Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

2018: Разминаване между политически амбиции и икономическа логика носят неяснота за парите в Европа

Снимка: ЕПА/БГНЕС

В последната цяла година на Европейската комисия, оглавявана от Жан-Клод Юнкер, страхът от следващ финансов крах тегне все повече над икономиките на страните - членки, а несигурността около развода между Лондон и Брюксел кара и най-смелите икономисти да будуват от тревога през нощта. Към всичко това трябва да добавим и преговорите за следващата многогодишна финансова рамка на стойност един трилион и 300 милиарда евро.

В годината, в която икономическата мисъл и политическите амбиции започнаха все повече да си противоречат, Брюксел имаше две цели -  яснота около реформата в еврозоната и консенсус поне по част от следващата многогодишна финансова рамка.

„Европейската комисия е избрала с тази финансова рамка да живее в страната на мечтите и да претендира, че вторият по големина нетен вносител не напуска. Суровият факт е, че 65 милиона души или една седма от населението на ЕС ще му помаха за сбогом“, заяви британският депутат Патрик О’Флин. Последното сбогом ще остави дупка от между 10 и 15 милиарда евро годишно в европейската хазна.

„Европа е едно голямо семейство. Затова се надявам на добрата воля на страните – членки“, заяви ресорният еврокомисар Гюнтер Йотингер. По думите му заради излизането на Великобритания има сериозен бюджетен проблем, но Европа трябва да остане силна. „Ако не постигнем съгласие, печелившите ще бъдат автократите от Анкара, Москва и Вашингтон“, допълни Йотингер.

Тяхната намеса направи преговорите още по-трудни, например - заради отворения фронт от американския президент Доналд Тръмп.

Европейският отговор дойде първо от Дидие Рейндерс - много преди да се случат сътресенията в белгийското правителство, според когото не трябва да се бърза с ответни мерки, а търговската война трябва да бъде предотвратена.

Последваха доста спешни визити във Вашингтон, включително и на Жан - Клод Юнкер. В крайна сметка - примирието е постигнато, но в търговската война участва друг ключов играч - Китай.

„Търговската война никога не би могла да бъде решение“, каза в София китайският премиер Ли Къцян в срещата във формата 16+1.

Чрез него Пекин се опитва да прокара влияние в страните от Централна и Източна Европа, предупреди анализаторът Франсоа Годмон. „Когато Китай инвестира в инфраструктура, той не иска да играе съвсем по правилата на обществените поръчки“, категоричен е анализаторът, който даде пример с жп линията между Сърбия и Унгария.

Голям китайски проект в Европа така и не се е случил, но е видно с просто око, че Пекин прокарва разделителни линии там, където вече съществуват - между ядрото и периферията на Европейския съюз.

Финансовият министър на Германия Олаф Шолц заяви, че се търсят възможности за по-дълбоко сближаване в еврозоната и това е свързано с инициативата на френския президент Еманюел Макрон. „То тогава трябва да имаме повече средства, за да осигурим растеж на нашия общ съюз“, допълни Шолц. Предложено бе създаването на общ бюджет на еврозоната и на Европейски валутен фонд или казано по друг начин - буфер срещу следващата криза.

„Интересно е да видим как бяха обвързани темите за единния валутен съюз с миграцията и отбраната“, коментира Робин Хугенот-Ноел от Центъра за Европейска политика в Брюксел.

Но проф. Фабрицио Барка изобщо не вижда повод за оптимизъм заради кохезионната политика. Според него в Брюксел има две сили - едната приема кохезионните фондове като начин да "достигнат до хората", а другата - като начин да „държат хората спокойни“.

Битката е не само между тези две сили, но и между нетни донори и получатели и между приоритетите на бедните и на богатите. А в техния клуб има много проблеми.

Във Франция - протестът на „жълтите жилетки“ накара президента Еманюел Макрон да обещае огромни социални придобивки или както казаха протестиращите -  като Дядо Коледа.

„Някой трябва да плати за тези социални придобивки, така че не е като Дядо Коледа", заяви Клер Лероа, която изучава потреблението на френските семейства.

В числа това означава до 10 милиарда недостиг в хазната, предупреди Гунтрам Волф от института „Брюгел“.

Бюджетният дефицит на Франция може да надхвърли 3 %, което да доведе до проблеми във финансовата рамка, смята анализаторът. Париж от години не може да овладее финансите си, което означава и трупане на дълг, а това със сигурност не се вписва в европейските правила.

За разлика от случая с Италия, сега обаче Брюксел реагира сдържано и само веднъж. „Това вероятно ще накара Европейската комисия да бъде по-благосклонна към Италия“, прогнозира Волф. Именно така се случи.

„Ti amo Italia“ (бел. ред. аз обичам Италия), каза Жан-Клод Юнкер.

Анализаторите имаха друг спор – „твърде голяма, за да фалира“ или „твърде голяма, за да бъде спасена“ е Италия, която се отказа от излизане от еврозоната.

