Живеещите в карето в центъра на Пловдив, където е построена кулата за откриването, ще могат да влизат и излизат с автомобилите си, заявиха от общината.
Забраната за спиране и паркиране в района ще е от утре от 12 часа и ще важи за външни лица и коли.
В Тютюневия град в Пловдив се открива изложбата "Дим. Истории за тютюна" по идея на артистичния директор на фондация "Пловдив 2019" Светлана Куюмджиева и е нещо като въведение на пристигащите днес чуждестранни гости за историята на Пловдив - Европейската столица на културата 2019, съобщи БТА.
Експозицията е част от много събития в петъчния ден, с които започва богатата програма на откриващия уикенд на Пловдив - Европейската столица на културата 2019, съпътстващи големия спектакъл "Ние сме всички цветове". Те не следват хронологичен ред, а предоставят възможност на многобройните гости да избират между различни видове изкуство.
Маршрутът започва от Тютюневия град минава през центъра на града и стига до Капана - Квартал на творческите индустрии.
Експозицията е поместена в четири зали на два етажа в стар Тютюнев склад. При подготовката й екипът на Фондация "Пловдив 2019" е работил в тясно сътрудничество с много историци, архиви, музеи и галерии. Предоставени са уникални фотографии за бита на българина по онова време. Тя започва с донасянето на тютюна от Колумб в Европа и идването му в Ориента, в края на 16 век.
Във втората зала изложбата е разделена две части - в едната е показано селото, как се произвежда тютюн, как се сади, отглежда, обработва и бере, колко трудоемък и сложен процес е това.
Разказана е и една много специфична история посветена на т.нар Асенова крепост - първото голямо кооперативно обединение на тютюнопроизводители от Асеновград.
Втората част е посветена на града, на европеизацията, на модернизацията, на промяната на архитектурата на Пловдив, порядките на градския живот, литературното кафене и цигарения дим, пловдивските тютюневи индустриалци, техните фирми и за Дома на благотворителността на Димитър Кудоглу, разказа Ножарова.
В Драматично куклен театър "Иван Радоев" в Плевен се състоя премиерата на пиесата "Олеанна" от Дейвид Мамет. Режисьор е Надя Панчева, в ролите - Делян Илиев и Теона Димова. "Олеанна" на Дейвид Мамет е пиеса в жанра психологически трилър, която поставя фокус върху властовите отношения, езика като инструмент за контрол и опасността от..
От 22 май до 3 октомври ценителите могат да се насладят на богатата програма на фестивала "Софийски музикални седмици". Слоганът на фестивала тази година е "Произведено в България" , обясни пред БНР проф. Момчил Георгиев, директор и основен двигател на голямото музикално събитие. "Каним много българи с кариера в чужбина да свирят с млади..
Галерия - книжарница "София Прес" представя изложбата на Марианжела Анастасова "В Началото бе Локвата". Тя представлява поклон, признание и благодарност към водата. Произведенията й ще гостуват на ул. "Славянска" 29 до 30 май 2025. Художничката Марианжела Анастасова организира онлайн уроци по рисуване Състоянието, в което се..
Новото място за култура - "Сцена СПАМ" в София, прекратява дейността си само 3 месеца след като отвори врати в зала "Академик" в Националния студентски дом. Това се случва след рязка смяна на условията от страна на ръководството и чрез устно предизвестие , уточни пред БНР Ана Батева, един от създателите на "СПАМ студиос"...
Днес - 21.05, Димитър Воев – една от най-ярките, загадъчни и провокативни фигури на българската алтернативна музикална сцена от края на 80-те и началото на 90-те, щеше да навърши 60 години . Воев и група "Нова генерация" не просто създават музика, те изразяват духа на едно бурно време на социални и политически промени. Димитър Воев е един..
Зджислав Зембжуски е българският Шиндлер, спасил множество евреи от ужасите на нацизма . Определението е на неговия внук Димитър Гачев. Зджислав Зембжуски е българин от полски произход. Участвал е в Балканските войни и в Първата Световна война в редиците на българската армия. Награден е с кавалерския кръст на ордена на "Св. Александър" от..
В Плевен започва Шестият международен конкурс за млади оперни певци, който носи името на примата Гена Димитрова. 55 певци от 12 държави участват в тазгодишното издание, което ще продължи до 22 май. Според програмата, от 10.00 ч. е първият тур за младите оперни певци, които ще покажат своя талант пред журито в зала „Катя Попова“ .Вторият тур е..
"Вижте кой предложи създаването на държавни магазини?! Тази политическа структура, която господин Пеевски представлява и управлява, перфектно се..
Когато лекуваш един пациент, това е цяла вселена , каза в интервю за БНР проф. Асена Сербезова, бивш министър на здравеопазването, бивш изпълнителен..
По данни на Националния статистически институт от 2020 година насам има значително трайно покачване на броя на българите, които се прибират да живеят..