Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

2018-а през погледа на социолозите - сблъскват ли се рекламираните успехи и реалността

Снимка: БГНЕС

През 2018-а скандалите продължават, за съжаление, след едно успешно европредседателство. Успяхме да вкараме една тема, която не е първостепенна за ЕС - за Западните Балкани. Имахме и доста добро поведение спрямо Македония, независимо от опитите на националисти да саботират тези положителни развития между Македония и Гърция.

Това каза за БНР социологът Юлий Павлов в обзор на изминалата година:

„По начало тази инерция на външната политика изглеждаше, че ще се запази, но, за съжаление, точно от последните два месеца и особено декември, се случиха няколко големи гафа – отказа на правителството да изпратиш българска делегация в Маракеш за пакта за миграцията. /…/ Най-големия гаф сътвори останалият вицепремиер от националистите, който преди това оставаше територията на гафовете свободна за вицепремиера Симеонов - ужасяващ гаф, той се появи, обяснявайки как ако Македония не направила еди-какво-си, България трябвало да гласува „против“ нейното членство в ЕС и НАТО – нещо, което не е позиция на правителството. Започваме да се чудим така ли е наистина, след като след тези изявления на вицепремиера не последва никакво отношение от страна на министър-председателя или поне на МВнР“.

Според социолога Кольо Колев през цялата година се случва „един огромен сблъсък между широко рекламираните успехи и реалността“. Според него, по време на европредседателството не сме се изложили пред чужденците, но не сме и постигнали „нищо от това, което съответства на българските национални интереси“ – членството в Шенген, пакта „Мобилност“, перспективата пред Западните Балкани.

„Все по-очевидно става, че това е просто поредното словоблудство, зад което стои единствено вкарването на Македония в НАТО и натиск върху Сърбия - чужди геополитически игри, нямащи нищо общо с интересите на България“. Солунската среща преди 13 години е била много по-конкретна за европейските перспективи пред Западните Балкани, отколкото срещата в София, убеден е Колев.

„След европредседателството успехите продължават да бъдат широко рекламирани, но паралелно с това дойдоха Законът за частната охранителна дейност с идеята за частни феодални дружини, Законът за търговията с горива, което беше опит за удар срещу малките бензиностанции, опитът за създаването на Камара на превозвачите - пак удар върху малките, Менда Стоянова за електронните тютюневи изделия, майките на децата с увреждания, чумната епидемия и избиването на животните без ясна комуникационна стратегия с хората, Законът „Домусчиев“, Законът за вторичното ограбване на КТБ, сривът на Търговския регистър, катастрофата около Своге, фалита на „Олимпик“ и очевидното безхаберие на финансовите институции, скокът на „Гражданската отговорност“ и Менда Стоянова - 2 с идеята за ограничаване на обезщетенията - очевидно лобиране за застрахователните фирми, безумието „бонус-малус“,  което е видимо бонус за свещените фирми и малус за шофьорите, данъкът върху старите коли - поредното бъркане в джоба на хората, скокът на горивата и на газа по-специално с близо 18% с ясната оферта за рязко покачване на отоплението… подгряват ни за нов скок на цените на основните храни заради скока на тока на така наречена свободна борса… И всичко това, разбира се, на фона на новите и нови успехи на властта и обещания за светло бъдеще“.

Цената на горивата не зависи от правителството, изтъкна Павлов в предаването "Нещо повече". Той подчерта, че протестите във Франция са поради друга причина – вдигнатите данъци от правителството и обобщи:

„За поредна година доходите на българските граждани, заплатите, се вдигат с около 10% и подобно увеличение е предвидено и за догодина. 52% от активното население, в анкета на колеги, казаха, че са доволни от доходите си. Две трети от хората казват, че не искат предсрочни избори. Това е макрокартината“.

В одобрението към политическите сили има равенство между ГЕРБ и БСП, но „ГЕРБ са с едни гърди напред“, а ДПС се е стабилизирало, след като партията на Лютви Местан е била изолирана. „Националистите са в отстъпление, но, ако останат заедно, все още биха минали 4-процентната бариера“, обобщи Павлов.  При предсрочни избори това биха били основните сили в следващия парламент.

