Обединеното кралство преживя динамична седмица.
В понеделник депутатите се подготвяха за заключителен дебат преди гласуването във вторник по сделката за Брекзит на премиера Тереза Мей. Междувременно от Европа дойде новината, че Европейският съд е постановил, че Обединеното кралство може едностранно да прекрати Брекзит. Малко по-късно през деня се появиха твърдения, че Тереза Мей ще отложи вота в Камарата на общините, което тя потвърди привечер лично пред депутатите с думите, че се вслушала в тяхната загриженост за „предпазя механизъм“ за ирландската граница, който, при задействане, може да остави страната за безсрочен период в митническия съюз и ще отиде в Брюксел да предаде тази загриженост на европейските лидери.
Във вторник Тереза Мей, вече явно осъзнала, че сделката й няма да бъде приета, поради което и всъщност отложи гласуването, замина за тежки срещи в Брюксел. А в сряда сутринта британците се събудиха с новината, че са събрани достатъчно писма от депутати в нейната Консервативна партия, за да бъде поискан вот на недоверие в лидера. Процедурата бе задействана и още вечерта 317 депутати се заеха да решават съдбата на Тереза Мей. 200 я подкрепиха, но 117 гласуваха против нея.
Един от най-големите врагове на Тереза Мей - евроскептикът Джейкъб Рийс-Мог, смята че сигналът към Мей от нейната партия е ясен.
„Мисля че трудността произтича от това, че тя свърши работата по договарянето на споразумението за напускане толкова лошо, че никой не вярва, че тя може да върши по-добра работа в бъдеще. И отмяната на дебата в понеделник показва, че тя няма контрол и не се радва на доверие в прарламента. Аз мисля, че тя трябва да си подаде оставката. Според всички конституционни постановки тя трябва да се оттегли, защото не може да прокарва политика си в парламента, а точно това е работата на премиера“, каза Джейкъб Рийс-Мог.
Едва ли някой очаква Тереза Мей да подаде оставка, но след като оцеля като лидер на партията и респективно като премиер, за нея вотът бе явен сигнал, че тя трябва да отиде пак в Брюксел и да търси предоговаряне на сделката или поне допълнителни гаранции за „предпазния механизъм“ за ирландската граница.
В четвъртък Тереза Мей отиде в Брюксел, но не се върна с нещо, което да породи оптимизъм, че сделката й ще бъде гласувана в парламента. В петък тя отново отиде в Брюксел.
Сред европейските лидери се наблюдава донякъде съчувствие към Тереза Мей за ситуацията, в която се намира. Но някои от тях, включително Жан-Клод Юнкер, обвиниха Тереза Мей, че не е заявила ясно какво точно иска от тях при положение, че сделката не може да бъде предоговаряна и дори изразиха съмнение, че тя изобщо иска сделка.
Водещият преговорите от страна на Европейския парламент Ги Верховстад заяви, че топката наистина е в полето на британците.
„По такъв важен въпрос е необходимо да има сходен подход както от опозиционните партии, така и от управляващата партия, защото става дума за интереса на нацията, а не за интереса на политическите партии. Но това е нещо, което е извън сферата на моето влияние. Тава е нещо, което трябва да бъде решено от британските политици в Камарата на общините“, каза той.
Във Великобритания от правителството все още са оптимисти, че пробив ще бъде направен, Тереза Мей ще получи необходимите гаранции за „предпазния механизъм, и сделката ще бъде одобрена в парламента.
Вицепремиерът Дейвид Лидингтън похвали усилията на Тереза Мей.
„Мисля, че тя напредва. Най-напред можем да приемем, че това е добра първа стъпка напред. Миналата седмица имаше много съмнения в парламента дали ЕС е сериозен в договарянето на търговска сделка с нас, дали „предпазният механизъм“ е капан да бъдем заключени в митническия съюз завинаги. Много ясно 27-те лидери заявиха, че това не е така, че те не искат изобщо да се стига до използването на „предпазния механизъм“, а ако бъде използван това да е временно за възможно най-кратък период. Това е първата стъпка, това е политическата допълнителна гаранция, която искаме. Още не сме получили правната гаранция и премиерът ще продължи дискусиите с европейските лидери през следващите дни и седмици, преди да внесем сделката за гласуване в паламента“, каза Лидингтън.
