Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Алпинистът Кирил Досков: България се развива много добре в областта на катеренето

6
Кирил Досков
Снимка: Личен архив



Тази седмица алпинистът Кирил Досков, който емигрира от България преди 30 години, представи в София своите спомени за славните години в този спорт и за хората, които са били част от неговия път. Презентацията “45 години планини и приятели”, организирана от Банско филм фест, събра в Полския институт 4 поколения алпинисти, приятели и почитатели на Кирил Досков. 

През 1974 г., на 16-годишна възраст, той изкатерва първия си маршрут по алпийски способ на Витоша, Комините. Следват 10 години активно катерене - в България и чужбина, което го подготвя за Еверест. На 9 май 1984 г., в рамките на националната експедиция, Кирил Досков и Николай Петков изкачват най-високия връх на планетата по Западния гребен, т.нар. Жесток път, като разстоянието от щурмовия лагер (на 8120 м) до горе (8848 м) преодоляват за едва 6 ч. и 10 мин. После слизат от юг и по този начин правят пълен траверс на масива, наречен по-късно „Българския траверс”. На връщане дори спасяват от сигурна смърт Методи Савов, като му подават кислород и го свалят към Базовия лагер.
В България момчетата от националната експедиция са посрещнати като герои.
Кирил Досков, Еверест, 1984 г.Николай Петков, Еверест, 1984 г.
"Не толкова славата, на мен специално ми повлия фактът, че съм успял да постигна нещо в една определена област, което ми даде вътрешна увереност, че мога да направя нещо и в друга област... Успех, който ти дава база да предприемаш неща, без да имаш страхове или колебания" - казва Досков.
Още същата година, след Еверест той и Николай Петков правят скоростно изкачване на Американската диретисима на Пти Дрю в Алпите. 

За приятелството си с Досков Николай Петков споделя:
"Заедно изживяхме доста интересни неща, а когато хората изживяват нещо заедно, обикновено се сприятеляват. С Кирил нещата са винаги много екстремни. Повечето неща, които съм правил с него, са били някакъв вид спортно постижение... Приемаме, че трябва да се движим бързо и че трябва да преминем през някаква граница, която ни отделя от комфорта, а това във всеки спорт е най-важното - трябва да е отделено от комфорта, иначе не е постижение".
Кирил Досков и Николай Петков, Белмекен, 2003 г.
В края на 80-те, когато набира скорост в алпинизма, Кирил Досков емигрира в Германия, за да продължи образованието си там. Завършва геология и докато прави магистратурата си в Ерланген, Франкенюра - меката на скалното катерене в Германия, тренира с легендите Волфганг Гюлих и Курт Алберт*.
Волфганг Гюлих и Курт Алберт

Днес Кирил Досков живее и работи във Франция. Спортува предимно, за да поддържа добро здраве, като от време на време се връща към катеренето. Последният път, когато е бил на скала, е било по време на миналогодишното издание на Банско филм фест, на Изворите.

Казва, че в момента българското катерене се развива много добре, а що се отнася до чистия алпинизъм - липсва малко ниво, по много причини.

Интервю с Кирил Досков и Николай Петков чуйте в звуковия файл.
----
* Волфганг Гюлих (1960-1992 г.) прокарва първите маршрути в света от категориите 8b (“Kanal Im Rücken”, 1984 г.), 8b+ (“Punks In The Gym”, 1985 г.), 8c (“Wall street”, 1987 г.) и 9a (“Action Directe”, 1991 г.).

За да се подготви за “Action Directe" 9а, по който има няколко динамични прихващания с малки дупки за един-два пръста, изобретява т. нар. campus board, станал по-късно популярен по цял свят, и създава специална тренировъчна програма.

Изкатерва премиерно маршрути в Каракорум, Пакистан и в Патагония. Катери соло и фрий в Йосемити. Дубльор е на Силвестър Сталоун във филма “Катерачът”. На 29 август 1992 г. претърпява автомобилна катастрофа в Германия и два дни по-късно почива в болница.

