Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

КЕВР вдигна цените на водата и газа

| обновено на 28.12.18 в 14:09
Докато комисията-регулатор заседаваше, пред сградата протестираха десетки граждани.
Снимка: БТА

Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) одобри днес нови цени на водата на 27 ВиК дружества и на природния газ, като заседанието бе съпътствано от протест на граждани, недоволни от предстоящото поскъпване.

Както се очакваше, от 1-ви януари синьото горива поскъпва с 3,5%, като това няма да повлияе на цените на парното и топлата вода.

С изключение на Кърджали, където ще има малко поевтиняване, от 1 януари 26 ВиК дружества ще продават водата по по-високи цени, реши КЕВР. Според вече обявените разчети водата на повечето места ще поскъпне с до 10 на сто.

Докато комисията-регулатор заседаваше, пред сградата протестираха десетки граждани, като настояха да участват в заседанието.

Те носеха плакат с надпис „Убивате ни с тока, водата и парното. И за въздуха ли ще трябва да плащаме?“.

Социални искания също бяха отправени и срещу дружествата-монополисти, според тях. Протестиращите се опитаха да влязат в сградата на КЕВР, но не бяха допуснати.

„Компанията взима водата за 36 стотинки, а ни я продава за 2,68 лв. Представяте ли си какъв грабеж в момента се извършва от тези, които са в Комисията за енергийно и водно регулиране“, каза един демонстрант.

„Отворете вратата. Това е комисия на българските граждани“, добави друг.

„Там трябва да влезем всички ние. Аз предлагам да влезем вътре. Трябва да влезем със сила, тъй като мирно не става. Мафия!“, каза трети протестиращ.

Решението, според протестиращите, се взема от правителството, а не от независимият регулатор. Въвеждането на новите данъци също бе критикувано от хората:

"Почти 60-70 процента направиха за "Гражданска отговорност". Всички телевизии обсъждат възможността да плащаме за преминаването по Северната тангента. Е, по-брутално управление на България едва ли сме имали".
 
Нови протести ще има в началото на януари, казаха гражданите.

Предварителните разчети сочеха, че най-голямо поскъпване е предвидено за водата в Бургас и в София - с 10 на сто.

Най-скъпа обаче ще е водата в Шумен, където от нова година за кубик ще се плащат 3,40 лева.

Над 3 лева ще струва водата и в Добрич, Силистра, Варна и Враца.

Във Враца и Монтана няма да бъде постановена реалната цена, а за пръв път поскъпването ще бъде ограничено до прага на социалната поносимост за двата града.

За Видин скокът може да стигне до 22 процента, но това ще стане само ако бъде въведена новата услуга „пречистване на вода“. В противен случай увеличението ще от 6 на сто.

Поевтиняване на водата от Нова година има само в Кърджали. За Стара Загора и Хасково решение няма, тъй като бизнесплановете на тамошните ВиК-дружества ще бъдат готови през януари.

Тези цени са пределните, каза председателят на регулатора Иван Иванов и обясни:

„Ние определяме пределни цени на водата, за да няма някакви още по-големи скокове. Самите кметове и общински съвети могат в диалог с ВиК операторите да поискат отлагане на увеличението или то да бъде по-малко.“

През следващата година може да има поскъпване на водата и в други градове в страната, където ВиК дружествата все още нямат одобрени бизнес планове, прогнозира пред БНР председателят на Българската асоциация по водите Иван Иванов.

Поскъпването на природния газ ще е с 3,5%. През следващите три месеца един мегаватчас синьо гориво ще струва близо 45 лева без такси и налози. Това няма да доведе до промяна в цените на парното, топлата вода и тока.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Свързани новини

Иван Иванов - председател на Българската асоциация по водите

Иван Иванов прогнозира поскъпване на водата догодина в някои градове

През следващата година може да има поскъпване на водата и в други градове в страната, където ВиК дружествата все още нямат одобрени бизнес планове. Това прогнозира пред БНР председателят на Българската асоциация по водите Иван Иванов. „Така е..

публикувано на 28.12.18 в 07:27

Прехвърляне на община бави бизнес плана на ВиК Стара Загора

Бизнес планът за развитието на ВиК Стара Загора ще бъде разгледан от КЕВР в началото на следващата година. Забавянето се дължи на необходимост община Тополовград да бъде прехвърлена от старозагорското дружество към ВиК Хасково, което изисква време...

публикувано на 28.12.18 в 13:35

Новият бизнесплан на ВиК-Хасково ще бъде представен през януари

Новият бизнесплан на ВиК-Хасково ще бъде представен през януари, заяви областният управител Станислав Дечев. В същото време според Федерацията на потребителите водата в Хасково не трябва да поскъпва заради замърсяването с уран. ВиК-Хасково няма изготвен..

публикувано на 28.12.18 в 14:13
ВИЖТЕ ОЩЕ

Националната полиция отчита намаляване на домовите кражби у нас

Намаляване на случаите на домови кражби у нас отчитат от Националната полиция. От МВР допълват, че е важно хората да наблюдават ставащото в блоковете, когато знаят, че съседите им отсъстват, както и да осигурят входовете на жилищата си с добри..

публикувано на 29.05.25 в 13:54

Народното събрание прие на първо четене промени в Закона за водите

Народното събрание прие на първо четене промени в Закона за водите. Чрез тях се дава възможност Земеделското министерство да започне процедура по нотификация на държавната помощ за компенсиране на разходите за поливна вода. Това ще позволи още тази..

публикувано на 29.05.25 в 13:49

Още загинали в Газа след израелски атаки

Агенцията за гражданска защита в Газа съобщи, че при израелски атаки днес са загинали 44 души, включително 23 при нападение срещу жилищна сграда в центъра на палестинската територия. "Има и хора в неизвестност", каза пред Франс прес служител на..

публикувано на 29.05.25 в 13:38
Гюнер Тахир

Гюнер Тахир: Зад всички фирми на сина му стои самият Джевдет Чакъров

" Когато изграждахме структурите на ДПС през 1990 г. Чакъров, Местан, Адемов и Аталай ги нямаше . Те и още хора се криеха под масата, защото тогава не се знаеше дали ще я има тази парти, дали тя е съобразена с Конституцията. Те дойдоха, когато вече..

публикувано на 29.05.25 в 13:28

Язовирите са в добро състояние и имат достатъчно вода за напоителния сезон

Язовирите на територията на страната разполагат с достатъчен обем за безпроблемното протичане на сезона и към момента те са запълнени около 43%, съобщават от "Напоителни системи" на старта на напоителния сезон.  Съоръженията на дружеството са в..

публикувано на 29.05.25 в 13:26

АКФ представи разследване за скрито влияние в българската енергетика

Нерегламентирани финансови стимули за държавни служители, шестцифрени заеми за политици, данъчни и осигурителни измами за стотици милиони, фалшификации с въглеродни квоти и изтичане на информация за предстоящи проверки на Европейската прокуратура. Т..

публикувано на 29.05.25 в 13:15
Васил Терзиев

Терзиев призова СОС да не гласува предложенията за промени в бюджета на София за 2025 г.

Кметът на София Васил Терзиев призова общинския съвет да не гласува предложенията за промени в бюджета на града за тази година, които бяха гласувани в комисията по финанси на Столичния общински съвет и бяха предложени от ГЕРБ - СДС, "Спаси София", "БСП..

публикувано на 29.05.25 в 13:02