Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Рано в неделя" от Троян

Троян
Снимка: "Троян експрес"

Всяка година на 14 октомври, денят на Света Петка - небесната покровителка на града, троянчани празнуват. Тази година особено тържествено, защото се отбелязват 150 години от обявяването на Троян за град. А екипът на „Рано в неделя“ направи и слушателите си участници в празника. Но има и още много поводи да посетим района. Археологически разкопки показват, че на мястото на сегашния град през ХІ - Х в. пр.н.е. е съществувало тракийско селище. Името си Троян носи от названието на стария римски път Виа Траяна. По римския път са открити останки от повече от 20 крепости. За една от тях - Состра ни разказа проф. Иван Христов, ръководител на разкопките на крепостта и заместник-директор на НИМ. Една от забележителностите на Троян е Музеят на народните художествени занаяти и приложни изкуства. Експозициите му представят в детайли народните занаяти, показани са оригинални инструменти и снимки, както и образци на керамиката и металообработването. След като разгледахме експозициите, впечатленията ни допълни Елеонора Авджиева, директор на музея, която гостуваше в студиото ни. На 7 км от Троян се намира Националното изложение на художествените занаяти и изкуствата в село Орешак. В 9 експозиционни зали са показани уникални предмети, изработени от български майстори от всички етнографски области в България, директорът на изложението ни покани и на откриващата се международна занаятчийска изложба. До село Орешак се намира и третият по големина манастир в България - Троянският манастир „Успение Богородично”. Игуменът на манастира - негово преосвещенство Величкия епископ Сионий благослови за празничния Петков ден и слушателите на "Хоризонт". В село Черни Осъм, което е на около 12 км от Троян, се намира интересен природонаучен музей. Експозицията му включва представители на почти всички животински видове, които се срещат в Стара планина. А в звуковия файл ще чуете освен разказа за музея, но и автентичната песен на птиците, ревът на кафявата мечка, воят на вълците. Районът около Троян се свързва и с балнеотуризма. В село Чифлик и село Шипково има извори на минерална вода със значителен дебит и висока температура. Селата в региона предлагат чудесни възможности за селски туризъм. Разбира се има какво още да се направи, обощава кметът на Шипково Минко Станчевски. Гостувахме в грънчарската работилница на семейство Йовкови, пет поколения грънчари са израстнали под този покрив и да оставили забележителни керамчични творби. Посетихме гимназията по приложни изкуства, където ни чакаха, за да ни разкажат и покажат как се възпитават и работят талантите. И накрая, но не последно - село Гумощник, за което ще кажем, че открадна сърцата ни.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Шабан Мустафа - трикратен златен медалист от Мадейра

Екстремните спортове 9 - 13 май 2024

Шабан Мустафа постигна тройна победа на Европейското първенство по планинско бягане за ветерани на остров Мадейра, Португалия. 46-годишният Шабан стана първи в късата дистанция - 8,9 км, във вертикалния километър във възрастовата група 45+ и в най-тежката дисциплина - 33км, с 2000 м положителна денивелация, където финишира с време 2:55:39 ч...

публикувано на 13.05.24 в 09:16

12.05.24 Законите на Мърфи

Рубриката от 11.05.24 година 

публикувано на 12.05.24 в 08:15
Щремфел на връх Еверест

Андрей Щремфел: За Еверест бяхме готови да си жертваме пръстите, само и само да изкачим върха

Преди българските алпинисти през 1984 г. най-трудният път към Еверест - Западният гребен, е преминат цялостно от едва двама души. Словенците Йерней “Нейц” Заплотник и Андрей Щремфел са част от експедиция от тогавашна Югославия. И двамата са явления в алпинизма, но Заплотник загива при лавина 4 години след Еверест, докато се опитва да..

публикувано на 09.05.24 в 18:25

Проект "Нови идеи, нови възможности" започва Съюзът на народните читалища

Проект "Нови идеи, нови възможности" започва през тази година Съюзът на народните читалища, съобщи председателят на организацията проф. Николай Дойнов на пресконференция  по повод предстоящия празник на Народните читалища - 24 май. "Този проект има за цел да генерира нови идеи, които да се впишат в реалността, която предстои при..

публикувано на 07.05.24 в 18:23

Западният гребен на Еверест в неговата цялост - вече 40 години никой не си поставя тази цел след успеха на българите

Много е писано и говорено за първата национална експедиция до Еверест през 1984 г., когато петима българи изкачват върха по Западния гребен. Правени са много анализи, но в историята на алпинизма, а и в историята въобще, понякога истината излиза наяве десетки години по-късно. Или поне - части от нея. Преди година един от изкачилите..

публикувано на 06.05.24 в 13:22

05.05.24 Законите на Мърфи

Рубриката от 05.05.24 година.

публикувано на 05.05.24 в 08:15
Варошкин по

Екстремните спортове 28 април - 4 май 2024

На първи май българският катерач и сертифициран (IFMGA) алпийски гид Виктор Варошкин стана вторият човек в света, преминал маршрут от най-високата категория в драй тулинга D16 в чист (DTS) стил . Става дума за катерене на скала със сечива и с обувки с котки, а линията “Parallel World” се намира в огромната пещера Tomorrow's World в сърцето на..

публикувано на 04.05.24 в 12:34