Пет нови скъпоструващи молекули за мултиплена склероза, астма и оноклогични заболявания ще се наблюдават през 2019 година за ефекта от тяхното приложение върху тежко болни пациенти. Това каза пред "Хоризонт" проф. Николай Данчев, председател на Националния съвет по цени и реимбурсиране. Главната цел за проследяването на терапевтичния ефект от дадено ново лекарство е да се избегнат в бъдеще нежелани лекарствени реакции върху пациентите и да се установи действат ли лекарствата и дали ефектът от лечението е съпоставим със стойността им, посочи професор Данчев:
„Първите 13 молекули бяха определени в края на декември миналата година. Фирмите получиха своевременно критериите за проследяване и болничните заведения, в които ще се проследява. Това е съобразено с европейските тенденции, тъй като в последните години в Европа се наблюдава много бързо навлизане на нови молекули и това често води до недостатъчно добре проучен ефект и нежелани ефекти“.
Проследяването продължава 3 години и се извършва за първи път у нас. Молекулите са от така наречената „таргетна терапия“ и твърде често става дума за терапия от втора и трета линия, обясни медикът. След 3 години ще бъде направена преценка дали молекулите остават в позитивния списък.
„Не сме включили нито едно лекарство в приложение 1 на позитивния лекарствен списък без положително становище от Касата. На всяко наше заседание присъства представител на Касата. Той няма право на глас, но има право на мнение“.
Здравният икономист Аркади Шарков е категоричен, че бъдещето за ефикасна лекарствена политика е в прилагането на оценка на здравните технологии и тригодишна проследяемост от ефекта на новите молекули.
„Ключово е и въвеждането на електронизация в това здравеопазване“.
Директорът на Университетската болница за онкологични заболявания д-р Стефан Константинов заяви, че проследяемостта на ефекта е от ключово значение за рационалното използване на средствата в здравеопазването.
Тежка катастрофа с един загинал е станала тази сутрин около 6 часа на главен път Е-79 в района на Кресна. Ударили са се лек автомобил и товарен камион. На място е загинал водачът на леката кола, който по информация от полицията е на 20 години. Движението е спряно и в двете посоки. За леките автомобили има осигурен маршрут, а..
"Не съм притеснен. Чувствам се подготвен. Каквото стане, не е краят на света ", каза пред БНР един от зрелостниците минути преди началото на матурата по български език и литература , която се провежда днес. Учениците пишат по вариант 4, който беше изтеглен тази сутрин в просветното министерство . " Готова съм на всякаква тема, която се падне ",..
Светът познава Димитър Маринов като великолепен актьор, станал популярен с филма "Зелена книга", удостоен с Оскар от филмовата академия на САЩ. Но не са много хората, които знаят, че той е и музикант, изразяващ душата си чрез цигулката и китарата. Филмът „Зелена книга“ с извънредна прожекция на „София филм фест на брега“ Преди броени дни..
Как изглежда животът на глухите деца, след като им бъде поставен кохлеарен имплант и започнат да опознават света на звуците? За историята на Венци и вълнуващия и труден път, по който е минало семейството му и той, от бебе до дипломирането му в Класическата гимназия в София, разказват родителите му пред журналиста Елена Бейкова. Зелен..
На децата отдавна не им е интересно в училище. Това заяви пред БНР Александър Чакмаков, директор на Първа английска гимназия в София. "Образователната ни система не дава интересни възможности на учениците да се развиват извън учебната програма". Учениците и учителите препускат… Министър Вълчев: Най-трудно е в 6. и 7. клас Чакмаков..
След влизането в ЕС България преживява промени, множество кризи и реформи. Все още спорим обаче дали членството ни отваря възможности за развитие, работа и образование. България преди и след членството в ЕС: Къде бяхме, къде сме и къде отиваме? Как се промени страната ни, след като избрахме демократичния път на развитие? България,..
Когато България се присъедини към еврозоната и имаме монети с българска национална страна, на тази от 2 евро, от която ще ни гледа светлият образ на отец Паисий, на гурта (кант на монетата) ще бъде изписано: "БОЖЕ ПАЗИ БЪЛГАРИЯ" с главни букви . Този надпис е бил използван върху монетите ни между 1882 и 1943 г. В специалното интервю за БНР..
Лявото вече няма представителство в парламента. Това заяви пред БНР Корнелия Нинова, лидер на "Непокорна България", бивш председател на БСП и добави,..
"Да празнуваш език, който е толкова невидим и крехък , е невероятно нещо." Това каза пред БНР писателят Георги Господинов. По думите му,..