На 28 май в Стъклената зала на концертния комплекс Музикферайн във Виена, в рамките на фестивал по повод 100 години от смъртта на Клод Дебюси се състоя клавирен рецитал на известната българска пианистка Дора Делийска. Една изключително успешна вечер – препълнена зала с емоционална, вдъхновяваща, откликваща публика и оригинална концертна програма, включваща етюди и прелюдии от Клод Дебюси, Фредерик Шопен, Дьорд Лигети и Николай Капустин.
Д-р Кристиан Куун - вицепрезидент на Президиума на виенския Концертхаус и авторитетен меценат, сподели своето възхищение от българската пианистка:
“За първи път се срещнах с изкуството на Дора Делийска преди 7 години на концерт в Музикферайн. Тя изпълняваше клавирни транскрипции от Ференц Лист на песни от Шуберт. Бях един от многото слушатели в публиката, но дотолкова впечатлен от изпълнението й, че изпратих писмо на Дора Делийска и я запитах не би ли искала да запише и издаде на компактдиск тази програма. За щастие тя се съгласи и това беше първият проект, с който я спонсорирахме. От тогава с моята съпруга сме нейни верни почитатели. Дора Делийска ни очарова като прекрасен пианист, който изтръгва особена, естествена нежност, красота и финес от клавишите като звук. Но тя е и наш приятел - харесваме нейната покоряваща сърдечност като човек.“
Част от впечатляващата биография на Дора Делийска е и фактът, че тя е избрана за представителен артист на световноизвестната фирма за пиана и рояли “Бьозендорфер“. Обявена е от музикалната критика за един от най-добрите млади интерпретатори на творчеството на Ференц Лист, а нейният компактдиск с произведения на Шуберт е удостоен с престижната награда Supersonic Award на списанието за класическа музика “Pizzicato“. През последните месеци името на Дора Делийска отново присъства на страниците на престижни австрийски издания като Falter, News и Online-Merker, които отразяват с позитивни рецензии излизането на нейния най-нов, десети поред компактдиск на музикалния пазар през март 2018 г. – проекта “The B-A-C-H Project“.
Дора Делийска е артист, отдаден на изкуството - индивидуална, креативна, търсеща творческа натура в своя изказ, която изгражда оригинална, собствена драматургична линия на концертните си програми. Клавирната вечер на 28 май в Музикферайн бе озаглавена “etudes & preludes“ и представи на публиката тези два вида музикални пиеси. Първата част обединяваше 12 избрани етюда от Шопен, Дебюси и Лигети, но подредени по специфичен музикален ред и изпълнявани почти без пауза. Във втората част прозвучаха 12 прелюдии от Шопен, Дебюси и Капустин, този път групирани по композитори, като стиловите различия в този случай бяха по-ясно откроени за слушателя. Тази своеобразна структура на програмата и подбор на творбите дава възможност на Дора Делийска да изгражда своите собствени кулминации по време на концерта, да постига запомнящ се контраст в емоцията като интерпретатор – от виртуозното изпълнение, през импресионистичното звучене, до поетичното чувство и дори ритъма на джаза в творбите на украинския композитор Николай Капустин. Еуфория и експресивност носи нейното изпълнение на етюди от Лигети и особено открояващият се етюд №23 “Дяволската стълба“. А в следващия момент Дора Делийска се преобразява и изтръгва различен тембър и изящен звук от клавишите, който носи изтъканата от сантимент музика на Шопен. Красива и емоционална на сцената, младата пианистка покорява публиката със симбиоза от изразителна интерпретация и елегантност на жеста.
Специално за слушателите на предаването "Алегро виваче" на програма "Хоризонт" Дора Делийска разказа интересни подробности за оригиналния замисъл и процеса на реализация на този свой нов концертен проект. Чуйте в звуковия файл.
Днес - 26.11, се навършват 115 години от рождението на писателя Йожен Йонеско. Той е ненадминат представител на "театъра на абсурда". "След Втората световна война живеем във все по-атеистични времена. Обществото се потапя в една хедонистична среда. Театърът на абсурда отчита това. С него се занимава и драматургията на Йожен Йонеско", разказа..
Интересът на американския писател Грегъри Магуайър към света на "Магьосникът от Оз" се появява в детските му години. Спомня си с носталгия моментите, в които е гледал, заедно със семейството си, класиката от 1939 по романа на Лиман Франк Баум. Признава, че започва да си създава свои истории в тази вселена още след финалните надписи на..
Росен Димитров е родом от Казанлък.Немска езикова гимназия завършва в Бургас, Висше военно училище в Шумен. По образование машинен инженер, по призвание - писател. Живее, твори и работи в Германия. Но широкият му дух не го оставя на мира и той задълбава в една трилогия - фентъзи: " Момичето от моите мечти", "Силата в теб", " Легендата..
В седмото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Пренасяме ви в атмосферата на международния оперен конкурс “Николай Гяуров“ в Модена в разговор с един от членовете на журито – директорката на Варненската опера Даниела Димова - Специален гост: оперната..
Гьоте институт – България е домакин на премиерата на най-новото видеопредставление на творческия колектив "Метеор" - "Вълшебната гора". Става дума за видеопредставление и пърформанс на живо тази вечер от 19 часа. Събитието обещава да ни отведе към границите на другостта чрез ритуална трансформация. "Образът на гората и планината като..
На 12 ноември се надършиха 100 години от рождението на цигуларя Петър Арнаудов - български музикант, който дълги години неотменно присъства в концертния живот на страната, същевременно един от най-известните наши цигулкови педагози. Петър Арнаудов е роден в София, син е на уважавания професор Михаил Арнаудов. Учи цигулка при Владимир Аврамов,..
26 песни отиват на големия финал на Младежкия конкурс за нова песен, който ще се проведе днес, 22-ри ноември , съобщиха от "Музикаутор". Финалистите са определени с лед оспорвано състезание в двете конкурсни вечери в сряда и четвъртък – 20-и и 21-ви ноември. Финалът ще се проведе в Националния студентски дом от 17 часа, а входът е 10 лева...
Пеевски е човекът, с когото Борисов води разговора, а не с ПП-ДБ . Това каза пред БНР Арман Бабикян, ПР експерт и бивш депутат от "Ние идваме". "..
Имаме абсурди – вторият иска лидерска среща с първия и в същото време не го признава за лидер. За какво е тогава лидерската среща? Това каза..
Със съмишленици обмисляме създаване на политически проект , когато сме готови - тогава ще го обявим. Това каза пред БНР Корнелия Нинова, бивш..