Европейската комисия определи 28 общини в страната като региони с превишени норми на фини прахови частици.
„Има много мерки, които не зависят от самите общини, но те са включени в програмите“, каза още в предаването „Хоризонт до обед" Георгиева.
„В закона бяха разграничени отговорностите на всяка институция в зависимост от това, което тя може да контролира. Общините ще могат да ограничават движението на моторни превозни средства в районите с най-голямо замърсяване след решение на Общинския съвет, ще можем да ограничаваме употребата на определени горива и уреди за битово отопление в районите с най-голямо замърсяване, също след решение на Общинския съвет. Ще можем да въвеждаме екотранспорт и екоотпление на обществени сгради“, каза Силвия Георгиева.
„Когато говорим за качество и чистота на атмосферния въздух, трябва да имаме предвид, че процесите са бавни и скъпи. Каквито и мерки да бъдат направени, те са поетапни и резултатите се виждат едва в следващия отоплителен сезон“.
Кметовете не могат да влияят върху промишлените производства, откъдето идват и големите замърсявания, но промените в закона вече дават възможност на общинските администрации да предлагат на регионалните екоинспекции временно да спират замърсяващи въздуха производства. Глобите, които ще се налагат на тези производства, ще влизат в общинските бюджети, за да може целево да се използват за мерки за подобряване на качеството на въздуха.
Предвиден е 3-месечен срок, в който да бъдат приети наредбите, които ще регламентират прилагането на закона. Твърдите горива, които ще отговарят на новите изисквания, ще се продават от следващия отоплителен сезон.
Седем български общини ще получат европейски средства за подобряване качеството на атмосферния въздух – мерките са подмяна на отоплителните устройства на твърдо гориво с алтернативни форми на отопление на газ, електричество, пелети или свързване към топлофикационна или газоразпределителна мрежа.
Интервюто със Силвия Георгиева и репортаж на Йорданка Петрова от Радио Видин можете да чуете в звуковите файлове.
Студенти и млади лекари от инициативата "Бъдеще в България" ще представят предложения за промени в правилата за специализациите в здравеопазването у нас. Техни представители ще участват в първото заседание на работната група към здравното министерство, която беше сформирана миналата седмица с цел изготвяне на промени в Наредбата за..
Днес се открива официално 47-ата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО. Тя ще се проведе в централата на организацията в Париж, но с домакин България. Сесията ще продължи до 16 юли. В българската делегация са министрите на културата, на туризма и на околната среда. Страната ни трябваше да е домакин в София, но се отказа и това..
С държавата Пеевски прави същото, което направи с ДПС на Доган . Г-н Пеевски владее доста институции и лостове за влияние, които не са публични. Стъпка по стъпка се завладяват основни институции и регулаторни органи. Силата на Пеевски се крепи върху неща, които не са видими публично, затова е много възможно да го митологизираме . Това..
Свалянето на приложения на мобилните телефони е често разпространена практика, когато става въпрос за отстъпки в различни търговски вериги. В този случай няма начин магазините да не знаят всичко за нас, а личните си данни даваме съвсем доброволно . Те прилежно се съхраняват за нашите гастрономически предпочитания. Но ако самият ти се сетиш..
От ГДБОП предупредиха за бум на крадени профили в социалните мрежи с цел финансови измами . Хакерите постоянно се адаптират към техническата среда, променят начините, чрез които атакуват чатовете в социалните мрежи, в които хората прекарват голяма част от ежедневието си. В момента се наблюдава атака на профили, като се пише на контактите, че..
Евтиният самолетен билет е примамка , предупреди пред БНР Богомил Николов – изпълнителен директор на Асоциация "Активни потребители". Идеята на нискотарифните авиокомпании е да ви предложат атрактивна цена , посочи той и обясни обаче какво следва: " В последствие се оказва, че се начисляват различни допълнителни такси. А ако багажът ви е..
Украйна има интерес Балканите да бъдат съпричастни с нея, но и да разберат по-добре обстановката, в която се намират в момента. Това коментира пред БНР анализаторът Александър Малинов след форума "Одеса 2025". "Форумът беше първа стъпка от страна на украинското ръководство да се опита да накара балканските държави да разберат собствения си..
Протестите ни ще продължат и след 8-и юли . Това заяви пред БНР лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов и определи приемането на България в..
Младите лекари не протестират само за пари, а и заради отношението към тях! Те бягат от страната не за пари, а за отношение. Това заяви пред БНР д-р..