред словашката новинарска агенция ТАСР говорителката на Оперативния център за спешна медицинска помощ Данка Чапакова. "Въз основа на..

публикувано на 25.02.25 в 15:31

Валидираха нова пощенска марка: "Китайска Нова година – Година на Дървената змия"

Нова пощенска марка "Китайска Нова година – Година на Дървената змия" беше валидирана от главния изпълнителен директор на "Български пощи" Цветилия Стоилкова и посланика на Китайската народна република в България Дай Цинли.  Изданието представлява..

публикувано на 25.02.25 в 15:22
Доц. Георги Лозанов

Георги Лозанов: Европа трябва да внимава да не я разпределят на салфетка

Америка е европейски проект по същността си, по-свободен и по-ефективен проект. Той се състои в това да създаваш множество, не по подобие, а на различности . Американското общество създава нация от нации и не по подобието на расата, цвета на..

публикувано на 25.02.25 в 15:01
Любомир Кючуков

Л. Кючуков: Войната трансформира изборното поле. Идеологиите вече не са водещи

"Войната трансформира изборното поле. В момента водещи са не идеологиите, а геополитическото и националното".  Това обясни пред БНР Любомир Кючуков, бивш зам.-министър на външните работи. "Резултатите от изборите в Германия сочат, че има..

публикувано на 25.02.25 в 14:55
Президентите на САЩ Доналд Тръмп (вляво) и на Франция Еманюел Макрон - Вашингтон, 24 февруари 2025

Макрон ще информира европейските лидери за срещата си с Тръмп на видеоконференция

Председателят на Европейския съвет Антонио Коща съобщи, че организира видеоконференция на европейските лидери, която ще се проведе утре сутринта. Тя има за цел да подготви извънредното им заседание на 6 март.  На нея президентът на Франция..

публикувано на 25.02.25 в 14:22