Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Отминаващата 2018-а - добра година за колекционерите на метеорити

Георги Пенев: Метеоритите са единствената ни пряка връзка с Космоса

Зарази изчерпващите се ресурси на Земята, компании инвестират милиони долари в разработки за "улов" на астероиди

Георги Пенев донесе в студиото на "Хоризонт" метеорити от Мароко.
Снимка: Адриана Киселинчева

В България може би метеорити падат всеки ден или всяка седмица, но официално регистрираните в световния метеоритен бюлетин са само 6 за около 300 години. Това каза в предаването "12+3" Георги Пенев от Българското метеоритно общество. 

В бюлетина влизат само намерените метеорити. "Когато някъде падне метеорит и искате да го класифицирате, да го регистрирате в този бюлетин, от него се изпраща малко парченце за анализ. След като приключи този анализ, установи се какъв е метеоритът, цялата история се нанася в този бюлетин и той получава номер - нещо като ЕГН на самия метеорит." 

В България не се гледа много сериозно на темата за метеоритите, смята Пенев. "Много малко трудове има написани за тях. Няма кой да ги изследва, кой да обучава населението - как да ги търсят, как да ги намират, как да ги наблюдават." Той допълва, че същевременно в много университети по света вече се изучава космохимия и космогеология. 

„Да се докоснеш до такъв камък е невероятно, усещането е неописуемо“, разказва Георги Пенев. Интересът му към космическите късове се пробудил през 2001 година, когато гледал филм за двама ловци на метеорити от Русия, обикалящи затънтени кътчета на страната.

Метеорити са тези камъни, които, за разлика от метеорите, вече са докоснали земята. Делят се на три основни групи – каменни, каменно-железни и изцяло железни. Един от най-големите метеорити, изложени в САЩ например, тежи 20 тона. Метеоритите не са радиоактивни, а радиацията им е много по-ниска от естествения земен фон. Каменните метеорити съдържат много голям процент чисто желязо, примесено с никел, магнезий, силикати, хром, сяра. 

В студиото Пенев показа два каменни метеорита и един железен, които е купил от Мароко. За него най-интересни са каменните, защото разказват много повече от другите. „Чрез тях разбираме механизмите за образуване на планетите, на нашата Слънчева система.“

Метеоритите са единствената ни пряка връзка с Космоса, подчертава Георги Пенев. „Това е нещо, което пада, можеш да го вземеш, да го усетиш в ръката си и веднага да почнеш да го изследваш.“

Каменните метеорити са на възраст от 4.5 милиарда години. „Срязани, погледнати отвътре – това е един застинал момент на ранната Слънчева система. Тяхната възраст е много близка до възрастта на Слънцето. Те са се образували заедно със Слънцето и като състав те са най-близки до състава на Слънцето, като изключим най-леките елементи – газовете.“

Водещата Даниела Якова, звукорежисьорът Зоя Димитрова и Георги ПеневНе е лесно да се намери метеорит, дори е изключително трудно, признава Пенев. По думите му, дори опитни ловци на метеорити с години не откриват такива. 90 на сто от откритите метеорити са намерени в пустинни райони:

„В Мароко понеже от поколения са се специализирали в търсенето – бащи, синове, вече и внуци почват да търсят, има много хора, които се прехранват единствено и само от това и там е много по-лесно да се намерят. Няма много растителност, няма много пресечени терени, затова пустините са добър източник на метеорити. Докато в Европа е много, много по-трудно да се намери метеорит.“

За пустинен район се счита и Антарктида, пояснява още Георги Пенев. Най-големите находки идват от Антарктида и от Сахара. Откритията от Антарктида са дело най-вече на финансирани от правителства експедиции – на Япония и САЩ например.

Пенев вижда потенциал в това отношение и за българската база на Антарктида и допълва, че малко музеи по света могат да се похвалят с метеорити от този район.

Заради изчерпващите се ресурси на планетата ни компании вече инвестират стотици милиони долари в технологии, които в бъдеще ще могат да "прихващат" астероиди и впоследствие от него да се извлича материал, отбеляза Георги Пенев. "Беше изчислено, че от един астероид с диаметър около един километър, приходите за тази компания ще са над 100 милиарда долара."

