Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Годината на бързи обороти: Европредседателството

Доналд Туск обра овациите в Народния театър, след като изнесе речта си на български
Снимка: eu2018bg.bg


Отминаващата година беше белязана и от първото за България европредседателство, откакто преди 11 години страната ни стана член на Европейския съюз. София пое кормилото на  Европа с амбицията да върне темата за Западните Балкани в дневния ред на европейските лидери, а шест месеца по-късно щафетата беше предадена на Виена със съмочувствието на добре свършена работа.
Освен от председателя на Европейския съвет Доналд Туск, който обра овациите от трибуната в Народния театър като  рецитира стихотворението на Иван Вазов "Отечество любезно, как хубаво си ти" и изнасяйки цялата си реч на български език, подкрепа за Българското евролидерство дойде и от председателя на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер, който определи Българското председателство като "председателство за пример".
Не липсваха критики са готовността на България да движи ключови за Евросъюза теми като миграционния въпрос и постигането на консенсус  за реформата на Дъблинския регламент, в период, когато дебатът за бъдещия евробюджет тепърва започваше, а преговорите по Брекзит навлизаха в решаващата фаза.
Равносметката в цифри за 6-те месеца, в които България бе начело на Евросъюза - 1900 заседания в София, Брюксел и Страсбург, 34 хиляди делегати и 4 основни приоритета - бъдещето на младите хора в Европа, Западните Балкани и свързаността в региона, сигурна и стабилна Европа и дигиталните умения.
Категорично Западните Балкани и размразяването на процеса на разширяване на Евросъза с нови членки от региона се наложи като водещ приоритет на Българското председателство на Съвета - успех 15 години след последната Балканска среща в Солун.
Едно от големите постижения бе историческата Среща на върха "Европейски съюз-Западни Балкани" на 17 май в София, която завърши с с Декларация на  28-те държави и с пътна карта за страните-кандидатки от региона - Македония, Сърбия, Черна гора, Босна и Херцеговина, Албания и Косово. Именно от София дойде и светлината в тунела за скорошно решаване на дългогодишния спор за името между Скопие и Атина. В рамките на Българското председателство на 17 юни 2018 година Македония и Гърция подписаха договор за разрешаване на продължаващия между тях 27 години спор за името на бившата югославска република и за стратегическо партньорство между двете страни, за който принос имаше и София. Броени дни по-късно външните министри на Европейския съюз постигнаха компромис преговорите за присъединяване с Македония и Албания да започнат през юни 2019 година, макар и да поставиха условия, за да се случи това.
В ролята на европейски лидер, председателстващ Съвета на Евросъюза, Борисов призова за продължаване на миграционното споразумение с Анкара, а един от успехите бе срещата "ЕС-Турция"  във Варна.
Какво още постигна България - започна дебата за европейския бюджет след 2020 година с акцент върху фондовете за регионално развитие и земеделие, София работие за увеличение на бюджета за "Еразъм +", постави акцент върху кръговата икономика, с цел да се рециклират 90 процента от материалите и отпадъците в ЕС. Чрез споразумението за европейската система за информация и пътуванията България осигури по-голяма защита на външните граници на съюза.
Страната ни предложи нов модел на  превенция и закрила на лица, търсещи убежище и нов механизъм за преразпределение на мигранти и вече за първи път ще се финансират общи отбранителни проекти. България наложи общи правила за борба с кредитните измами и при онлайн пазаруване, потвърди статута на обща европейска прокуратура  и избора на европейски главен прокурор, работи за единен енергиен съюз и енергийна независимост.
Постигна по-ниски тарифи при доставки на колети, постави на дебат двойния стандарт при храните с очакване ефектът от това да бъде законодателство срещу нелоялните търговци.
В края на годината приключва ротационното председателство на триото, което освен България включваше Естония и Австрия.
Преди дни депутатите окончателно приеха закриването на ведомството за европредседателството, а Лиляна Павлова бе освободена от поста на министър на Българското председателство на Съвета на ЕС 2018.

 Отново София ще бъде начело на Европа след 14 години.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

МВнР: Консулът на България в Стокхолм ще посети моряците на "Вежен", те не са задържани

Българските членове на екипажа на кораба "Вежен" ще бъдат посетени в най-скоро време от консула на България в Стокхолм, който пътува към Карлскруна, съобщиха от Министерството на външните работи (МВнР) на уебсайта си. Шведските власти конфискуваха кораба "Вежен" заради повреден подводен кабел Кап. Калчев за кораба "Вежен": Не допускам умишлени..

публикувано на 28.01.25 в 17:38
Министърът на правосъдието Георги Георгиев говори на кръглата маса на тема:

Предложение: Да има звено към МП, което да осигурява на съда вещи лица, да има и изпит за тях

Създаване на независимо звено към Министерството на правосъдието, което да осигурява вещи лица към различните съдилища в страната, предлага ресорният министър Георги Георгиев. В тази посока ще се разгледат различни възможности и ще бъдат предложени конкретни мерки, обясни Георгиев по време на дискусия в парламента за пътната безопасност...

публикувано на 28.01.25 в 17:08
Борис Попиванов

Борис Попиванов: Управляващите не са единодушни със себе си накъде искат да водят България

Мнозинството, както е съставено, няма голяма яснота накъде иска да води България , не е единодушно със себе си. Коментара направи пред БНР политологът доц. Борис Попиванов и добави: "Проблеми ще възникват постоянно по най-разнообразни точки от актуалния дневен ред най-вече заради липсата на адекватна дългосрочна стратегия, каквато ми се струва,..

публикувано на 28.01.25 в 17:08
Снимката е илюстративна

Велосипедист пострада след инцидент с камион в района на столичния кв. "Драгалевци"

21-годишен велосипедист пострада след инцидент с камион на столичното околовръстно шосе в района на кв. "Драгалевци". На място има екипи на полицията. От СДВР обясниха, че сигналът е подаден около 15 минути след 15 ч. днес. Установено е, че инцидентът е станал в района на кръгово кръстовище в квартал "Драгалевци". Пострадалият велосипедист е откаран в..

публикувано на 28.01.25 в 16:54
Майкъл Макграт

ЕК: Правото на ЕС не може да бъде елиминирано с конституционни поправки

"Предимството на европейското законодателство е твърдо установено чрез съдебната практика на Съда на ЕС и не подлежи на преговори. Това е важен контекст за каквито и да било конституционни промени в която и да било страна членка. Не е възможно да бъде елиминирано правото на ЕС чрез средствата на конституционни поправки". Така еврокомисарят по..

публикувано на 28.01.25 в 16:48
Заседание на Областния щаб за борба с грип и ОРЗ в Перник

Грипна епидемия в Перник, учениците ще учат дистанционно

Перник обявява грипна епидемия от 30 януари до 9 февруари включително. Изготвена е заповед, която предстои да бъде съгласувана с Министерството на здравеопазването. По време на епидемията учениците няма да бъдат в грипна ваканция, а ще учат дистанционно. Това стана ясно на проведеното днес заседание на Областния щаб за борба с грип и ОРЗ...

публикувано на 28.01.25 в 16:41
Джеймс Апатурай

Джеймс Апатурай: Процесите, които наблюдавахме на президентския вот в Румъния, са започнати преди 8 г.

Процесите, които наблюдавахме на президентските избори в Румъния, са започнати преди 8 години - това каза заместник-помощник генералният секретар на НАТО за иновациите и борба с хибридните заплахи и кибератаките Джеймс Апатурай пред комисията по сигурност и отбрана на Европейския парламент. Той добави, че има стабилен и нарастващ модел на хибридни..

публикувано на 28.01.25 в 16:29