Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Български режисьор подготвя световен дебют на незрящи в театъра на маските

Велимир Велев надгражда вербалния театър на незрящите във визуален

Учебните маски за един от проектите за театър на незрящи вече са изработени.
Снимка: Ана Калинчева

Актьорът, режисьор и педагог доц. д-р Велимир Велев получи световно признание за работата си с незрящи хора. Той подготвя световен дебют на незрящи в театър на сенките. В предаването „Преди всички“ по „Хоризонт“ Велев обясни, че това е нов тренинг и нов начин на работа:

"Сега тепърва ще трябва и аз самият да откривам подходи как да се стигне до това да се овладеят техниките на театъра на маската, които също изискват зрение, визуален контрол - за да може въобще да бъдат възприети, човек да разбере ефекта, да тренира и да ги усвои."

Вече са изработени 20 учебни маски с финансовата подкрепа на дирекция "Превенция, интеграция, спорт и туризъм" към Столичната община. След първия етап, тренингът ще продължи с подготовката на спектакъл за сцена с помощта на "Telus International" и на програма "Дебюти" на Националния фонд "Култура". Според режисьора предстои около година работа по проекта. 

Велимир Велев е преподавател в НАТФИЗ и в театралните академии на Хърватия и на Черна гора. Създател е на концепцията „Невиждан театър за незрящи“ - театър на сенки, марионетки и импресии. 

Школата „Училище за зрение" в неговия „Невиждан театър" е почетен финалист на Youth Democracy Award 2018 към Правителствената федерална агенция за гражданско образование на Германия. Школата е и един от 25-те проекта, подкрепени от Обществения борд на Telus, в чийто тазгодишен конкурс участват 277 предложения с висока социална значимост от цял свят. 

Незрящите правят театър отдавна, но преди проекта той е бил вербален, а не визуален театър, разказа още режисьорът:  

Театри на незрящи има много, но просто той е вербален театър. Като средство те използват езика, говора, словото и, разбира се, се движат по сцената. Но незрящи да правят нещо, което изисква визуален контрол, не е имало досега и това нещо, свързано с художествените средства и послания. Всъщност, те считат, че разтърсва хората и много силно променя всички, и влияе върху високите етажи в управлението. Всъщност кара тези, от които зависи обществото по някакъв начин в законов смисъл, също да се замислят и да направят промени. Така че, за това е наградата". 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Соня Хачикян

Соня Хачикян: Будителите ни карат да мислим

В днешно време имаме нужда от будители повече от всякога. Това заяви пред БНР издателят Соня Хачикян. Издателят Соня Хачикян за „Мадмоазел Айфел и кулата на любовта“ Благодарение на издателя Соня Хачикян българските читатели могат да прочетат книгите на Сара Нович "Добре познати са личностите от нашето минало, които сме нарекли народни..

публикувано на 31.10.24 в 18:06
Тодор Велков, Дениз Бояджиев, Антонио, Александър Мутафчийски и Илона Иванова

"Криворазбраната цивилизация" на сцената на Музикалния театър за Деня на будителите

153 години назад, в далечната 1871-ва в Букурещ, Румъния, излиза от печат сатиричната пиеса на Добри Войников "Криворазбраната цивилизация".   В нея авторът е уловил онези черти от народопсихологията, които приемат безкритично чуждите модни образци и умело осмива стремежът на възрожденския българин да се идентифицира с тях...

публикувано на 31.10.24 в 08:53
Кирил Маричков

"Полетът на Щуреца" - един спомен за Кирил Маричков

Тази вечер - 30.10, от 21 часа БНТ ще излъчи филма "Полетът на Щуреца". Той е дело на режисьора Николай Василев. Лентата разказва за рок легендата Кирил Маричков, който днес трябваше да стане на 80 години.  Василев се среща с Маричков по повод друг филм.  "Тогава си помечтах да направим нещо повече за него.  Минаха няколко месеца и му..

публикувано на 30.10.24 в 19:13
Антони Вит

Полска музика от ХХ в. в сезона на Софийската филхармония

Маестро Антони Вит, който репетира със Софийската филхармония за концерта в четвъртък от 19 часа в зала "България", е смятан за д оайен в диригентското изкуство. И не само в родната си Полша – той работи с различни европейски оркестри в Европа, особено често в Испания, където си сътрудничи със Симфоничния оркестър на Навара и ансамбъл "Памплона"...

публикувано на 30.10.24 в 15:40

Кларинетистът Росен Идеалов - 45 години отдаденост на музиката

Росен Идеалов - един от най-уважаваните български кларинетисти и педагози - ще отпразнува 45 години на сцената на 30 октомври 2024 г.  Концертът ще бъде в столичната зала "БИАД" на улица "Георги С. Раковски" №108 от 19:00 ч. Ще му партнира пианистката Надежда Цанова, с която са творчески тандем от няколко години.   Росен Идеалов ще съчетае в тази..

публикувано на 30.10.24 в 12:03
Симеон Стоилов

Художникът Симеон Стоилов: Природата е най-искреното, което ни заобикаля

"Природата, отношението към заобикалящата ни среда винаги ме е вълнувало под различни форми, не само като живопис, но и по-мащабните проекти. Това са моите посоки, които следвам. Природата винаги ще остане като най-искреното , което ни заобикаля." Това отбеляза в интервю за БНР художникът Симеон Стоилов, който открива своя изложба в..

публикувано на 30.10.24 в 09:50
Ива Димитрова

"С аромат на печени чушки" - не просто роман, а пътуване през детството

С аромат на печени чушки – новата книга на Ийва, която ще докосне сърцето ви и ще ви накара да се замислите за силата на корените и важността на семейството. "С аромат на печени чушки" не е просто роман, а пътуване през детството , семейните връзки и намирането на себе си. Новата книга "С аромат на печени чушки" ни връща към детството..

публикувано на 30.10.24 в 09:31