Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Алпинистът Николай Петков: Начинът да освободиш съзнанието си е да реализираш мечтата си

9
Снимка: Личен архив

Той има 4 деца, трима внуци и близо 60 експедиции - повечето от които успешни. Но какво значи неуспешна експедиция, ако се връщаш жив и с натрупан опит за следващия връх или следващата голяма стена?

Николай Петков е национално богатство. Постигнал е почти всичко, за което човек може да си помисли, в алпинизма. В истинския алпинизъм. Животът го е отвеждал до най-трудните места, през най-тежките моменти, съпътствали стъпка по стъпка възхода му нагоре.

“И тогава трябваше да си спомним, че трябва просто да катерим в лошото време, когато това е допустимо, за да напредваме. Човек не трябва да очаква само хубаво време или добри условия, или да е в абсолютна форма. Просто трябва да се върви напред” - казва той. Което може би е същността на неговата житейска философия. Макар да не обича да философства, а просто да се катери...

“Веднъж поставена цел, след това всичко става по-лесно, тъй като човек само избира начина, по който да я осъществи”.

На скалите край Велико Търново

През 2018 г. се навършиха 20 години от един от най-големите подвизи в историята на родния алпинизъм - изкачването на Безименната кула на връх Транго в Пакистан. Последните 1200 метра от шестхилядника представляват отвесна скална кула, на места дори с обратни наклони. Преди 20 години шестима българи преминават 7000 км с микробус, вместо със самолет, до Пакистан, за да изкачат кулата-магнит за алпинисти от цял свят. И успяват. А една от тях - София Фотева, става втората жена в света, успяла да премине изключително трудния маршрут по вертикала.

Всъщност, това е подвиг не само заради трудността на стената, която се намира и на голяма надморска височина. Шестимата я изкачват при лошо време, дори след лавина, която разрушава половината Базов лагер. Експедицията е организирана в тежките икономически условия в България в края на 90-те години, което налага участниците да се откажат от пътуване със самолет и да потеглят по дългия път до Пакистан с очуканата УАЗ-ка на туристическото дружество в Пещера, с над един тон багаж. В Пакистан катастрофират в пясъците край пътя и се налага да пренощуват на място, на 50 км от което по-рано е извършен ядрен опит.

Транго Тауър

По повод годишнината ръководителят на експедицията Николай Петков разказа миналия месец на Банско филм фест за Транго Тауър, както и за своите изкачвания по големите стени в света.

Катеренето по големи стени или т.нар. бигуол катерене е по дълги маршрути, отнемащи обикновено повече от един ден. Понякога по няколкостотин метровите стени катерачите правят скоростни изкачвания, за броени часове, но често се налага да пренощуват на порталеджета - преносими площадки, закачени с въжета на скалата. Храната и водата си изтеглят сами нагоре. Някои от най-известните райони за биг уол катерене са в Националния парк Йосемити в САЩ, където се намира прословутият скален монолит Ел Капитан, Патагония в Южна Америка, Пакистан.

С Дойчин Боянов на връх Лясковец, Антарктида

Николай Петков е изкатерил почти всички емблематични големи стени по света. Той е един от най-успешните ни алпинисти, с много премиерни изкачвания в България и в чужбина. Участник в трите експедиции, осъществили най-големите постижения за българския алпинизъм - Еверест 1984 г., Южната стена на връх Комунизъм - 1986 г., Транго Тауър - 1998 г. Първият и единствен досега алпинист, обходил и трите ръба на Еверест.

На Еверест, 1984 г.

През годините изкачва най-трудните стени в Алпите, Пакистан, Хималаите, Памир, Йосемити.

Николай Петков взема интервю от легендарния швейцарски алпинист Ули Щек в Базопвия лагер на Гашербрум 1, 2009 г. Тогава е осъщетсвено пърото българско изкачване на осемхилядния връх. Ули загива през 2017 г. в опит да изкачи Еверест по Западния ръб.

