Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Доц. Златогор Минчев: Изключвайте мобилните си телефони, ако водите важни разговори

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Вървим към избори и към развит изкуствен интелект. Това означава, че скандали като „Кеймбридж аналитика“ ще бъдат на ново ниво и няма да можем толкова лесно да ги хванем. Това каза за БНР доцент Златогор Минчев от Института по информационни и комуникационни технологии при БАН и ръководител на секция „Информационни технологии в сигурността“ в прогнозата си за развитието на технологиите през 2019 година. Минчев е категоричен, че можем да очакваме пик във фалшивите новини, сред които ще има и много такива, машинно-генерирани.

„Това е нормално! Има ли политическа кампания, има и пропаганда, има и фалшиви новини. Неслучайно миналата година приехме един закон, който коментира и темата за фалшивите новини“.

Синтезирането на глас отдавна е факт и чатботовете скоро „ще се качат на друго ниво“, коментира ученият:

„Все повече технологиите на база изкуствен интелект ще бъдат ориентирани около потребителите. Това най-силно сте го усетили около онлайн промоциите по Нова година. Вече програмата сама ви предлага неща, близки до това, което вие сте търсили. Това е донякъде полезно. Това, съчетано с човешкия фактор, в политическия контекст може да генерира интересни неща, особено в социалните мрежи. Там вече навлиза мултимедията, а live cast вече имам на практика всеки мобилен телефон... С не много сложни технологии това може да се превърне в един своеобразен пиар не само за добро“.

За предаването "12+3" по "Хоризонт" Минчев коментира, че САЩ имат основание да се притесняват от технологичното превъзходство на Китай:

„Очевидно Китай е водещият технологичен гигант на Земята, поне за момента. Това, на фона на новината за Apple и срива вчера на борсите, създава доста притеснителна ситуация от гледна точка на технологиите и водещата роля на Щатите. Китай са в момента лидер и очакваме първото 5G да излезе точно в модела на Huawei".

Ученият изтъкна, че новите генерации телефони създават проблем с личните данни на потребителите и призова:

„Изключвайте си мобилните телефони, ако водите важни разговори, и ги оставете далеч“.

4G и 5G телефоните все още са твърде нови и потребителите се забавляват с тях, каза Минчев, според когото, за да се появи адекватна защита, трябва да изминат поне 4-5 години.

„В момента се разработва в световен план един софтуер по темата, който да подскаже, че евентуално този вид източник на новини може би не е много надежден, но това е само в контекста на новинарските емисии. От гледна точка на сигурността трябва да приемете, че това, което качвате в глобалните мрежи и в социалните мрежи, вече не е ваше и нямате лично пространство. Може би електронното банкиране, което е защитено с биометрия, не е толкова лесно достъпно за голяма част от атаките, но в бъдеще не е ясно блокчейн технологията докъде ще ни пази“.

Блокчейн технологията не засяга само валутите, но и документооборот, изтъкна Минчев, който очаква именно тази технология да е основа за развитие на много от услугите за потребителите:

„Обаче въвеждането на криптовалутата естествено добавя човешкия фактор като едно неизвестно и съответно, съчетано с изкуствен интелект, очаквам да виждаме различни динамики на борсата и то не само положителни“.

Експертът прогнозира, че у нас ще се появи претоварване при системата за издаване на електронни винетки и тол таксите, което по думите му е типично при стартирането на нова система. 

Страхът от изкуствения интелект все още е фикция, категоричен е Минчев:

„С появата на квантовите компютри това ще се промени принципно. За момента просто технологията не позволява толкова добре да се представят всички възможности. Прочутият „Тюрингов тест“ не може да се реализира. Трябва да сме наясно, че в по-дискретни среди - като шахмата - това е факт и изкуственият интелект превъзхождаща човека, защото се обучава доста по-бързо от него. В непрекъснатия континиум, в който ние живеем и постоянно се обновява, нещата са малко по-различни, поне за момента“.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Продължава броенето на бюлетините в Ирландия, разликите мжду основните партии са малки

Премиерът на Република Ирландия и лидер на партията "Фина Гейл“ Саймън Харис заяви, че е още рано да се каже колко места ще спечели неговата партия след проведените в петък извънредни общи избори. Преброяването на гласовете продължава и резултатите се очаква да бъдат обявени най-рано днес късно вечерта. Започна преброяването на..

публикувано на 01.12.24 в 08:05

Как България и Северна Македония могат да подобрят отношенията помежду си?

За период от шест месец над 20 студенти от България, Северна Македония, Франция и Германия преминават през четирите страни в търсене на отговора от преподаватели, дипломати, депутати и обикновени хора.  Според французина РиянТаш българите и северно македонците могат да използват примера на Франция и Германия.  „Аз мисля, че на първо място..

публикувано на 01.12.24 в 07:47

Парламентарни избори с непредвидим изход в Румъния

Румъния гласува днес на парламентарни избори. Вотът се провежда в атмосфера на безпрецедентно политическо напрежение в страната, което бе предизвикано от изненадващия резултат на президентските избори миналата неделя, спечелени от националиста и проруски кандидат Калин Джорджеску. Парламентарните избори в Румъния се смятат за решаващи не само..

публикувано на 01.12.24 в 07:27

Основният лихвен процент пада до 3,04

Основният лихвен процент спада до 3.04 на сто през декември, изчисли Българската народна банка. Миналия месец основната лихва бе на ниво 3.22.  Показателят е технически, но ясно отразява тенденцията при лихвите. Основната лихва е важна за изчисляването на лихвата върху просрочените задължения.

публикувано на 01.12.24 в 07:16
Урсула фон дер Лайен

Очаква се новата ЕК да встъпи в длъжност

Очаква се днес Европейската комисия, известна като комисията "Фон дер Лайен 2", да встъпи официално в длъжност, след като на 27-ми ноември получи зелена светлина от Европейския парламент.  Самата Урсула Фон дер Лайен беше одобрена за председател за втори път през юли. Мандатът на комисията е до 31 октомври 2029 година.

публикувано на 01.12.24 в 07:06

Около 40% от хората с ХИВ в Източна Европа не знаят, че са заразени

Около 40 процента от хората в Източна Европа и Централна Азия, които са заразени с ХИВ, не знаят за това. Това сочи доклад, оповестен във връзка със Световния ден за борба със СПИН, който отбелязваме днес.  Има спешна нужда от стратегии за подновяване на тестването за ХИВ в 53-те държави, за които отговаря Европейския офис на Световната здравна..

публикувано на 01.12.24 в 05:26

Нова платформа ще помага за наблюдение на недостига на лекарства в ЕС

Европейската агенция по лекарствата ( EMA ) пусна в действие нова платформа за следене на недостига на медицински продукти в евроблока. Европейската платформа за наблюдение на недостига на лекарства ще позволи по-добро следене на процеса, подчертават от агенцията. Компаниите, които имат разрешения търговия с лекарствени продукти, ще могат да използват..

публикувано на 01.12.24 в 05:19