Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Веселин Паунов: Вместо да има ли Брекзит, дебатът стана какъв да е Брекзит

Тереза Мей в британския парламент.
Снимка: Ройтерс

В началото просто дебатът във Великобритания бе искаме или не искаме Брекзит. Сега все повече говорят хората, които гласуваха за Брекзит. Има изместване на дебата към хората, искащи излизане от ЕС и дебатът вече е как да стане този Брекзит. И това е причината да се стигне до тази политическа криза. Това каза кореспондентът на БНР в Лондон Весели Паунов в интервю за предаването „Събота 150“ на програма „Хоризонт“.

„Този дебат не се проведе по време на референдума, той не се проведе по-късно, той се води сега. Защо? Защото явно темата много е узряла“, каза Паунов.

Според него отхвърлянето на сделката на премиера Тереза Мей за Брекзит от парламента е много важен момент, защото е накарал британците изведнъж да осъзнаят сериозността на проблема от напускането на ЕС.

„Защото това беше единственият вариант да се върви по някакъв канонизиран път. Ако беше одобрена сделката на Мей, на 29 март Великобритания ще да излезе от ЕС и в последствие двете години преходен период ще договаря всичко станало. Доколко това е добре или не за Великобритания, това е отделен въпрос. Просто това беше единственият възможен вариант“, каза журналистът Веселин Паунов.

Според него сега всичко остава на масата за преговори и има пълна неяснота какво ще стане.

Паунов коментира също дали „мантрите“ на Мей, че „Брекзит“ значи „Брекзит“, и че това ще бъде успех, които напоследък премиерът спря да повтаря.

„Сигурно ще има нови мантри. Тереза Мей е способна да измисля такива мантри“, каза той на въпрос за евентуален втори референдум.

„Явно, след като политиците не могат да си свършат работата, след като парламентът блокира – това е пътят, гласът се връща на народа“, добави Паунов, говорейки за възможно такова ново допитване,

„Чухме и от Роб Уотсън да казва колко опасно е това донякъде… поне статистиките до момента показват, че дори да се обърне вота, повече хора да гласуват за оставане в ЕС – разликата няма да бъде толкова голяма, че да “мирясат“ тези, които искат да излязат от ЕС. И тогава се вкарваме в някаква страшно погрешна схема, тогава те ще кажат, ами нас този вот не ни удовлетворява и можем да си правим референдуми нон-стоп“, каза Веселин Паунов.

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

24 деца със специални образователни потребности в Брезник ще получат подаръци за Коледа

24 деца и младежи със специални образователни потребности от Средно училище "Васил Левски“ в Брезник ще получат на коледното тържество в училище подаръци, осигурени от дарители. Подаръкът за всяко едно дете е такъв, какъвто то само си е пожелало, каза инициаторът на кампанията Снежана Лазарова. От 12 години Снежана Лазарова е ресурсен учител в..

публикувано на 21.11.24 в 20:33
Президентът на Русия Владимир Путин

Путин обяви, че Русия е изпитала ракета със среден обсег с удар срещу Украйна

Руският президент Владимир Путин заяви, че страната му е изпитала нова ракета със среден обсег при днешния удар по Украйна и предупреди, че Москва може да я използва срещу страни, позволили на Киев да изстрелва техните ракети по руска територия, предадоха световните агенции, цитирани от БТА. Киев съобщи за руска атака с междуконтинентална..

публикувано на 21.11.24 в 20:09
Дългогодишни преподаватели в Техническия университет, заедно със скулптора Адриан Новаков, изваял барелефа (третият от ляво на дясно)

Габровският технически университет чества 60 години от създаването си

В сградата на Техническия университет в Габрово беше открит барелеф на първия ректор проф. Весел Савов. Висшето училище днес отбелязва 60-ата годишнина от основаването си. Идеята за създаване на висше училище в Габрово датира от 40-те години на ХІХ век и е формулирана от възрожденския просветител Васил Априлов и неговия съратник Николай..

публикувано на 21.11.24 в 19:42

КС образува дело по искането на президента Радев за три текста от Конституцията

Конституционният съд образува дело по искането на президента Румен Радев за това три текста от Конституцията да бъдат отменени, съобщава БГНЕС. Президентът сезира повторно КС за двойното гражданство и служебното правителство Става дума за новия ред за назначаване на служебен премиер, за парламент, действащ и при служебно правителство и..

публикувано на 21.11.24 в 19:30
Митрополит Арсений

Сливенският митрополит Арсений освети храм в ямболското село Гълъбинци

Сливенският митрополит Арсений освети обновения църковен храм "Св. Архангел Михаил" в ямболското село Гълъбинци.  В Деня на християнското семейство дядо владика кръсти 40 жители на селото на възраст от една до 73 години. В близо 120-годишния храм бяха кръстени 17 деца и 23-ма възрастни. За днешния празник сливенският..

публикувано на 21.11.24 в 19:20

"Каритас" започва ежегодната си кампания "Защото сме хора"

На 25-и ноември "Каритас България" започва ежегодната си кампания "Защото сме хора" "Целта на кампанията е да подкрепим възрастните хора в България", обясни пред БНР  Емануил Паташев, главен секретар на организацията. Благодарение на даренията от кампанията около 500 души годишно получават медицински и социални грижи. Може да изразите..

публикувано на 21.11.24 в 19:19
Снимката е илюстративна, архив

В Смолянска област речните корита през тази година не са почистени от наноси и растителност

В Смолянска област речните корита през тази година не са почистени от наноси и растителност. Причините са комплексни - липсата на финансиране от държавата и законови норми, които не позволяват влизането на тежка техника в речните корита без разрешение от Басейновата дирекция.  Необходими са законови промени, които да позволят почистването на..

публикувано на 21.11.24 в 19:06