Последният известен паднал метеорит е Челябинският през 2013 година, нанесъл доста поражения и предизвикал много смут и страхове сред местните. "Това е т.нар. регистрирано падане - със свидетели. Това най-много се цени дори от колекционерите - когато един метеорит някой го е видял да пада."

В България през 2015 година над Сопот е бил забелязан голям метеорит, който се взривил два пъти в атмосферата, припомни Георги Пенев. "Говорим за, може би, къс от около 200-300 килограма, който най-вероятно се е пръснал на малки парчета и къде е паднал, никой не знае."

Отминаващата 2018-а също била добра откъм регистрирани свидетелски падания на метеорити. Заснети са били падаания в Китай, Русия и на Мадагаскар. 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Делян Пеевски

Пеевски свиква извънредна национална конференция на 22 декември с призива "Да изчистим дерибеите от ДПС!"

Лидерът на ДПС - Ново начало обяви, че свиква извънредна национална конференция на 22 декември в София. Писмото до медиите започва с призива "Да изчистим дерибеите от ДПС!" В писмото се казва: "След самоизключването от редиците на ДПС на членове на различни нива от партийната структура, след като тези лица бяха активисти, кандидати и избрани в НС с..

публикувано на 31.10.24 в 16:22

Задържаният за убийството на жена в столичния квартал “Младост” остава в ареста

Задържаният за убийството на 77-годишната жена от столичния квартал “Младост” Михаил Ценков остава за постоянно в ареста.  Софийският градски съд определи най-тежката мярка за 41-годишния рецидивист, който е осъждан за грабежи и изнасилване, а преди по-малко от 2 месеца е излязъл от затвора, където е излежал 19-годишна присъда за убийство.  Ценков е..

публикувано на 31.10.24 в 16:17

Измамите при онлайн търговията се разрастват. За какво да внимаваме?

Измамите при търговията в онлайн средата се разрастват. Потребителите се подвеждат освен от съмнителните сайтове, вече и от рекламни видеоклипове на т.нар. "инфлуенсъри". За обхвата на измамите, които придобиват пандемични измерения, предупреждават от Комисията за защита на потребителите. Заедно с Министерството на икономиката и Патентното..

публикувано на 31.10.24 в 16:14
Радостин Василев

Радостин Василев: Най-основателно е "Величие" да поиска касиране на изборите

По повод позицията на президента за отминалите избори от партия "Възраждане" коментираха, че за пореден път той е споделил тяхна позиция. В прессъобщението, разпространено по-рано от прессекретариата на Румен Радев, се посочва, че обявяването на официалните резултати от вота предизвиква напрежение и буди въпроси за честността на изборите. Как е възможно..

публикувано на 31.10.24 в 16:06

Газохранилищата в ЕС са пълни над 95 на сто от своя капацитет

Газохранилищата в ЕС са пълни над 95 на сто от своя капацитет в навечерието на 1 ноември, съобщиха от Европейската комисия. Това прави с 5 процента повече от правно обвързващата цел от 90 на сто, която страните членки си поставиха да бъде постигана всяка година преди тази дата. Данните са на Gas Infrastructure Europe. От тях става ясно, че..

публикувано на 31.10.24 в 16:05

Над 20 румънци са в неизвестност след наводненията в Испания

Властите в Испания продължават да издирват оцелели след катастрофалните наводнения. В района на Валенсия в неизвестност се водят и 22 румънци, съобщава Радио Румъния. По официалните данни румънците са втората по големина чуждестранна общност в Испания след мароканците. Премиерът на Румъния Марчел Чолаку събра министри и представители..

публикувано на 31.10.24 в 15:57
Мартин Владимиров

Мартин Владимиров: Рискове пред сигурността на доставките не съществуват при пълно спиране на руския газ

Рискове пред сигурността на доставките не съществуват при пълно спиране на руския газ. Това заяви пред БНР енергийният експерт Мартин Владимиров.  "Ако спре руският газ през България, ще има леки сътресения на пазара, тъй като той се търгува изкуствено на по-ниски равнища от алтернативните количества, т.е. ще има леко увеличение на цените, но..

публикувано на 31.10.24 в 15:30