Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Фолксопер празнува 120-годишнина през сезон 2018/2019

През сезон 2018/2019 г. вторият по значимост оперен театър във Виена – Фолксопер, отбелязва 120-годишен юбилей. Историята на тази  оригинална като концепция музикална институция е богата на интересни факти от различните периоди на нейното развитие. Уникално бърз е срокът за построяване сградата на Фолксопер, чийто адрес е известната улица Währingerstrasse. Тя е издигната за рекордните 10 месеца, а поводът е 50-годишният юбилей от възкачването на престола на австрийския император Франц Йосиф I.

Официалното откриване е на 14 декември 1898 г., като  първоначалният замисъл е трупата да представя единствено драматични пиеси. През 1903 г. ръководството е поето от Райнер Симонс, който разширява  репертоарния облик, включвайки и музикални творби. През 1907 г. театърът се ориентира изключително към поставяне на оперни и оперетни заглавия и е преименуван официално във Фолксопер, в превод Народна опера. Това име остава запазено и до днес. Сред  оперните творби, които се играят в този период тук,  са “Вълшебният стрелец“, “Севилският бръснар“ и “Кармен“. От 1907 г. своите изяви като диригент и първи капелмайстор във Фолксопер има известният композитор  Александър Цемлински. Важен момент в историята на театъра е фактът, че първите изпълнения на виенска сцена на оперите “Тоска“ през  1907 г. и “Саломе“  през 1910 г. са реализирани именно във Фолксопер. 

До началото на Втората световна война тетърът преминава през периоди на финансови кризи, чести смени на директори, еспериментира се отново с концепции, според  които  Фолксопер да представя и драматични пиеси. След присъединяването на Австрия към  нацистка Германия през 1938 г., Фолксопер споделя подобна на Щатсопер съдба – всички артисти, музиканти, диригенти и представители на администрацията, които са членове на трупата и от еврейски произход, са принудително отстранени от театъра. След приключване на Втората световна война Фолксопер предоставя до 1955 г.  своята сцена за спектаклите на Виенската Щатсопер, чиято сграда е сериозно пострадала при бомбардировките.  Люба Велич

Една от първите самостоятелни легендарни продукции на Фолксопер през 1956 г. е операта “Момичето от златния запад“ на Пучини с участието на любимата оперна звезда на виенската публика - българското сопрано Люба Велич. Февруари 1956 г. остава знаменателен момент в историята на театъра с факта, че за първи път на тази сцена се поставя мюзикъл, а заглавието е “Целуни ме Кейт“ от Коул Портър. Според музикалната критика  във Виена това бележи нова ера в развитието на театъра. Решаваща в случая е ролята на легендарната фигура на Марсел Прави. Той заема функцията главен драматург на театъра и налага мюзикъла за основен жанр в репертоарната политика. Следват прочути постановки на “Уестсайдска история“, “Моята прекрасна лейди“, “Hello Doly“, “Човекът от Ламанша“ и още много други. В периода 1991 г. - 1995 г. Фолксопер е обединена с Щатсопер и има обща дирекция, но от 1996 г. отново е самостоятелен театър с уникален репертоарен профил, който успешно обхваща и съвместява спектакли от  4  жанра: опера, оперета, балет и мюзикъл.

За юбилейния сезон 2018/ 2019 г.  ръководството на  Фолксопер е планирало 9  разнообразни премиери, сред които нови продукции на  “Царицата на чардаша“, “Порги и Бес“, “Летящият холандец“ , на балета “Копелия“ и др. Предвидени са и 5 възстановки - сред тях са  оперите “Мантията“ и “Джани Скикки“ от Пучини, “Дон Жуан“ от Моцарт, както и оперетата “Орфей в Ада“ от Офенбах. В допълнение се представят още 20 заглавия в текущия репертоарен план.Роберт Майер

