Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Даскалска коледарска група обикаля възрожденския Котел

Коледарският поход по традиция тръгва от най стария музей в града - Кьорпеевата къща

Ямболските коледари са сред най-активните и ревностни привърженици на традицията.
Снимка: БГНЕС

Даскалска коледарска група тръгва от Кьорпеевата къща по заснежените улици на възрожденския Котел. Мъжете са облечени в автентични котленски носии. Гласовете им разкъсват тишината на заснежените балкански улички. Песента им кънти в прозрачния котленски въздух и се понася над покривите като възхвала, надежда и благословия. 

В следващите празнични Коледни дни даскалите коледари ще посетят общинската управа и общинския съвет, да им пожелаят да работят за Котел по възрожденски всеотдайно, ще прескочат да честитят празниците на будната Жеравна, няма да забравят колегите си учители - в коледарския тефтер програмата е пълна. Почитателите им в Котел твърдят, че благословията с вдигнат кравай от тяхната уста за плодородие, берекет и добруване стига по предназначение, точно където трябва.

Идеологът и основател на групата е Георги Пенев, бивш директор на Котленското музикално училище. Той води коледарите. След него се нареждат кавалджията Николай Генов, бивш директор на Котленската гимназия "Димо Христев" и сегашният директор Стефан Дондев, учителят по български език и литература Деян Иванов и други достойни мъже - всичките учители от Котленското средно училище „Георги Раковски“, все уважавани хора. 

За котленските коледари учители думата "даскал" не е архаизъм

Коледарската групата работи по всички правила на занаята - изпълнява автентични коледарски напеви от Котленския край, обработени от Георги Пенев и Николай Генов. За котленските учители думата "даскал" не е архаизъм, защото къде другаде, ако не в Котел, тя трябва да звучи гордо?

Възрожденският град се радва на своите даскали коледари от пет-шест години насам. Техният коледарски поход в навечерието на Коледа винаги тръгва от най-стария музей в Котел - Кьорпеевата къща, за да се впише по най-достоен начин в панорамата на котленските традиции. Кьорпеевата къща, строена от тетевенски майстори, чийто първи стопанин Радил Кьорпею  бил търговец на котленски аби и шаяци, е образец на късната възрожденска архитектура. Експозицията  на котленския възрожденски бит в нея е прекрасен интериор за автентични възстановки на обичаи, пояснява уредникът Стефан Иванов, който винаги посреща даскалите коледари с дарове, както подобава. 

В Кьорпеевата къща по традиция се присъединяват към своите учители и най-малките възпитаници на Котленската гимназия „Георги Раковски“. Тази година третокласниците с ръководител Таня Казакова и тяхната шарена работилница за сурвакници ще представят автентична местна дрянова сурвакница, предназначена да държи злите сили далеч от къщите, хората, животните и природата. Децата ще се опитат да разтълкуват нейните символи и украсата й от пуканки, краваи, ябълки, царевица и непременно чесън против уроки.

Даскалите коледари съхраняват автентични обичаи 

Коледарите почукват с дрянови криваци със зелена китка на върха по калдаръмените улици, наметнати с тежки ямурлуци учители по българолюбие. „Стани Нине, господине, тебе поем, домакине, че ти идем добри гости, добри гости коледари!“ - с тази песен влизат в котленския дом даскалите коледари, накривили рунтави калпаци с гирлянди от пуканки по тях. Стопаните им отворят „чимширени порти“, въвеждат ги „в равни дворове с високи къщи“, гощават ги с коледна пита със златна пара, сушени плодове и орехи, подават им бакърче с червено вино. 

Включително и в котленската фолклорна култура, хлябът и виното символизират светото причастие. Коледарите нижат златна ябълка и „вит превит кравай“ по дряновия кривак, пускат орехите в пояса, пеят за здраве и берекет на стопанина, стопанката, момичето, момчето. Наричания за щастие и добруване валят от устата им: „Колкото листа в гората, толкоз берекет в таз къща!…Да е хаирлия годината!… Кажете, дружина: Амин!“ А стопаните прибавят надеждите си: „От вашите уста - в Божиите уши!“

Коледарски групи напоследък са се нароили не една и две. Но именно даскалите коледари, които не просто коледуват, а представят автентични песни, напеви и обичаи от котленския фолклор, съхраняват за поколенията неподправената традиционна култура. 

Целия репортаж чуйте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Туристи на полуостров Халкидики пострадаха от хранително отравяне

В Гърция туристи на полуостров Халкидики пострадаха от хранително отравяне. Няма опасност за живота им. Петима туристи, които почиват на Халкидики в селището Неос Мармарас, са постъпили в болницата със симптоми на хранително отравяне. Лекарите са предприели спешни процедури и след дни туристите са изписани в добро здраве. При разследване на..

публикувано на 19.07.25 в 13:08

"Новини с добавена стойност" с г-н Балев: Дела, дела и пак дела - във въздуха седят

Радан Кънев: Това, което виждаме в момента, особено след отказа на г-н Иванов от неговите показания, е едно дело, което е стъпило във въздуха. *** Делото срещу варненския кмет Благомир Коцев според Радан Кънев е стъпило във въздуха, сиреч имаме безтегловно обвинение , което се крепи на двама основни свидетели, единият..

публикувано на 19.07.25 в 12:35
Границата между Израел и Сирия

Сирия обяви незабавно и всеобхватно прекратяване на огъня край Суейда

Сирийското президентство обяви незабавно и всеобхватно прекратяване на огъня след няколко дни на ожесточени сражения в южния сирийски град Суейда, населен предимно с друзи. В провинцията ще бъдат разположени нови сили, за да спрат смъртоносните сблъсъци между бедуински и друзски бойци. Още информация - от редактора Елизабет Гогова:..

публикувано на 19.07.25 в 12:21

Пожарът във високите части на природен парк "Рилски манастир" е овладян

Овладян е пожарът във високите части на природен парк "Рилски манастир".  Все още обаче има тлеещи огнища, които са под наблюдението на петима пожарникари в района.   Служители на горското стопанство на светата обител също на място и съдействат на огнеборците.   През последните седмици огънят на височина 2000 метра в горите на манастира периодично се..

публикувано на 19.07.25 в 12:16
Мариян Карагьозов

Мариян Карагьозов: Стратегическите интереси на Турция и Израел спрямо Сирия се разминават

На 15 юли се навършиха 9 години от опита за преврат срещу Реджеп Ердоган в Турция. Военните преврати в турската история никога не са донесли нищо добро на страната . След военния преврат през 1960 г. – първият от серията преврати, е въведена либерална конституция, но следващите са все посегателства срещу демокрацията, завършвали с..

публикувано на 19.07.25 в 11:55
Владимир Шопов

Владимир Шопов: Свидетели сме на точка на пречупване в отношението на Тръмп към Русия

"Свидетели сме на точка на пречупване сякаш в отношението на Тръмп към Русия". Това заяви пред БНР политологът  Владимир Шопов : "От една страна ми се струва, че имаше известно натрупване на промени през последните месеци, които сочеха в тази посока. Знаете продължаващата подкрепа, макар и с моменти на известна несигурност за украинската..

публикувано на 19.07.25 в 11:55

Тол камерите вече са включени в контрола на движението по магистралите

Камерите на тол системата вече са ефективно включени в контрола на движението по магистралите.  От Пътната полиция напомниха, че шофирането в аварийната лента на магистралите вече се наказва е глоба от 1000 лв. и три месеца без книжка. След като камерите на ТОЛ управлението бяха свързани със системата на вътрешното министерство, вече са съставени и..

публикувано на 19.07.25 в 11:11