Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Владислав Апостолов: Тръмп отключи масова психоза в Холивуд

Кевин Харт
Снимка: ЕПА/БГНЕС



Холивуд вкусва политкоректната отрова, която сам забърка. По този начин киножурналистът Владислав Апостолов коментира в интервю за предаването „Хоризонт за вас“ липсата на водещ на наградите „Оскар“ и попкултурната омраза към президентът Доналд Тръмп.

Церемонията по връчване на вероятно най-значимите отличия в съвременното кино към момента няма водещ след оттеглянето на комика Кевин Харт.  

„Първоначално организаторите се спряха на цветнокожия комик Кевин Харт. Преди години имаше кампания, че „Оскарите са прекалено бели“ и прожекторът трябваше да се насочи към представители на малцинствата. Идеята беше да се угоди на тези гласове в публичното пространство. Но една друга малцинствена прослойка се обиди, защото откри, че преди 10 години Харт е публикувал в „Туитър“ шеги, че не би искал сина му да стане хомосексуалист. Преди 10 години, когато и Обама, и Хилъри Клинтън бяха против гей-браковете. От днешна гледна точка това е свирепо престъпление и той няма как да бъде водещ“, описа своето виждане за ситуацията Апостолов.  

По думите му, щом дори комик като Харт, който в последните години се е съсредоточил в семейния хумор, може да е политически некоректен, то няма изцяло чиста личност, която да отговаря на днешните критерии.

На всеки кандидат някоя заинтересована група може да открие някоя проблематична реплика от 90-те, смята журналистът.

Според него, политкоректната цензура е видима и в самите филми.

„Имаме опит да се привлече публиката след сгромолясващите се рейтинги на наградите „Оскар“ през последните години чрез мюзикъли като „Роди се звезда“ и „Бохемска рапсодия“. Те са харесвани, успешни са. Идеята е номинациите им  да привлекат публиката. От друга страна имаме филми като „Черна пантера“, който е безумен комиксов продукт, в никакъв случай не е някакво сериозно смислено кино. Той обаче е правен и разказва изцяло за чернокожи. Сега е един от най-високо оценените от критиците филми за всички времена. Имаше припокриване – хората го харесаха заради ефектите, а критиците – защото е политически коректен и може да се промотира в ерата на „новия Хитлер“, „лошият оранжев човек“ Тръмп“, смята Апостолов.

Според него целият американски шоубизнес се с съсредоточил в омраза към президента, което води и до изкривяване в сюжетите на филмите.

“Омразата към Тръмп е комплекс от фактори. Прогресивните елити и активистите на мултикултурната утопия мислеха, че след двата мандата на Обама в Западния свят е дошъл нов ред. Никога повече възрастен бях хетеросексуален мъж не трябваше да застава начело на държавата. Хилъри Клинтън трябваше да изпълни повелята за трети мандат. Никой не беше подготвен (за Тръмп). Те забравиха за сегментите от обществото, които бяха ощетени от икономическата и външна политика на Обама“, смята киножурналистът. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Шесто издание на Фестивала на българската книга в Брюксел

На първи и втори юни в Брюксел ще се състои шестото издание на Фестивала на Българската книга. Наши автори гостуват в белгийската столица за среща със своите читатели от българската общност там. Какво да очакваме?  Българската културна асоциация в Белгия съвместно с издателство ICU и с подкрепата на Посолството на Република България в..

публикувано на 31.05.24 в 16:00

"Отпечатъци от Антарктида" - изложба акварели на Марина Великова

" Отпечатъците, които Антарктида остави в мен, са много дълбоки.  Те дълго ще излизат на повърхността под най-различна форма.  Мястото е много силно и въздейства много дълбоко.  Отпечатъците са резултат на моите дълги размишления, на моето вглеждане в мястото, на чувствата, които минаваха през мен в този период". Това сподели пред БНР и..

публикувано на 31.05.24 в 11:59

Акварелната изложба на Марина Великова "Отпечатъци от Антарктика" - леденото приключение продължава

Тя е Марина Великова. Червени коси, синьо-зелени очи, авантюристичен дух и философска душа. Марина беше част от групата български артисти, които на 15 май през 1996-та година на платото под връх Калапатар, точно срещу Еверест, на 5350 метра надморска височина, осъществиха най-височинния концерт на планетата, влязъл в Книгата на рекордите на Гинес...

публикувано на 30.05.24 в 17:02
Интервю на Веселина Миланова с Мария Тодорова

Прекалено ли е да мечтаем за утопия? Фестивалът ShapeShift ще потърси отговор!

В НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов" за втора поредна година ще се проведе Фестивал за изкуство, технологии и иновации ShapeShift .  Темата на тазгодишното издание е " Прекалено ли е да мечтаем за утопия? ".  Тя е провокирана от събитията, които се случват в света през последните две години, обясни пред БНР Мария Тодорова, куратор на фестивала...

публикувано на 30.05.24 в 11:00
Българска галавечер в Музикферайн - Виена

Българска галавечер в Музикферайн увенча честването на 24 май във Виена

На 25 май в зала „Брамс“ на престижния виенски концертен комплекс Музикферайн се състоя емоционална галавечер на българската култура и музика, посветена на светлия празник 24 май.  Бляскавото събитие с участието на великолепни български и австрийски музиканти беше организирано по идея на виртуозната българска пианистка Донка Ангъчева...

публикувано на 29.05.24 в 20:50
Клементин Марген

Звездата Клементин Марген гостува в поредицата "Съкровени гласове"

В петък, на 31 май, в зала "България" ще бъде заключителният концерт от първия сезон на “Съкровени гласове“, в който световноизвестната българска оперна певица Соня Йончева представя свои звездни колеги на наша сцена. Френският мецосопран Клементин Марген, смятана от критиката за една от най-добрите изпълнителки на ролята на Кармен в света, ще..

публикувано на 29.05.24 в 20:27
Милен Начев - диригент

Диригентът Милен Начев се завръща на родна сцена след 22 години

На 30 май, след повече от 20 години отсъствие от родните сцени, диригентът Милен Начев ще застане на пулта на Софийската филхармония. В програмата са подбрани атрактивни пиеси от началото на ХХ век - на композиторите  Морис Равел,  Пол Дюка,  Мануел де Файя и  Николай Римски-Корсаков.   Маестро Начев е след най-високо ценените български..

публикувано на 29.05.24 в 12:54