"Не виждам формални поводи строителството на газопровода "Турски поток" през България да бъде оспорено“. Това каза пред "Хоризонт" на БНР в първи коментар за българска медия авторът на публикацията във вестник "Комерсант" Юрий Барсуков:
"Причините са предимно от географски характер, защото маршрутът през Гърция не позволява на "Газпром" да изпълни задачата си, а задачата е да създаде алтернатива на украинския маршрут за снабдяване на балканските страни. Ако "Газпром" беше избрал Гърция, то можеше да снабдява съответно Гърция, България, доколкото тя граничи съответно с Турция, но по никакъв начин не би могъл да снабдява Сърбия и би имал много големи трудности със снабдяването на Унгария. От техническа гледна точка, от гледна точка на базовия бизнес маршрутът през България, Сърбия, Унгария беше оптимален и всъщност единствено възможен."
Според журналиста Юрий Барсуков България би печелила около 200 милиона долара на година от транзитни такси. Той коментира, че в сравнение с "Турски поток" проектът "Южен поток" е бил по-изгоден за България. Ако обаче нищо не се направи, България ще загуби транзитните обеми, които минават през територията ѝ на път за Турция и Гърция, добави той.
"Много добре разбирам защо официално маршрутът не се потвърждава. Защото веднага след като бъде направено официално заявление, ще последва и официално противодействие. Имам предвид съпротива от страна на Съединените щати и вероятно от Еврокомисията, защото по отношение на „Турски поток“ тя винаги е заемала позицията, че нищо не знае за този проект и че иска да знае повече. Доколкото разбирам, тази позиция не се е променила. Още повече, навярно би било логично потвърждението да дойде първо от "Газпром", каза Барсуков.
Той не вижда формални поводи строителството на газопровода да бъде оспорено: "Разбира се, може да има някакви поводи от други сфери, методи за политически натиск. Безусловно в Русия и в "Газпром" много добре си спомнят 2014 г. и с тревога чакат какво ще стане".
Според журналиста моментът за България сега е много важен. И обясни:
"Идеята за построяването на „Турски поток“ винаги, даже и сега, е имала много противници в "Газпром". Макар че Турция е голям пазар за "Газпром", като цяло на нея не се гледа като на напълно надеждна транзитна страна. България също не се разглежда като надеждна транзитна страна след 2014 г. Въпреки това обаче България е член на Европейския съюз, който е и основният пазар на "Газпром". Регулациите в България са такива, каквито са и в другите страни от Евросъюза. От правна гледна точка България е по-надежден транзитен партньор. Ако търсенето на газ в Европа остане такова, каквото е в момента, то "Газпром" няма да построи допълнителна линия до България. Сега обаче има предпоставки за увеличаване на това търсене. И в някакъв момент "Газпром" ще трябва да вземе решение. Ще сключва ли нов дългосрочен договор за доставка на газ в Европа и ако да, то откъде ще минава този газ? Или трябва да се договаря с Украйна за доставка на големи количество за дълъг период. В момента този вариант изглежда много труден. Или да строи нови газопроводи. От тази гледна точка построяването на трета линия през Черно море, но не до Турция, а до България, изглежда като много логично решение".
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
Ценни археологически предмети, върнати в България с подкрепата на международни партньори, показа Министерство на културата. Сред артефактите са античен бронзов гладиаторски шлем от Първи век, върнат от Швейцария, както и антични и средновековни монети, бронзова ваза и фибула, върнати на страната ни от Федерална република Германия след..
Правителството одобри 47 милиона лева за закупуване на познавателни книжки, учебници, електронно четими учебници, учебни комплекти и учебни помагала. Министърът на образованието Красимир Вълчев обяви: "Обхваща всички ученици от 1 до 12 клас за общообразователните дисциплини. Тук са и учениците със сензорни увреждания. Новото тази година е, че..
Регионалната здравна инспекция във Велико Търново временно затвори три обществени обекта заради нарушения. Един от спрените обекти е била ведомствена пералня, която е продължавала дейността си по време на ремонт и така е нарушила забраната за смесване на мръсните и чистите потоци. Временно е затворен и закрит плувен басейн заради..
Министерският съвет предоставя на Мианмар хуманитарна помощ от 195 хиляди лева под формата на палатки, походни легла; комплекти спално бельо, спални чували, възглавници и кухненска посуда. Помощта се предоставя за нуждите на населението от Република Съюз Мианмар, за преодоляване на последиците от разрушителното земетресение в региона от..
Допълнителен трансфер от 750 млн. лева по бюджета на Министерството на регионалното развитие и благоустройството одобри правителството. Средствата са за реализирането на общински проекти и ще се предоставят своевременно при наличие на готовност за тяхната незабавна реализация. Регионалният министър Иван Иванов подчерта: "Тук искам..
Реалистичните очаквания за срещата на Путин – Зеленски в Турция утре са, че руската страна ще се опита да имитира активност, така че да покаже пред Тръмп, че има заинтересованост този конфликт да бъде прекратен и решен. Това каза в интервю пред БНР Иван Анчев, съпредседател на Атлантическия съвет на България. "Ще бъдем..
Чрез платформа гражданите, ползващи услугите на общинска администрация в Кюстендил, могат да оценяват работата на дирекциите и на всеки един от служителите в звената. Системата беше демонстрирана от екипа, разработил софтуера – дванадесетокласници от ПМГ в града. В резултат двама от служителите на Общината вече са отстранени заради..
Една от най-вълнуващите книги, които прочетох в последно време е "Вода"- творба на може би най-популярният съвременен ирландски писател Джон Бойн. Може..
Единственият изход е отстраняване на президента , изказа мнение пред БНР икономистът Красен Станчев. В предаването "Преди всички" той коментира..
Ако си политик, който иска да има политическо бъдеще, ще следваш мнозинството от българските избиратели. В чл. 1 от Конституцията пише, че решенията..