Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Андонис Фурлис: Ако Гърция не ратифицира споразумението от Преспа, доверието в нея ще се разклати

Гръцкият журналист прогнозира предсрочни избори заедно с европейските през май

| обновено на 19.01.19 в 11:55
Правителството на премиера Алексис Ципрас събра 151 гласа за вота на доверие в парламента и може да ги събере пак, прогнозира гръцкият журналист.
Снимка: БТА

Ако Гърция не ратифицира споразумението от Преспа, това ще разклати доверието в нея от страна на американските и европейските ѝ партньори. Това прогнозира в интервю за БНР Андонис Фурлис - журналист и главен редактор на „Хъфингтън пост Гърция“.

 Фурлис коментира в предаването „Събота 150“ на програма „Хоризонт“ оцеляването на кабинета на партиите СИРИЗА и „Независими гърци“ след гласувания през седмицата вот на недоверие, който Ципрас спечели с един спасителен глас в 300-местния парламент.

„Правителството успя да си осигури 151 гласа, за да продължи да управлява. Щом са ги събрали тогава, ще ги съберат пак. Сигурно е, че споразумението от Преспа ще получи зелена светлина. В противен случай ще се създаде голям проблем не само за правителството, но и за Гърция като цяло. Причината е, че са дадени обещания на американците, но също и на европейците. Гърция ще има сериозен проблем с доверието в нея, ако в края на тази процедура направи крачка назад“, каза той.

След драмата с приемането на промените в конституцията на Македония миналата седмица, през тази политическата буря се пренесе в Гърция. Острият дебат около Преспанското споразумение за името Северна Македония доведе до оставка на министъра на отбраната Панос Каменос - лидер на по-малкия коалиционен партньор на СИРИЗА – „Независими гърци“.

Премиерът Алексис Ципрас беше длъжен да поиска вот на доверие от парламента, за да продължи да управлява. Получи го, но за споразумението от Преспа това трудно може да се твърди със сигурност.

„Това е част от изкуството на политиката. Тя трябва да намира начин за оцеляване. Правителството се намира в изключително трудна позиция и е сериозно предизвикателство да успее да намери начин споразумението от Преспа да мине през парламента. Така че за правителството на Алексис Ципрас това е успех“, каза Андонис Фурлис.

Според него Ципрас решил да не вкарва темата за споразумението веднага в гръцкия парламент, за да затрудни политическите си противници.

„Ципрас се цели в по-малките партии, тъй като „Нова демокрация“, която е най-голямата опозиционна формация, има ясна позиция против споразумението“.

Журналистът смята, че малките партии, като „Движение за промяна“, които се позиционират в център-ляво, и имат вътрешни разногласия по въпроса - имат депутати, които са "за" споразумението, и такива, които са "против".

Според Алексис Ципрас тези партии се позиционират по-близо до лявото и са разделени по отношение на споразумението, затова е възможно да получи от тях гласове в подкрепа на договора.

Ще видим ли "бял пушек" над Акропола за Преспанското споразумение?

„През следващите две седмици ще бъде обсъждано разпределението на тези гласове -  колко и откъде ще дойдат, за да бъде осигурена ратификацията на споразумението. Сигурното обаче с днешна дата е, че това ще стане, защото правителството успя да си осигури 151 гласа, за да продължи да управлява“.

Социологическите допитвания обаче сочат, че близо три четвърти от гърците са против Преспанското споразумение - главно заради запазването на думата Македония в името на бившата югославска република и признаването на македонска идентичност и македонски език на населението й.

Може ли заради това политическата игра около споразумението със Скопие да доведе до катастрофа - дестабилизация на Гърция, както предупреди руското външно министерство или предсрочни избори?

„Моето мнение и това на повечето хора е, че Ципрас ще отиде на предсрочни избори през май заедно с европейските. Те ще се проведат на една дата, защото ако първо се случат европейските, той ще претърпи поражение и загубата ще е още по-голяма на редовните избори през октомври“. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна.

Над 100 имигранти са били спасени в Средиземно море

Над 100 имигранти са били спасени в Средиземно море. Опитът за такива преминавания в зимни условия се увеличава. Има арестувани трафиканти, които са поискали от имигрантите по 5000 евро на човек. Атина започва активно сътрудничество с турските гранични власти. До остров Кос при рутинна обиколка за охрана е открита лодка, която се пълни с..

публикувано на 21.12.24 в 11:20

Как ще се нареди политическият пъзел в Румъния?

В Румъния плановете за проевропейско обединение в правителство, което да изолира от властта националистическите сили се пропукаха. Основният елемент от договорената четворна сглобка - спечелилата вота на 1 декември Социалдемократическа партия, обяви, че се оттегля. Нейният лидер и сегашен премиер Марчел Чолаку, който получи сериозен удар на..

публикувано на 21.12.24 в 11:10
проф. Щефан Маршал

Проф. Щефан Маршал: Кампанията в Германия ще бъде остра, мръсна и негативна

"Вотът на доверие, поискан от канцлера, не получи необходимите най-малко 367 гласа." Така председателката на Бундестага Бербел Бас обяви края на първата тройна коалиция в следвоенната история на Германия. Президентът има 21 дни да разпусне парламента и да насрочи предсрочни избори. И тъй като в Германия дори и кризите протичат в строго определен..

публикувано на 21.12.24 в 10:50

Предложение: Вдигат таксата смет в Рила с 22%

Таксата смет за община Рила за догодина да се вдигне с 22 процента. Предложението на кмета на града Георги Кабзималски ще бъде обсъдено на заседание, насрочено за 30 декември. Досега физическите лица в града плащаха 15 промила, в селата 19,5, за юридическите лица съответно 34,5 и 45 промила от данъчнаат оценка.  Увеличаващите се разходи..

публикувано на 21.12.24 в 10:37

Александра Томанич: Протестите в Сърбия са коренно различни от предишните

В Сърбия "ври и кипи" - от седмици ученици и студенти протестират срещу престъпната безнаказаност и насилието на властите срещу демонстрантите. Формалният повод е смъртта на 15 души, затиснати под срутилата се козирка на реконструираната жп гара в Нови Сад на 1 ноември. Протестите отдавна излязоха от Нови Сад - вчера в Ниш затворени останаха всички..

публикувано на 21.12.24 в 10:30
Истрелването на балистична ракета от хутите, паднала в Израел в средата на септември 2024 г.

Расте броят на ранените при ракетния обстрел на хутите в Тел Авив

16 души достигна броят на ранените в Тел Авив след ракетен обстрел от страна на йеменските хути. Израелската армия съобщи, че не е успяла да прихване ракета, изстреляна от Йемен рано тази сутрин. Снарядът е паднал в района на Тел Авив и Яфа. Пострадалите имат леки наранявания от шрапнели, а някои са откарани в болница, се казва в..

публикувано на 21.12.24 в 10:24
Празнуващи падането на режима на Асад. Истанбул, 8 декември 2024 г.

Тома Пиере: Турция е доминиращият играч в Сирия

За сирийците сгромолясването на режима на Асад даде шанс за повторно изграждане на държавата и обществото им без диктатура и потисничество. Турция обаче вижда в него златна възможност да довърши това, което не можа преди пет години – да се разправи с кюрдската автономна власт в Североизточна Сирия. Това поставя под въпрос стабилността на..

публикувано на 21.12.24 в 10:22