Театърът предоставя като информация и факти от своята актуална административна статистика - от 2007 г. до момента, вече в продължение на 12-и сезон директор на трупата е Роберт Майер. Съставът на Фолксопер наброява приблизително 550 души. Сред тях са 150 солисти, 95 души оркестър, 65 хористи, 26 балетисти и 235 души технически и административен персонал. Местата в салона на театъра са 1337,  като цените на билетите са значително по-достъпни от тези на Щатсопер и варират от 185 евро за най-скъпа категория на партер до 11 евро за място в галерията.  Фолксопер представя редовно в репертоара си и спектакли за детската публика. През актуалния сезон това са “Вълшебникът от Оз“ , “Хензел и Гретел“  и “Питър Пан“, а цените на билетите за деца и младежи до 15-годишна  възраст са  със 75% намаление от регулярните.

Снимки: Архив на Фолксопер


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Петър Арнаудов

Спомен за цигуларя Петър Арнаудов

На 12 ноември се надършиха 100 години от рождението на цигуларя Петър Арнаудов - български музикант, който дълги години неотменно присъства в концертния живот на страната, същевременно един от най-известните наши цигулкови педагози. Петър Арнаудов е роден в София, син е на уважавания професор Михаил Арнаудов. Учи цигулка при Владимир Аврамов,..

публикувано на 22.11.24 в 18:01

26 песни на финала на второто издание на Младежкия конкурс за нова песен

26 песни отиват на големия финал на Младежкия конкурс за нова песен, който ще се проведе днес, 22-ри ноември , съобщиха от "Музикаутор".  Финалистите са определени с лед оспорвано състезание в двете конкурсни вечери в сряда и четвъртък – 20-и и 21-ви ноември. Финалът ще се проведе в Националния студентски дом от 17 часа, а входът е 10 лева...

публикувано на 22.11.24 в 15:48
Картината на Иван Милев

Пламен Петров за "Ахинора" и онзи поглед, различен за всеки от нас

" Портерът на "Ахинора" за всеки, който е заставал пред него , съм сигурен, че няма как да отрече обаянието, което струи от него, онзи поглед, който всеки определя по различен начин , за едни той е тъжен, за други е прекалено вглъбен и като че ли това състояние на вглеждането в тези очи много често зависи от нашето собствено настроение, разказа за..

публикувано на 22.11.24 в 10:24
Ace Bullet

Музика на Лейди Гага в дебют на Ace Bullet

Утре вечер в Sofia Live Clubот 21.00 часа ще дебютира алтърнатив рок бандата Ace Bullet. На концерта ще звучат хитове на Лейди Гага. "Това е сбъдната мечта за мен. Смелостта на Лейди Гага да експериментира с различните жанрове и стилове, доказва, че тя няма граници като артист. Точно това ме вдъхновява", разказа пред БНР вокалистката..

публикувано на 22.11.24 в 09:51
Десислава Тихолова

Нова изложба "Луксът в "Малката Виена" в Музея на градското всекидневие в Русе

Как една посребрена мастилница със сецесионова украса свърза две теми - тази за лукса във всекидневието и за окопното изкуство, разработвани от етнолозите в Русе? Мастилница с фигура на девойка, която държи писмо в едната си ръка и огледало в другата, украсява новата изложба "Луксът в "Малката Виена", подредена в Музея на градското всекидневие...

публикувано на 23.11.24 в 10:25

Хартия, туш и вода в изложбата на Йордан Леков "Маврографии"

Скулпторът, художник и преподавател в УАСГ Йордан Леков представя в галерия-книжарница "София прес" своята изложба "Маврографии" . Заглавието съдържа думите мавро – от гръцки черно, графо – отново от гръцки: форма на писане, изписване , обясни художникът в интервю за БНР. В творбите си той е използвал хартия, туш и вода. "Самите рисунки..

публикувано на 21.11.24 в 09:52

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В шестото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Музикално събитие на седмицата: “Реквием“ от Верди на сцената на Софийската национална опера и балет под диригентството на Даниел Орен - Отзвук от оперната гала на Анджела Георгиу със Софийската..

обновено на 20.11.24 в 17:48