Случаят ѝ обаче напомни за най-специалната страна в нея - Гърция, която тази година излезе от спасителната си програма. „Именно това искахме“, каза финансовият министър Евклидис Цакалотос няколко месеца преди да дойде щастливият край.

В еврозоната обаче никой не беше щастлив, защото банките не се освободиха достатъчно добре от лошите си кредити, а и през годината не липсваха разследвания за пране на пари от банки. Дойче банк има проблем и по двете направления. За пране на пари е разследвана датска банка, оперираща в Естония и централният банкер на Латвия Илмар Римшевич.

Европейската централна банка взе мерки срещу една от банките в Латвия, но бе заета с много други задачи. Краят на програмата за икономически стимули беше поставен през декември, а от Франкфурт гледат към случващото се в еврозоната с „продъжлжаваща увереност с нарастваща тревога“, както каза гуверьорът Марио Драги.

Нараства тревогата и сред страните, които не са в еврозоната, защото от Брюксел искат да увеличат вноските в общия европейски бюджет и да съкратят парите за земеделие.

Освен това - да обвържат върховенството на закона с получаването на еврофондовете или както казва финансовият министър Владислав Горанов: "Rule of law (бел. ред. - върховенството на закона) се използва за опит за налагане на политическо вмешателство или неравно третиране на отделните държави".

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Над 600 души празнуват на Йордановден в Монтана

Над 600 души предстои да празнуват на утрешния Йордановден в община Монтана. На Богоявление мъжко хора ще се извие в ледените води на река Огоста. Спасилият кръста ще получи 150 лева. На Йордановден в Монтана ще бъде съчетана православната и народната традиция. С Велик богоявленски водосвет ще започне утре, в 11 часа, празника до пешеходния..

публикувано на 05.01.25 в 20:33
Руски войник стреля с пистолет към украинска позиция в руско-украинската гранична зона в района на Курск, 17 октомври 2024 г.

Курска област – "най-горещият" сектор на бойните действия между Украйна и Русия днес

Руската Курска област е била днес "най-горещият" сектор на бойните действия между Украйна и Русия, съобщават медиите в Киев въз основа на сводката на украинския генерален щаб.  В нея се говори за повече от 100 стълкновения по протежение на фронта в Донбас, край Харков и руския град Суджа. 42 от тях са били в и около украинския плацдарм на руска..

публикувано на 05.01.25 в 20:20
Реджеп Тайип Ердоган  се закани на кюрдските сепаратисти, че ще срещнат

Турските военни са елиминирали 32-ма бойци на ПКК

Турските военни са елиминирали 32-ма бойци на Кюрдската работническа партия - ПКК, при операции в Северна Сирия, съобщи министерството на отбраната в Анкара. Твърдението идва, след като базираната в Лондон Обсерватория за човешките права съобщи за над 100 жертви в боевете между кюрдски отряди и поддържани от Турция групировки недалеч от град..

публикувано на 05.01.25 в 19:56
 ТЕЦ

Съдът потвърди глоба на ТЕЦ "Бобов дол" за работа без изправна пречиствателна система

Районният съд в Дупница е потвърдил санкция на ТЕЦ "Бобов дол". Тя е наложена от екоинспекцията миналия октомври затова, че през август 2023 година предприятието е надвишило повече от три пъти допустимия период на работа без изправна пречиствателна система. Сакнцията е от дирекция ,"Контролна и превантивна дейност" при Регионална инспекция по..

публикувано на 05.01.25 в 19:38
Снимката е илюстративна.

Предупреждение: Силна буря засяга обширни райони в САЩ с 70 млн. души население

Силна зимна буря се очаква да засегне обширни райони на САЩ, където живият над 70 милиона души. Бурята, която вече донесе сняг, силен вятър и заледявания в централните равнини ще причини затруднения в пътния трафик и потенциални прекъсвания на електрозахранването в обширен район на САЩ, простиращ се от щата Мисури до Атлантическия океан...

публикувано на 05.01.25 в 19:29

ДБ научили от медиите, че ГЕРБ-СДС прекратяват преговорите

От "Демократична България" са научили от медиите, че ГЕРБ-СДС прекратяват преговорите за формиране на коалиционно правителство. Това заявиха от формацията малко след като от ГЕРБ заявиха, че спират разговорите заради отказа на ДБ да подкрепи Росен Желязков за премиер. ГЕРБ прекратява преговорите за правителство заради несъгласия с ДБ..

публикувано на 05.01.25 в 18:54
Илон Мъск

Мъск: "Реформирай Обединеното кралство" се нуждае от нов лидер

Американският мултимилиардер Илон Мъск заяви, че "Реформирай Обединеното кралство" се нуждае от нов лидер, защото Найджъл Фарадж няма необходимите качества. Малко, след като Найджъл Фарадж защити в интервю за Би Би Си Илон Мъск, като каза, че "свободата на словото се е върнала", след като технологичният магнат критикува британското правителство..

публикувано на 05.01.25 в 18:49