И всичко започва в края на 70-те години на миналия век, по 350-метровата Централна стена на Враца - първата голяма стена за Петков. По-късно пред годините той ще направи там стотици изкачвания, включително 8-9 премиерни. В онези години еспадрили за катерене не се намирали в България и се налагало да режат бутонките на чешки обувки, а документи за излизане в чужбина се уреждали трудно.

В момента Николай Петков е на 60 и продължава да се катери активно, почти всекидневно, да прокарва нови маршрути, да организира състезания, да публикува специализирана информация и да мечтае - за Серо Торе, прочутия връх в Патагония, представляващ скална игла, висока, над 3100 м.


Интервю с Николай Петков чуйте в звуковия файл.

---

Новините следете в рубриката "Екстремните спортове".




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Берк Бейхан отпадна за мача с Башакшехир

Наставникът на Черно море Илиан Илиев определи група от 21 футболисти за първия мач от втория предварителен кръг на Лигата на Конференциите срещу Истанбул Башакшехир. От нея заради травма отпадна Берк Бейхан. Младият играч на „моряците“ получи удар по време на двубоя с Локомотив София в първия кръг на Първа лига и не успя да се възстанови за срещата с..

публикувано на 23.07.25 в 06:03

Руи Мота е недоволен от Лудогорец

Старши треньорът на Лудогорец Руи Мота заяви, че не е доволен от представянето на отбора след равенството 0:0 като гост на хърватския Риека в първия мач от втория квалификационен кръг в Шампионската лига. Португалският специалист бе особено критичен към играта през първото полувреме и добави, че тимът има още върху какво да работи в завършващата фаза...

публикувано на 23.07.25 в 05:44
Оливие Вердон (вляво)

Лудогорец измъкна приемливо равенство в първия мач срещу Риека

Лудогорец измъкна приемливо нулево равенство пред над 7700 зрители при гостуването си на хърватския Риека в първия мач от втория предварителен кръг на Шампионската лига. Резултатът може да се смята за изгоден за разградчани с оглед на факта, че ще приемат съперника си идната сряда на свой терен. Играта на българския шампион отново не бе на добро ниво в..

публикувано на 22.07.25 в 23:37
Ференцварош

Ференцварош се доближи до сблъсък срещу Лудогорец или Риека в ШЛ

Унгарският Ференцварош спечели с 2:1 гостуването си на арменския Ноа в първия мач между двата отбора от втория квалификационен кръг на Шампионската лига. Победителят от тази двойка ще играе с победителя от сблъсъка между българския Лудогорец и хърватския Риека в третия квалификационен кръг. На Градския стадион в град Абовян домакините от Ноа поведоха в..

публикувано на 22.07.25 в 22:41
Иво Галенков

Джудистът Иво Галенков остана на пето място в Скопие

Иво Галенков завърши на пето място на турнира по джудо в категория до 55 килограма на Европейския младежки олимпийски фестивал в столицата на Република Северна Македония Скопие. В мача за бронзовия медал 17-годишният българин отстъпи с "ипон" пред румънеца Алин Шорич. Срещата между двамата продължи две минути и 40 секунди. 17-годишният Галенков..

публикувано на 22.07.25 в 20:13
Пастор

ЦСКА привлече втори нов футболист за деня

ЦСКА привлече бразилския краен защитник Пастор. Новината бе съобщена от клуба от Борисовата градина, без да се дават параметри по сделката. Той е вторият нов футболист в ЦСКА за деня и общо четвърти. По-рано днес бе обявен и албанският младежки национал Кевин Додай от Влазния. 25-годишният десен бек идва при "червените" с трансфер от португалския..

публикувано на 22.07.25 в 20:09

Равенство за Спартак (Варна) и Берое в Първа лига

Спартак (Варна) и Берое създадоха доста положения, но не успяха да си отбележат гол в първата си среща от новия сезон в Първа лига и завършиха 0:0. Първата ситуация в мача бе за гостите в третата минута, когато Леандро Годой стреля от дистанция, но неточно. В петата минута Алберто Салидо от Берое стреля от границата на наказателното поле, леко вляво,..

публикувано на 21.07.25 в 23:20