Но ето как реагира на думите на Дейвид Лидингтън Марк Франсоа - виден евроскептик, известен с крайните си позиции за действията на правителството:
„Понеже става дума за договор, единственото нещо, което може да промени един договор е внасяне на промяна в самия договор. Може да получите така наречените допълнителни гаранции, но те не са обвързващи, съгласно международното право. Те са като любовни писма, нямат правен ефект. И всеки в Камарата на общините знае това. Депутатите имат представа за законите, в крайна сметка те са законодатели. Всеки в Камарата на общините знае, че докато не се промени текста в договора, всичко останало е безсмислено. А проблемът на премиера, а това е проблем и на кабинета, е че ЕС заяви абсолютно ясно на срещата, че няма да отварят договора и да предоговарят сделката“, каза Марк Франасоа.
Като се има предвид, че Марк Франсоа все пак е от Консервативната партия на премиера Тереза Мей, то какво да кажем да опозицията.
Киър Стармър от Лейбъристката партия, министър в сянка за Брекзит, заяви, че мисията на Тереза Мей в Европа е пълен провал, защото тя няма налице никаква съществена промяна в сделката и тя е обречена на провал в парламента.
Националистът Найджъл Фарадж каза, че неспособността на Тереза Мей да получи каквито и да е отстъпки от европейските лидери е свидетелство за пълния провал на британската дипломация. И така може да се продължава и няма да ни стигне цялото време в предаването, за да изложим коментарите на опозицията.
Иначе от опозицията все още оказват натиск и се надяват Тереза Мей да допусне гласуване на сделката ѝ в Камарата на общините преди Коледа, но правителството не отстъпва, така че вотът най-вероятно ще се състои в началото на 2019-а. Той със сигурност трябва да бъде проведен преди 21 януари, когато е крайният срок за това. Така че емоциите за британците продължават - Коледа, Нова година, понеделник или петък, няма значение - всеки ден тук е белязан от Брекзит.
В България има много висока толерантност на населението към икономиката в сянка - при скала от 0 до 100 индексът е близо 75, като за младите хора е над 90. Това показва проучване, което беше представено пред парламентарната социална комисия от директора на Института по философия и социология към БАН професор Емилия Ченгелова. Данните сочат, че работата с..
Близо 300 000 лева повече от местни данъци са събрани в община Монтана през януари в сравнение с година по-рано. Данъчната кампания върви нормално Успешен старт на кампанията за местни данъци и такси отчитат от община Монтана. През януари са събрани 890 000 лева - с 280 000 лева повече от януари на 2024 година, съобщи Валерия Филипова, началник отдел..
Близо 2 000 споразумения са подписани по Инвестиционната програма за общински проекти за 2024 година. В регионалното министерство има подадени заявки за 500 милиона лева, които не са разплатени към общините, отчете пред ресорната парламентарна комисия регионалният министър Иван Иванов. В момента се водят разговори с Министерството на..
Над 400 обекта са проверени от регионалните здравни инспекции в първите два дни на извънредните проверки, разпоредени от здравния министър д-р Силви Кирилов във връзка с нерегламентираното предлагане и прилагане на различни естетични процедури, съобщиха от Министерството на здравеопазването. Прокуратурата се самосезира за случаите на пострадали след..
Комисията по отбрана подкрепи закупуването на комуникационните системи за Link 22 за новите кораби. Сделката за над два 2 654 000 лева без ДДС влиза в пленарната зала за одобрение в момента, когато се прави бюджетът за 2025 година. И с уверението на министъра на отбраната, че пари за съществуващите проекти има. Получените заради..
Цифровото замърсяване може да компрометира опитите за намиране на решения на климатичните предизвикателства . Тази констатация прави Румяна Мишонова, доктор по социология, старши консултант по Технологичен трансфер и управление на иновационните проекти в Университета в Люксембург. "Десет процента от произведената електрическа енергия на..
От 20 февруари ще започне изплащането на компенсациите, които държавата отпусна за абонатите, останали без ток по време на Коледните празници. Това обяви заместник-министърът на енергетиката Георги Самандов. Парламентарната комисия по енергетика изслуша и представители на КЕВР и трите ЕРП-та за авариите, оставили без електрозахранване стотици..
Искане за нов конвергентен доклад, бих казал без ирония - дивергентен доклад, е решение на правителството на България. Трябва да се прецени имаме..
Няма инициатива, няма желание от правителството в Скопие да се организира съвместно честване на нашия общ герой Гоце Делчев. Това каза пред БНР..
Ляво-центристко управление, което има ляво-центристка парламентарна опозиция . Така определи политическата обстановка в страната в интервю пред БНР д-р..