"Войната трансформира изборното поле. В момента водещи са не идеологиите, а геополитическото и националното".
Това обясни пред БНР Любомир Кючуков, бивш зам.-министър на външните работи.
"Резултатите от изборите в Германия сочат, че има едно доста кризисно обществено съзнание и известно бягство от т.нар. "мейнстрийм". Това е тенденция в цяла Европа и САЩ.
Очевидно не е епизод, когато става дума за Тръмп, за Мелони, за изборите в Германия, в Австрия, в Нидерландия, в Швеция. Проблемът е в обществата. Чувстват се кризисни явления, които са свързани поне с три дефицита – на сигурност, на справедливост и на доверие в представителната демокрация.
Когато говорим за крайнодясното, за националистическото, винаги трябва да отчитаме, че избирателите, които гласуват за тези партии, в много случаи не са нито крайнодесни, нито националистически настроени, просто са разочаровани и търсят решение извън това, което е в момента".
Макрон не преговаря, той разговаря - и в Белия дом, и когато събира европейски лидери, обясни още Кючуков в предаването "12+3".
"И Франция, и Германия продължават да са водещи в ЕС, но и двете страни за момента не демонстрират лидерство през призмата на идеи и посока, в която да върви ЕС.
Европа не можа да се справи със собствената си дискусия каква да бъде – дали да върви към задълбочаване на интеграцията, или да направи крачка назад към пълномощия на националните държави. В момента се намира в нещо като политически шпагат – опит да тръгне едновременно и в двете посоки, което не се получава.
Евроскептичните партии вече не искат да напускат Съюза, те искат да го управляват – да го направят по свой образ и подобие. Все повече се приближават до това".
Европа показа, че няма идея как свършва войната в Украйна, отбеляза още Кючуков.
"През цялото време работехме за това как тя да продължи. Основният ни инструментариум се свеждаше до санкции и до въоръжаване.
Тръмп дойде и каза, че може да свърши само с преговори и възложи цялата отговорност след тях на Европа.
От Москва и Вашингтон Брюксел не изглежда като геополитически играч.
Путин успя до голяма степен да консолидира руското общество, но за Русия тепърва ще започнат трудностите заради всички "замразени конфликти" в постсъветското пространство.
Не вярвам, че за Украйна може да бъде подписан мирен договор, защото няма да бъдат решени въпросите за териториите. Това ще бъде споразумение за примирие. Най-важното е, че ще спрат жертвите и разрушенията".
Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.
За срещата на Доналд Тръмп с Еманюел Макрон зависи кого питате. Ако са поддръжниците на Тръмп, с опорните точки от Белия дом, Макрон е поредният лидер, който засвидетелства уважение към Тръмп , идва да се съобрази с него. Ако слушате противниците, Макрон е ужасен от това, което прави американският президент и идва да се увери. Така..
Кремъл предложи на Вашингтон съвместно изследване на залежите на редкоземни метали в Русия. Стана ясно също, че Европейският съюз може да предложи свое споразумение по въпроса. Освен съвместното изследване на ценните залежи руският президент Владимир Путин предложи и доставката на алуминий за американския вътрешен пазар, като очерта по този..
Изложбата " 90 години БНР - Радиото на поколения българи" беше открита в Мраморното фоайе в сградата на медията. Експозицията е с фото и архивни документи от фондовете на Държавна агенция "Архиви" и Българската телеграфна агенция. На събитието беше представен официално и новият брой на изданието на БТА - списание ЛИК , озаглавен..
На първи март от 19.30 в Топлоцентралата ще бъде официалната премиера на документалния филм "Балканска черна кутия" с режисьор Цветан Драгнев. Документалният филм е посветен на Никола Груев - известен на меломаните като Котарашки , по професия архитект, но открил своята най-важна мисия и като музикант. Kottarashky представя..
Разходите за отбрана на Обединеното кралство ще се увеличат до 2,5% от БВП до 2027 г., докато бюджетът за чуждестранна помощ ще бъде намален, обяви британският премиер Киър Стармър преди срещата му с Доналд Тръмп. В неочаквано изявление в парламента Стармър каза, че разходите за отбрана ще бъдат увеличени от сегашните 2,3%, което означава..
Акцията на "Възраждане" пред Дома на Европа беше предварително дирижирано активно мероприятие, което има определени цели . Това мнение изказа пред БНР политологът и университетски преподавател доц. Милен Любенов. "Една от целите на този акт е отклоняване на вниманието от важните проблеми , защото подготовката, която видяхме, свързана с тази..
Като координирана атака срещу доброто му име. Така кметът на Русе Пенчо Милков обясни публикациите, свързани с имотното му състояние, за които БНР съобщи в началото на този месец, а днес Антикорупционният фонд допълни. "Мисля, че ми се руши доброто име, че е координирана, целенасочена атака. Политическа, а защо не и икономическа", каза кметът..
" Най-уязвимите области в България, с най-високи енергийни нужди и най-много проблеми от гледна точка на социалната уязвимост са София област, Разград,..
Не подкрепяме и трите бюджета, заяви пред БНР инж. Иоанис Партениотис - вицепрезидент на КТ "Подкрепа". На НСТС вчера всички социални партньори..
"Възраждане" фактически загубиха политическия дебат за еврото, но с агресията показаха несъстоятелност и неадекватност. Това каза пред БНР доц...