Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Костадинка Кунева: Да използваме Маркс и да видим как може да реорганизираме обществото

Снимка: Pixabay

Днес е международният ден на солидарността между хората, въведен от Общото събрание на ООН. Бедността и разликата между класите са големи теми и на германския философ Карл Маркс, чиято 200-годишнина беше отбелязана с различни инициативи и в различни страни през 2018 година.
В Гърция беше организирана изложба, посветена на Карл Маркс, а инициатор беше гръцката представителка в Европейския парламент, българката Костадинка Кунева.

Костадинка Кунева е синдикална активистка, която е избрана с листата на СИРИЗА за член на ЕП от Гърция на евроизборите през 2014 година. Тя е единственият евродепутат, който представлява политическа сила в страна, в която е емигрант.

Завършва история във Велико Търново, заминава за Гърция през 2001 година, работила е като чистачка в метрото в Атина. Като генерален секретар на Атинския съюз на чистачките и домашните помощнички защитава правата на работниците от нейния бранш и получава заплахи за живота си. Залята е със сярна киселина на 22 декември 2008 година.Този акт на насилие е оценен като най-жестоката атака срещу синдикален лидер от последните 50 години: 

“За мен наистина беше много важна солидарността, тъй като след нападението с киселина, ако не беше интересът и помощта на хората – познати, непознати, в цяла Гърция, аз нямаше да оживея“, каза Кунева пред БНР в отговор на въпроса дали бедността и икономическата криза увеличава солидарността между хората. “Аз получих много писма, една цяла стая с писма от Япония до Китай. Цялата тая подкрепа мен ме държа жива“, продължи тя.

“Едно, че са 200 години от рождената дата на Карл Маркс и имаме възможността да заговорим наново за неговите трудове и неговите анализи, които много добре дадоха идея как ще се развие капитализмът“, каза тя. Една прогноза, която той направи за 150 години напред, каза Кунева по отношение организираната от нея изложба по повод годишнината на Маркс и пордължи - “много хора, по време на кризата, от 2008-2009 година, световната криза, която имаме икономическа, последните десетилетия, се обърнаха наново към Маркс“. 

Тя разказа за присъствието си по време на отбелязването на рожденния ден на Маркс в родния му град и дали на него е присъствал Жан-Клод Юнкер, за който знаем, че е от политическото семейство на формация, която не изповядва Марксизма - “Юнкер беше там, беше един от основните говорители и тези, които откриха изложбата“. 

Кунева направи и коментар в предаването на новите разломи - част от британците скочиха срещу т.нар. “полски водопроводчик“. Анализаторите казват, че с този гняв срещу мигрантите започва Брекзит:

“Аз имам контакт с доста синдикати в цяла Европа и извън Европа. Не забелязвам синдикатите да не подкрепят емигрантите. Напротив, дори има създадени синдикати, които се занимават специално с проблемите на емигрантите“, отговори тя  и допълни - “това, че по този начин се тълкуват и се представят нещата, е специално направено, за да влияят на обществото“.

“Това, на което можем да дадем значение, е, че, новата епоха, четвъртата епоха, на автоматизация, на цифровизация на производството, променя и труда, променя и самата организация на труда и затова пак можем да използваме трудовете на Маркс и да видим как можем наново да организираме обществото“, разтълкува тя.

Една от концепциите на Маркс, именно тази за класовата борба, знаем катастрофира в тоталитарните общества, защото въпреки обещанието за равенство имаше скрити йерархии:

“Да погледнем въпроса от другата страна. По вермето на тази социална държава, която имахме ние, нямаше безработица, имаше много добро здравеопазване. Имахме едно от най-добрите образования в Европа“.

“Това, което имаше като база тази държава, се унищожи за няма и 10 години“, посочи тя и подължи “сега какво има в България – има безработица, има неуважение към човешкия живот и труд“.

Като финал на разговора тя отговори на въпрос дали ще участва в изборите за Европейски парламенти и дали ще се кандидатира отново за евродепутат:

“Доколкото нещата се развиват, всички, които сме евродепутати от СИРИЗА, ще участваме в листата на следващите избори“.

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

С благотворителна кампания сигуряват зимни якета за деца от нуждаещи се семейства в Кипър

В Кипър стартира благотворителна кампания за осигуряване на зимни якета за деца от нуждаещи се семейства, която продължава до 24 ноември. Около 29 000 деца в страната са изложени на риск от бедност исоциално изключване, според проучване. Със задна дата, от 1 октомври, правителството увеличава помощите при раждане на дете. Кампанията под..

публикувано на 13.11.24 в 10:31

30 години от старта на предаването "За думите" по програма "Христо Ботев"

Програма "Христо Ботев" на БНР отбелязва 30 години от старта на предаването "За думите". Неговата авторка Венета Гаврилова припомни как е възникнало предаването и за какво се говори в него. " Говорейки за езика, ние всъщност говорим за себе си. В езика е запечатано, има следа от абсолютно всичко, което сме преживели и като народ, и всеки..

публикувано на 13.11.24 в 10:27
Борис Джонсън (вляво) и украинският президент Володомир Зеленски - Киев, 17 юни 2022

Борис Джонсън допуска изпращане на британски войски в Украйна

Британски войски могат да бъдат изпратени в Украйна, ако тя загуби подкрепата на САЩ, предупреди бившият британски премиер Борис Джонсън. Поражението на Украйна би довело до "още по-голяма заплаха по нашите граници, границите на европейския континент и за демокрациите при сблъсък с Русия", заяви Борис Джонсън пред GB News. Бившият..

публикувано на 13.11.24 в 10:21
Ралица Ковачева

Ралица Ковачева: ЕС няма нищо общо със състоянието на медийната ни система

Това, че медиите са четвърта власт, не ги прави да са извън социалната система. Медиите са черният дроб на обществото . Това каза пред БНР доц. Ралица Ковачева, журналист и преподавател във Факултета по журналистика и масови комуникации към Софийския университет "Св. Климент Охридски". Тя ще участва в дискусията "Медиите, които рушат и..

публикувано на 13.11.24 в 10:11

Дъжд и градушки в Гърция, полицията призова шофьорите към бдителност

Циклон с дъждове и градушки обхвана Гърция. Пътна полиция предупреждава да се внимава при пътуване. В Пелопонес силна буря наводни пътища, приземни етажи, изкорени дървета. Автомобили бяха блокирани от потоци кал и вода. Пожарникари спасяваха пътниците. Постепенно лошото време днес ще обхване цялата страна, предупреждават..

публикувано на 13.11.24 в 10:09
Външният министър на Русия Селгей Лавров.

Вместо Путин: Лавров ще оглави руската делегация на срещата на върха на Г-20 в Бразилия

Руският външен министър Сергей Лавров ще оглави руската делегация на срещата на върха на Г-20 в Бразилия, вместо президента Владимир Путин, предаде БГНЕС. През март миналата година Международният наказателен съд издаде заповед за арест на Путин заради ролята му в депортирането на украински деца. Бразилия е страна по Римския статут на този съд и..

публикувано на 13.11.24 в 10:05

Без изявления след срещата на ГЕРБ-СДС с БСП-Обединена левица

ГЕРБ-СДС започнаха разговори за съвместни политически действия в рамките на 51-ото Народно събрание. Минути преди 10 часа приключи срещата им с БСП-Обединена левица. След края ѝ нито една от двете формациите не даде информация пред медиите. Не е ясно дали имат допирни точки и дали е възможно да се разберат за коалиция, след като..

публикувано на 13.11.24 в 09:59