Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Страната ни се включва в планератен астромаратон идния уикенд

С атрактивни презентации на 12 януари отбелязваме 100-годишнината от основаването на Международния астрономически съюз

Снимка: София Тех парк

На 12 януари с инициативата "100 часа астрономия“ в София Тех Парк страната ни ще се включи в планетарен дълъг уикенд, посветен на тайните на астрономията. С проявата се отбелязва 100-годишнината от основаването на Международния астрономически съюз. 

"Идеята е за един дълъг уикенд – 100 часа идва от четири денонощия, уикенд, започващ в четвъртък (10 януари). Това е едно планетарно събитие. През тези четири денонощия ще има астрономически събития", обясни пред "Хоризонт" астрономът Люба Славчева-МиховаВходът ще бъде свободен. Проявите ще започнат в 12 часа и ще продължават до 18. 

„Това са популярни презентации как е измерена за пръв път Земята, какво представляват избухващите звезди, свръхновите…“, уточни Люба Михова. Ще могат ли посетителите да видят „космически лъчи“?

"Фразата е леко спекулативна - това представляват високо заредени частици, които се създават при избухвания на свръхнови далеч в галактиката и от още по-далечни обекти като например активните галактични ядра. Ние предлагаме един сравнително прост, но много ефектен експеримент за тяхната визуализация - камера с пари на изопропилов алкохол и сух лед. Идеята е, че при преминаване на заредените частици през парите на алкохола, те предизвикват кондензация и тогава техните следи стават видими. Всъщност, достатъчно е да изгасим осветлението, да светнем с фенерче и вече сме свидетели на „космическите лъчи“, коментира експертът.

Подготвена е и аткрактивна презентация за дейността на Обсерваторията в Рожен. Във видеоклипове се разказва за профилактичното сваляне на 8-тонното огледалото на големия телескоп там. "Един по-нестандартен подход, самото заглавие е леко провокативно "Как и защо се сваля огледалото" и неволно човек си задава въпроса - кому е нужен телескоп със свалено огледало. Обсерваторията има няколко телескопа, става дума за големия, който е с така наречената система Ричи-Кретиен, при която главното и вторичното огледало представляват ротационни хиперболоиди. Главното огледало е това, което се сваля.“

Огледалото се сваля, за да се подобри чувствителността на алуминиевия слой, който е отражателният. Има, обаче, огромна разлика в отражателната повърхност на едно астрономическо и на едно битово огледало, поясни астрономът.

„Поради атмосферното влияние отражателният слой губи качествата си с течение на времето. Именно, за да се поднови този слой, се налага периодичното му сваляне. Това се случва в специални камери с вакуумно разпрашаване на алуминий. Ние транспортираме огледалото до Германия в специално оборудвани камиони. Процедурата е интересна. Ние сме вече с подновено огледало.“

Безспорно най-интересното астрономическо явление през 2019 година ще бъде пълното слънчево затъмнение на 2 юли. Пълната му фаза ще бъде видима от Чили и Аржентина. За България най-интересното събитие в небето през тази година ще бъде пълното лунно затъмнение на 21 януари, което ще може да бъде наблюдавано след 4.30 ч. сутринта до самия залез на Луната. Традиционно привлича интереса и метеорният поток Персеиди – той ще бъде факт на 13 август. Друго астрономическо явление през настоящата година ще бъде транзитът на Меркурий през диска на Слънцето на 11 ноември, разказа Люба Михова.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Няма съдебно решение за трима от българите в Лондон, обвинени за шпионаж

Съдебното жури в процеса срещу българската шпионска клетка в Обединеното кралство още не е излязло със становище дали Ваня Габерова, Катрин Иванова и Тихомир Иванчев са виновни по обвиненията в шпионаж в полза на Русия. Малко след началото на днешното заседание, след като установи, че още няма решение, съдията даде допълнително време на..

публикувано на 21.02.25 в 13:42

Криза за шофьори, шлосери и работници в пътното поддържане във Велико Търново

Криза за шофьори, шлосери и работници в пътното поддържане изпитва бизнесът в община Велико Търново. На трудовата борса няма свободни работни места за хора с висше образование. 144 са свободните работни места, обявени към днешна дата в Бюрото по труда във Велико Търново. Има само две свободни позиции, за които се изисква висше образоване...

публикувано на 21.02.25 в 13:29
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов

Борисов: САЩ са наш партньор, а ЕС - семейство

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов подкрепя позицията на американския президент Доналд Тръмп за мир в Украйна, но настоява България да остане лоялна към европейските си партньори, тъй като политиката на новата администрация в САЩ, според него, крие риск за българската икономика: "Това, че се очакват санкции или вдигане на мита пак на територията..

публикувано на 21.02.25 в 13:23

"Възраждане" иска НС да покани експерти за доклад за позитивите и негативите от еврозоната

От "Възраждане" внесоха проект на решение на НС, което да задължи парламентът да покани трима международни експерти да изготвят доклад за позитивите и негативите от влизането на страната в еврозоната. Докладът ще е пробоно, а поканата е към Стив Ханке, Жак дьо Ларозиер и Джон Грийнууд, които взеха участие в конференцията на "Възраждане"..

публикувано на 21.02.25 в 13:15

Парламентът прие декларация за неучастие на български военни в Украйна

Парламентът прие декларация за неучастие на български въоръжени сили във военни действия в Украйна, извън съюзните ангажименти на България в НАТО и другите международни ангажименти на страната по линия на ЕС, ООН и ОССЕ. Депутатите приеха и призоваха за постигане на траен, и справедлив мир в Украйна чрез преговорен процес, който да включва..

публикувано на 21.02.25 в 13:09

Расте броят на завършващите млади лекари, които искат да останат в България

Педиатрията е най-желаната специалност сред завършващите млади лекари от тазгодишния випуск на Медицинския факултет към Медицинския университет в София. Това показва анкета сред 224 български абсолвенти. Най-слабият интерес се запазва към специализациите по онкология и спешна медицина, а с най-голям отлив на кандидати е специалността..

публикувано на 21.02.25 в 13:08

За първи път: Разходите за пенсии се очаква да надхвърлят 11% от БВП

За първи път през тази година разходите за пенсии се очаква да надхвърлят 11 процента от прогнозния брутен вътрешен продукт. Това става ясно от проектобюджета на Държавното обществено осигуряване, който трябва да бъде обсъден на заседание на Националния съвет за тристранно сътрудничество в понеделник.  Средната пенсия през тази година трябва..

публикувано на 21.02.25 в 13:04