Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изследват над 100 души в Крумовград заради ядене на заразено с трихинелоза месо

Снимка: slrb.org

В Крумовград започна мащабно изследване за трихинелоза. В него ще бъдат обхванати над 100 души, консумирали по новогодишните празници заразено с паразита месо от диви прасета. Лекари прогнозират увеличаване на броя на изследваните, защото досег с месото са имали и хора от чужбина, и от вътрешността на страната.

Изследването се провежда в кабинетите на общопрактикуващите лекари. От пациента се взема кръвна проба, което не е болезнено. Указанията за него са дадени от Регионалната здравна инспекция. 

„На всеки семеен лекар е изпратено писмо, всеки семеен лекар се е подписал, че от 21 до 25 януари ще бъдат взети кръвни проби в кабинетите на семейните лекари“, каза д-р Зия Мехмед. Той е личен лекар в Крумовград. Преди две седмици го потърсил негов пациент, консумирал от заразеното месо. Веднага са назначени изследвания. 

„Първо им пускаме т.нар. "редовни изследвания" – за кръвта и за чернодробни изследвания. Там пациентът и да няма някакви промени, които да ни насочат към заразяване с трихинелоза, задължително изписвам лекарства, които трябва да консумират между 5 и 7 дни. Но дали пациентът си купува лекарствата и съвестно си ги пие, това е друг проблем“, казва доктор Мехмед.

Трихинелозата е опасно заболяване. То засяга всички мускули в човешкото тяло, включително и сърцето, казва известният в Кърджали лекар Марин Мухтаров. 

„Тогава започват да се развиват симптомите на болестта, които са свързани с висока температура, болки в мускулите, отоци около очите. Заболяването протича без симптоми, но може да протече и с много сериозни симптоми и за съжаление може да завърши със смърт“, обясни д-р Мухтаров.

От Регионалната здравна инспекция призоваха всички, консумирали макар и малко от заразеното месо, да се подложат на кръвните изследвания. Директорът на инспекцията доктор Виктор Кирчев обясни, че всеки, който има макар и малки съмнения, че може би е консумирал месо, което не е сто процента сигурно, че е изследвано, трябва да даде кръвна проба. 

„Тя не е скъпа, безплатна е, не е болезнена. Взема се кръв, изпраща се за изследване, за да се вземат мерки да се лекуват, ако се налага. Резултатите излизат за 2-3 дни. От днес до края на седмицата е изследването, но това не означава, че ако някой отиде следващата седмица, ще бъде върнат“, каза д-р Кирчев.

Оказва се, че от въпросното месо са консумирали хора от София и от чужбина. Те са издирени и уведомени да направят изследвания. Според ловци от Кърджали до този проблем нямаше да се стигне, ако в града работи специална лаборатория. Всъщност такава има, но тя не действа от година и половина, казва Васил Дончев, председател на местното ловно-рибарско дружество. 

„Има я сградата, има ги специалистите, има я лабораторията с най-съвременни уреди. 40 години тези специалисти с това се занимават, грешки не са допускали. И сега тези хора стоят там, получават заплати, но не работят това. Не изследват за трихинела, намират им други работи. От 28 области в България само в 7 има държавни лаборатории. А имаше 60 в бившите окръзи, сега области. Това е една от причините ловците да не изследват месото. Ще ходят те от Крумовград до Пловдив? И започват – познати лекари, ветеринарни техници – кой видял не видял на микроскоп – и стават белите“, обясни Васил Дончев.

Сега ловците са предприели действия за повторно акредитиране на лабораторията, което се очаква в близките месеци.

Чуйте репортажа в прикачения файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Фридрих Мерц

ХДС/ХСС печели изборите в Германия, но с по-слаб резултат от прогнозирания

Смяна на властта предстои в Германия – консервативният блок ХДС/ХСС очаквано спечели предсрочните парламентарни избори, но с по-слаб резултат в сравнение с предварителните проучвания. Все още не е ясно колко партии влизат в Бундестага, а от това зависят възможностите за съставяне на управляваща коалиция.  Според прогнозните резултати..

публикувано на 24.02.25 в 00:38
Президентът на САЩ Доналд Тръмп.

Тръмп: Подобно на САЩ, народът на Германия се умори от липсата на здрав разум

След като се очертаха резултатите от вота за Бундестаг, п резидентът на САЩ Доналд Тръмп нарече победата на най-големия германски консервативен алианс "велик ден за Германия и за Съединените щати".  "Много подобно на Съединените щати, и хората в Германия се умориха от дневния ред без здрав разум, особено по въпросите на енергетиката и..

публикувано на 23.02.25 в 22:13
Снимката е илюстративна.

Георги Търлев от ПП-ДБ е новият кмет на пазарджишкото село Драгор

Георги Търлев от коалиция ПП-ДБ е новият кмет на пазарджишкото село Драгор, показва паралелното преброяване. Той печели със 100 гласа пред опонента си Асен Чавдаров от Земеделски народен съюз.  Изборният ден приключи без сигнали за нарушения, при избирателна активност от над 72 процента.  До извънредния вот се стигна след внезапната кончина на..

публикувано на 23.02.25 в 22:00
Външен изглед на болница

Състоянието на папа Франциск продължава да е критично

Пресслужбата на Ватикана обнови информацията за здравословното състояние на папа Франциск, което остава критично. Той е в болницата "Джемели" в Рим от 14 февруари, където му поставиха диагноза двустранна пневмония.  Папа Франциск е в болница заради полимикробна инфекция на дихателните пътища Състоянието на папа Франциск остава критично..

публикувано на 23.02.25 в 21:53
В спортната зала на Сандански пристигат първите секционни комисии с попълнените протоколи и изборните книжа.

Над 10 са жалбите и сигналите за нередности на вота за общински съветници в Сандански

Приключи изборният ден в Сандански, където хората гласуваха отново за общински съветници, след като изборите от редовния вот бяха касирани.  В Сандански днес се провеждат нови избори за общински съветници Финалната избирателна активност, отчетена от Общинската избирателна комисия е малко повече от 58 процента.  Над 10 са жалбите и..

публикувано на 23.02.25 в 21:22
Фридрих Мерц (в центъра) прави обръщение към поддръжници в партийната централа в Берлин, 23 февруари 2025 г.

Рекордна избирателна активност на изборите в Германия - 83%

Консерваторите от ХДС/ХСС  печелят предсрочните парламентарни избори  в Германия , но с 28,5 процента, което е по-слаб резултат от очакванията. Лидерът на ХДС Фридрих Мерц ще получи мандата за съставяне на правителство, но първите прогнозни резултати все още не дават яснота, каква коалиция ще управлява в Берлин. Екзитпол за вота в Германия:..

публикувано на 23.02.25 в 21:12
Росен Желязков

Желязков поздрави Мерц за "впечатляващата изборна победа"

Премиерът Росен Желязков поздрави в социалната мрежа Х  германските консерватори от ХДС/ХСС и лидерът Фридрих  Мерц за  "впечатляващата изборна победа". Екзитпол за вота в Германия: ХДС/ХСС-28,5%, АзГ-19,5%, ГСДП- 16,4% Министър-председателят посочва, че очаква с нетърпение задълбочаването на сътрудничеството между България и Германия като..

публикувано на 23.02.25 в 20:53