Очаква се днес да станат ясни вариантите, сред които общината и Министерството на културата ще избират за закупуването на къщата-музей на Пейо Яворов в София. Кметът Йорданка Фандъкова възложи на юристи и финансисти да проверят процедурата, така че решението да бъде законосъобразно и максимално изгодно. Фандъкова предлага държавата или общината да купят къщата на поета, след като стана ясно, че частен съдебен изпълнител е обявил паметника на културата на търг. Според архитект Ивайло Петков действията на общината и министерството са напълно адекватни. В предаването „Хоризонт до обед“ той изказа мнение:
„Това е сигнал за това, че има много такива неизолирани случаи, при които къщи-паметници на културата се рушат по множество причини. Правилно е решението. Държавата или общината трябва да се намеси“.
Според арх. Петков реституцията е голям проблем за новата история на страната:
„След 40 години се намесва една нова собственост, която теоретично и законово е неприкосновена, но в един нов контекст, който на практика е прекъснал връзките между истинския контекст на наследството преди 80 години и 40 години, в които не е имало реституция. Изведнъж след това в новия контекст в една пазарна икономика се развиват тези отношения на реституция. Оказа се, че държавата не е подготвена законово за подобни процеси“.
Почти всички къщи-паметници на културата имат поне частично частна собственост, посочи архитектът. Според него в случая с къщата на Яворов трябва да се търси трайно решение на законова основа. Тук единият проблем е собствеността, а другият – инвестиционната политика на градовете, посочи той и добави:
„Необходим е финансов ресурс, за да могат да бъдат поддържани в добро състояние тези къщи и да бъдат част от културния живот в града“.
„Придобиването от държавата или общината на къщата на Яворов е по-добрият вариант, защото тогава може да се намери оператор на къщата, който да й върне публичния живот“, смята арх. Петков.
По думите му, паметта трябва да бъде запазена. Според него държавата трябва да създаде механизъм, чрез който или частните собственици да имат интерес да ги поддържат в добро състояние. Редно би било по-голямата част от тези къщи да бъдат публична собственост и да са отворени за гражданите, смята още той и добави:
„Държавата чрез закони час по-скоро трябва да влезе във владение или управление на тези сгради. Само из центъра на София има много такива паметници на културата, които са пред разрушаване, за да може да се създаде някакъв материален интерес, т.е. да се изградят много по-големи РЗП-та и да се превърнат във финансова облага“.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.Кипър предприема мащабна реформа на изборното законодателство. Днес в парламента започва обсъждането на обширен пакет от 60 законопроекта и предложения за промени. Целта е новата правна рамка да бъде въведена преди парламентарните избори през месец май догодина. Гласуване по пощата, ограничаване на броя мандати на депутатите, намаляване на..
По минимум две безплатни влизания за час в Терминал 2 на Летище София поискаха от Националната асоциация за защита на превозвачите и таксиметровите водачи. От асоциацията изпратиха писмо до "СОФ Кънект" – операторът на столичния аеропорт, и до медиите. "Решението за ограничаване на достъпа до Терминал 2 до десет минути е правилна и..
Мобилни полицейски екипи започват срещи с жителите на област Монтана от днес. Първите две села, които ще бъдат посетени, са Долна и Горна Вереница. Полицаите ще посетят до края на февруари жителите на 8 малки населени места на територията на областта. В състава на мобилните екипи влизат служители от криминална, икономическа, охранителна и..
На редовно заседание общинските съветници в Петрич ще разгледат предложение за повишаване на капацитета за пренос на природен газ от Гърция за България. Точката е включена в предварително обявения дневен ред на 12-ото редовно заседание. Сесията е насрочена за 13:30 часа, предаде БТА. Кметът на община Петрич Димитър Бръчков предлага общинските..
В Плевен днес се открива 22-то Международното изложение-договаряне "Пчеларство - Плевен 2025". Форумът продължава до 9 февруари и се провежда по повод деня на свети Харалампи – покровител на меда и пчеларите, който се отбелязва на 10 февруари. В изложението тази година ще участват над 100 фирми, пчелари и организации от близо 20 държави..
Индустриите от технологичната икономика представляват 20% от БВП, а не участват в официалния разговор. Това заяви пред БНР Доброслав Димитров, председател на Българската работодателска асоциация иновативни технологии / БРАИТ/. Асоциацията отново не успя да стане член на Националния съвет за тристранно сътрудничество. "Ние отговаряме..
Министърът на отбраната на Съединените щати Пийт Хегсет застана зад предложението на президента Доналд Тръмп – Америка да поеме контрола над Ивицата Газа. По думите на Хегсет всички опции са на масата. Тръмп заяви, че САЩ може да установят контрол над Ивицата Газа В интервю за телевизия Fox News шефът на Пентагона не разтълкува думите на..
Искане за нов конвергентен доклад, бих казал без ирония - дивергентен доклад, е решение на правителството на България. Трябва да се прецени имаме..
Ляво-центристко управление, което има ляво-центристка парламентарна опозиция . Така определи политическата обстановка в страната в интервю пред БНР д-р..
Има преподреждане на политическите съюзи . С тази констатация започна анализа си на политическата обстановка в страната социологът Андрей Райчев и..