Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Броят на психиатрите намалява драстично

Д-р Цветеслава Гълъбова: Психиатричната реформа е много закъсняла

Човекът е венецът на природата, а психиатрите се занимават с тръните по този венец

Д-р Цветеслава Гълъбова
Снимка: БГНЕС

Броят на лекарите психиатри намалява драматично, а специалността не желана от младите лекари за специализация. Това каза в интервю за „Хоризонт“ и предаването „Рано в неделя“ д-р Д-р Цветеслава Гълъбова, която оглавява Държавната психиатрична болница в Нови Искър. Тя посочи, че желаещите да специализират психиатрия се насочват към Европа, където разликата в заплащането достига „десетина пъти“. „При медицинските сестри, смея да кажа, че сме катастрофирали - говоря за системата за психично-здравна помощ в България.“

Броят на медицинския персонал в психиатричните болници е критично нисък

Д-р Гълъбова дава пример с обичайно дежурство, в рамките на което 130 болни се обслужват от 1 дежурен лекар, 4 медицински сестри и 8 санитари и това излиза извън всякакви европейски стандарти. „Става все по-трудно да се справим и да предложим онова, което психично болните хора заслужават и трябва да получат – качествено лечение при достойни условия, от хора, които наистина ги е грижа за тях и са мотивирани да работят тази изключително тежка работа.“

Пътят до психиатричната болница "Св. Иван Рилски" е в окаяно състояние, осеян е с дупки, които лете са пълни с прахоляк, а когато вали - с кал.

„Този път олицетворява отношението на обществото към моите болни. Какъвто е пътят, такова е и отношението. Затова и болницата се намира в гората. Затова и получаваме коли втора употреба. Изобщо, ние сме извън списъка от грижи на Министерството на здравеопазването и това е от години. Нямам предвид Държавната психиатрична болница, а психиатрията изобщо“, коментира д-р Гълъбова.

За немалка част от пациентите държавната болница е единственото място, което им предлага покрив над главите. „Има огромен проблем с нашите пациенти. Те често стават обект на имотни измами. Остават на улицата. Абсолютно незащитени са. С тях се злоупотребява и, наистина, колкото и мизерни да са психиатричните болници, те представляват подслон за тях.“

Психично-здравното обслужване в България е достигнало дъното 

Д-р Гълъбова е оптимист, защото, по думите й, животът си иска своето и не може дълго да продължава нещо, което противоречи на житейската логика. „Животът в европейска България, и то в обозримо бъдеще, ще се промени към по-добро, включително психично-здравното обслужване на българите. Мисля, че ние вече сме стигнали дъното и животът няма да ни позволи да продължим по този начин.“

По отношение на грижите за психично болните сме толкова закъснели, че нямаме време да чакаме да израстем цивилизационно след няколко поколения, а трябва в много спешен порядък да се вземат мерки, подчерта психиатърът.

Тежките диагнози у нас са равносилни на социална смърт

Тежките психиатрични заболявания не се увеличават, те засягат устойчив процент от населението, уточни д-р Гълъбова и отбеляза, че тежките психиатрични диагнози у нас, обаче, са равносилни на социална смърт. „Ние виждаме какво е отношението на обществото към психично болните. Колко рядко малката група на общността, в която живее болният, полага грижи за този човек и иска да помогне.“ Обществото не е толерантно към хората с психични проблеми, категорична е тя. 

Отговорно е да бъдеш надежда за някого, споделя още д-р Цветеслава Гълъбова.

„Човекът е едно много сложно създание – неслучайно е венецът на природата, а ние, психиатрите, се занимаваме с тръните по този венец, тоест, с ума. Просто в медицината две и две не прави четири.“

Цялото интервю е в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

След влизането ни в ЕС: Още ли ни липсва европейският заряд?

След влизането в ЕС България преживява промени, множество кризи и реформи. Все още спорим обаче дали членството ни отваря възможности за развитие, работа и образование. България преди и след членството в ЕС: Къде бяхме, къде сме и къде отиваме? Как се промени страната ни, след като избрахме демократичния път на развитие?   България,..

публикувано на 19.05.25 в 11:54

Мадарският конник, Иван Рилски и Паисий Хилендарски ще красят българските евромонети

Когато България се присъедини към еврозоната и имаме монети с българска национална страна, на тази от 2 евро, от която ще ни гледа светлият образ на отец Паисий, на гурта (кант на монетата)  ще бъде изписано: "БОЖЕ ПАЗИ БЪЛГАРИЯ" с главни букви . Този надпис е бил използван върху монетите ни между 1882 и 1943 г. В специалното интервю за БНР..

публикувано на 19.05.25 в 07:04
Крум Зарков

Крум Зарков: Битката за дневния ред в България предопределя следващите управленски конфигурации

Битката за дневния ред в България предопределя следващите конфигурации за управление . Това заяви пред БНР  Крум Зарков, вече бивш секретар по правните въпроси на президента Румен Радев, както и бивш министър на правосъдието. Секретарят по правните въпроси на президента напуска поста си заради референдума за еврото "Ако основният дневен..

публикувано на 17.05.25 в 14:18

Руслан Трад: Иран няма да се откаже от ядрената си програма

Иран няма да се откаже от ядрената си програма.   Такава прогноза направи пред БНР Руслан Трад,  анализатор от Атлантическия съвет във Вашингтон, след като Доналд Тръмп започна втория етап от близкоизточната си обиколка. "Програмата е важна за оцеляването на режима в Техеран. Не смятам, че страната ще се откаже и от оръжейната. Това е вид щит,..

публикувано на 17.05.25 в 13:15
Ирина Манушева

Ирина Манушева: Няма ръст на отсъствията по семейни причини дори с един учебен ден!

Какъв е броят на извинените отсъствия на учениците година след като позволените дни отсъствия от клас по семейни причини по настояване на родителите бяха увеличени от 10 на 15 годишно? Отговор на този въпрос по Закона за достъпа до обществена информация потърси и получи от Министерството на образованието и науката Ирина Манушева. Тя е майка..

публикувано на 16.05.25 в 10:20
Любомир Аламанов

Любомир Аламанов: България е жертва на огромна комуникационна война

България е жертва на огромна комуникационна война! С тази констатация започна коментара си пред БНР комуникационният експерт Любомир Аламанов. "Спешно е необходима национална стратегия за комуникационна сигурност. Самите комуникационни инструменти станаха толкова добри, че не може със стандартни средства да се противопоставяме на това, което се..

публикувано на 14.05.25 в 13:09

Александър Шопов: Ако не ни чуят - ефективна стачка!

" Ако нямаме покана и разговор, в който да има разумни предложения от страна на институциите, на работниците няма да им остане друг изход, освен да преминат към ефективна стачка ".  Това заяви пред БНР Александър Шопов - председател на Федерацията на транспортните синдикати в КНСБ.  София под блокада - осъмна без градски транспорт Към..

публикувано на 14.05.25 в 07:13