Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Петя Банкова: Тези дни не са време за социални експерименти

Днес се очакваше „разфасоване“ на две прасета пред общината в Пловдив, инициативата бе отменена

Петя Банкова
Снимка: БГНЕС


„В XXI век в един голям град като Пловдив – с такава великолепна история, такива неща не би трябвало да се допускат, дори като социални експерименти. Тези дни не са време за социални експерименти. Тези дни са време да отдадем почит, топлина, светлина както на вярванията си, така и на семейството си“. Това коментира пред БНР д-р Петя Банкова – доктор по етнология и фолклористика.

Днес се очакваше „разфасоване“ на две прасета пред общината в Пловдив. Инициативата беше обявена от кмета на града за социален експеримент. По-късно тя беше отменена заради обществените реакции.

Важното е човек да спази някаква етика и чистота в себе си, подчерта д-р Банкова в интервю за предаването "Преди всички" и продължи:

„Важното е да не прокламираш и да не налагаш собствения си избор над другите. Как въобще може да си помислиш, че можеш да накараш цял град да се наслаждава на подобно нещо… Това, което трябва според мен да бъде над всичко, е ценността на свободата и правото на избор. Няма такъв момент в традицията, в който от името на властта, от името на нормативната култура, някой да се опита да направи такова нещо. Подобен тип иновации предпочитам да се избягват“.

Д-р Банкова посочи, че днес се отбелязва деня на Св. Йосиф Обручник, както и Деня на бащата:

„В културен план имаме едни неща, завещани ни от нашите прадеди, които са свързани с почит към светците, с невероятната пищна трапеза, която буквално не се раздига от Коледа до Васильовден. Трапезата ще е израз на всичко, което човек е постигнал през годината. Когато си правим равносметка, тя не е дълбокомислена – какво се е случило, какво няма да се случи, какво сме изпуснали – тя е това, което е на трапезата. Равносметката е това, което слагаме на масата, и хората, с които се заобикаляме“.

"Надявам се да работим по това да напълним празника с чувства", каза в заключение д-р Петя Банкова.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
на заседанието на Временна комисия за установяване на всички факти и обстоятелства относно проблемите с безводието в страната - 6 февруари 2025 г.

Почти към 66% са били запълнени язовирите по това време миналата година, сега - 57,5%

Водата в питейно-битовите язовири в момента е с повече от 8 процента по-малко в сравнение с миналата година, съобщи министърът на околната среда и водите Манол Генов. Той и регионалният министър Иван Иванов бяха изслушани от депутатите по време на заседание на Временната комисия за безводието в страната. На него стана ясно, че най-засегнатите от режим..

публикувано на 06.02.25 в 18:51

Протест в "Малинова долина" срещу презастрояването на столичния квартал

Жители на столичния квартал "Малинова долина" се събраха тази вечер в знак на недоволство срещу презастрояването на квартала. Хората настояват за контрол от страна на Столична община на строителството. Калин Лиловски е един от протестиращите. "Квартал Малинова долина" е най-голямата строителна площадка в България и на Балканите. И тук няма..

публикувано на 06.02.25 в 18:47

Комисията по електронно управление прие на първо четене промените в Закона за киберсигурност

Комисията по електронно управление прие на първо четене промените в Закона за киберсигурност. Те въвеждат европейската директива, известна като МИС-2. Комисията прие текстовете на първо четене с уговорката, че по пътя им през пленарната зала и през двете четения, ще има уточнения на споделени резерви. Държавата не би трябвало да задължава..

публикувано на 06.02.25 в 18:27

Институцията на омбудсмана против орязването на 30 000 души от социалната услуга "Грижа в дома"

От институцията на омбудсмана се обявиха против орязването на 30 000 души от социалната услуга  "Грижа в дома". Тя предоставя патронажна подкрепа  на уязвими хора, хора с увреждания и възрастни  в невъзможност за самообслужване под формата на  здравно-социални услуги и психологическа подкрепа по домовете, доставка на храни, заплащане на битови сметки и..

публикувано на 06.02.25 в 18:14
Президентът на САЩ Доналд Тръмп

Тръмп потвърди плановете си за Ивицата Газа

Американският президент Доналд Тръмп потвърди плановете си за Ивицата Газа, въпреки че от Белия дом се опитаха да успокоят американските съюзници в Близкия изток и Европа след неговите шокиращи намерения Съединените щати да поемат контрола върху палестинския анклав.  В същото време израелският министър на отбраната Израел Кац нареди на армията да..

публикувано на 06.02.25 в 17:54
Франсоа Байру

Край на кризата с бюджета във Франция

Френският Сенат одобри оспорвания проектозакон за бюджета за 2025 г., който беше хвърлил страната в политически хаос. Вчера долната камара на парламента не прие вота на недоверие, който крайната левица внесе срещу правителството на Франсоа Байру заради същия текст. Френският парламент прие окончателно бюджета за 2025 г. Най-после зелена..

публикувано на 06.02.25 в 17:52

"Гренфел Тауър" в Лондон трябва да бъде разрушена

Британският вицепремиер Анджела Рейнър информира роднини и оцелели от пожара в "Гренфел Тауър" в Лондон, че сградата трябва да бъде разрушена. При пожара през 2017 година загинаха 72 души. Група на опечалените семейства обаче изрази несъгласие и настоя сградата да остане непокътната, докато се води разследване за пропуските, довели до пожара...

публикувано на 06.02.25 в 17:46