Курт Алберт (1954-2010 г.) от учител по физика и математика в даден момент от живота си става един от пионерите в свободното катерене. В началото на 70-те години на ХХ век създава нов стил, в който въжетата и осигуровките служат само за сигурност, но не и в помощ на катерача. Прокарва маршрути по 100 от най-големите стени в света, сред които Гранд Жорас и Северната стена на Айгер. Неговото свободно катерене набира популярност не само в Германия, но и по света. Рисува червени точки по маршрути, преминати от него свободно и така полага основите на стила "ред пойнт". На 26 септември 2010 г. пада от 18 метра височиа от виа ферата по време на снимки в Германия. Почива два дни по-късно в болница.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Новак Джокович получи урок от Синер

Яник Синер победи Новак Джокович с 6-3, 6-3, 6-4 и ще играе за титлата на Уимбълдън. По този начин италианецът уби мечтата на Ноле за титла №25 от Големия шлем. Във финала световният №1 ще срещне защитаващия титлата си Карлос Алкарас.  Синер влезе по блестящ начин в мача, а Джокович сякаш не беше готов за битка и предаде подаването си още в третия..

публикувано на 11.07.25 в 21:12

Нови титли за Петър Мицин и другите ни национали

Петър Мицин спечели с лекота финала на коронната си дисциплина 400 метра свободен стил на Държавното първенство по плуване на басейн "Диана" в София.  Състезателят на Вихрен финишира първи за 3:53.19 минути, като не успя да доближи най-доброто си постижение в дисциплината 3:44.31, което е и световен рекорд за юноши.  Това е трето злато за Мицин от..

публикувано на 11.07.25 в 20:57

Стартирахме с успех в младежките евроквалификации по волейбол

България победи с 3:0 (25:22, 25:23, 27:25) Нидерландия в първия си мач от квалификациите за Европейско първенство по волейбол за мъже до 22 години. В Самоков избраниците на селекционера Венцислав Симеонов поведоха с 15:12 и 21:16 в първия гейм, за да го спечелят с 25:22. Във втората част "трикольорите" контролираха развоя на събитията, а в третата..

публикувано на 11.07.25 в 20:14
Антоанета Стефанова

Антоанета Стефанова спечели тайбрека с Елина Даниелян

Антоанета Стефанова се класира за третия кръг на Световната купа по шахмат за жени в Батуми и намери място сред най-добрите 32 състезателки в турнира. Българката елиминира след тайбрек представителката на Армения Елина Даниелян с 3,5:2,5 точки. В първите две партии по класически шахмат в сряда и четвъртък двете направиха две ремита, което наложи..

публикувано на 11.07.25 в 20:02

Карлос Алкарас е първият финалист на "Уимбълдън"

Карлос Алкарас се класира за трети пореден финал на Уимбълдън сред победа с 6-4, 5-7, 6-3, 7-6(6) над Тейлър Фриц. Испанецът спечели последните две издания на надпреварата в Лондон и в неделя ще се опита отново да защити титлата си в мач срещу световния номер 1 Яник Синер или Новак Джокович.  Алкарас започна по-активно в срещата и направи ранен пробив..

публикувано на 11.07.25 в 18:41

Тадей Погачар си върна лидерството на Тур дьо Франс

Световният шампион в шосейното колоездене Тадей Погачар се върна на върха в генералното класиране на Обиколката на Франция, след като записа победа в седмия етап - 197 километра от Сент Мало до Мюр-де-Бретан. За словенеца, който се състезава за тима на ОАЕ, това бе втора етапна победа в 112-ото издание на "Тур дьо Франс" и общо 101-ви успех в..

публикувано на 11.07.25 в 18:35
Хулио Веласкес

Хулио Веласкес: Левски надигра Апоел (Беер Шева) и заслужавахме да спечелим

Левски надигра Апоел (Беер Шева) и заслужаваше напълно да спечели първия мач от първия квалификационен кръг на Лига Европа, заяви старши треньорът Хулио Веласкес. Неговият отбор направи равенство 0:0 и ще трябва да отстрани израелския футболен клуб на реванша след седмица.  "Ако анализираме тези 98 минути, за мен заслужавахме да спечелим. Направихме..

публикувано на 11.07.25 в 06:21