Колев обаче оспори данните на Павлов:

„Близо половината от населението на страната купува само евтини храни поради липса на средства. Близо 30% не могат да си купят лекарствата, изписани им от лекар поради липса на средства. В тях е студено, защото нямат пари и не могат да се отопляват - пак близо 30%. Отново близо 30% не купуват дрехи и обувки, въпреки че старите не стават за носене. Това е другата страна на същия този медал как са се покачили доходите с 10%, с 15%. Голяма част от тези хора са изгубили доверие въобще към политическия елит, независимо от какъв цвят. Без всякакво съмнение ГЕРБ ерозира. Без съмнение тази ерозия не се превръща в прилив към БСП. ДПС си седи на традиционните проценти, а Патриотите,  благодарение на своите вътрешни заигравки, са самоударени, но основното е, че голяма част от избирателите нямат доверие на политическия елит. Поради тази причина непрекъснато се пускат партенки за потенциалната поява на една или друга политическа сила, било покрай Слави Трифонов, било покрай Мая Манолова, било покрай президента Радев - защото има търсене на алтернатива“.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Д-р Валентин Димитров

Д-р Валентин Димитров - единствен кандидат, допуснат до финала на конкурса за ръководител на "Пирогов"

Сегашният директор на "Пирогов" д-р Валентин Димитров е единственият кандидат, допуснат до финалния етап на конкурса за нов ръководител на университетската спешна болница.  Това става ясно от информация, публикувана на сайта на Министерството на здравеопазването. Другият кандидат - ортопедът д-р Атанас Андреев, не продължава в последния етап на..

публикувано на 11.06.24 в 12:22
Атанас Атанасов

Атанас Атанасов ще иска вот на доверие от членовете и симпатизантите на ДСБ

Лидерът на ДСБ Атанас Атанасов ще иска вот на доверие от членовете и симпатизантите на формацията. Това стана ясно от разпространена до медиите позиция. Атанасов заявява, че според него ДСБ показват запазване на парламентарното си представителство и представителството в Европейския парламент, но предстои вътрешен анализ в партията...

публикувано на 11.06.24 в 12:04
Президентът на Русия Владимир Путин

"В очакване на Путин" - задълбочен поглед към Русия от 90-те

Книгата на Асен Игнатов "В очакване на Путин" ще бъде представена на 13 юни, от 18.00 ч. в "НБУ в Центъра". Игнатов е политически емигрант. Роден е през 1935 г. в Шумен, следва философия, работи в Софийския университет, а впоследствие го спират от преподаване. През 1972 г. отива на международен конгрес и иска политическо убежище в Белгия...

публикувано на 11.06.24 в 11:54
Димитър Главчев

Премиерът отчете провеждането на честни и прозрачни избори

Изборите протекоха честно и прозрачно, каквато беше и основната задача на служебното правителство, заяви министър-председателят Димитър Главчев пред медии в Берлин, съобщиха от правителствената пресслужба. Премиерът отбеляза, че потвърждение за добрата организация има и от мисията на Парламентарната асамблея на Съвета на Европа (ПАСЕ), която..

публикувано на 11.06.24 в 11:50
Александър Джартов

Джартов: Най-вероятната причина за пожара в болница "Свети Георги " е незагасена цигара

Най-вероятната причина за пожара в пловдивската болница "Свети Георги " е незагасена цигара. Това съобщи пред БНР директорът на пожарната главен комисар Александър Джартов. "Малко след 21:00 часа е получено съобщение при нас за пожар на 11-ия етаж в болницата "Свети Георги" в Пловдив. Изпратени са 10 автомобила, като впоследствие се оказва,..

публикувано на 11.06.24 в 11:48

Александър Леви: За първи път европейски избори обръщат политическата обстановка във Франция

Политическото лято във Франция много се сгорещява. Това заяви пред БНР журналистът Александър Леви. Президентът Еманюел Макрон разпусна националното събрание и насрочи извънредни избори, след като претърпя поражение на вота за ЕП. "За първи път в историята тази крайнодясна партия (на Марин льо Пен -бел.ред.) излиза с такъв убедителен..

публикувано на 11.06.24 в 11:41
проф. Георги Фотев

Проф. Георги Фотев: Има едни хора, които се явяват не като анализатори, а като пропагандатори

" Тази предизборна кампания беше потресаваща и отвратителна. Нейният смисъл е да няма кампания ". Това заяви пред БНР проф. Георги Фотев, социолог, бивш министър на науката и образованието. "Първите измервания се задържаха до края. Нямаше никакви сериозни дебати върху големите проблеми на българското общество, което е част от ЕС...

публикувано на 11.06.24 в 11:02