През втория ден от официалното си посещение в Москва японският премиер Шиндзо Абе ще разговаря с руския президент Владимир Путин. Двамата лидери ще обсъдят въпроса за подписването на мирен договор между Русия и Япония, какъвто няма след Втората световна война.
Посещението на Шиндзо Абе започна вчера на фона на спекулации в японските медии, че той е готов да подпише мирен договор с Русия, ако получи обратно два от четирите спорни Курилски острова: Шикотан и Хабомаи. Всъщност такава възможност е предвидена в подписаната през 1956 г. декларация за възстановяване на дипломатическите отношения между Съветския съюз и Япония.
Въпросът е дали Москва е готова на териториални отстъпки точно в този момент.
Вчера говорителят на Кремъл Дмитрий Песков заяви, че засега японската страна не е отправяла официални предложения за условията на бъдещия мирен договор.
„Засега никой нищо официално не е предлагал, затова някакви евентуални разсъждения едва ли са уместни. Те не спомагат за успеха на преговорите“, посочи той. Песков добави, че решението за мирния договор ще се търси при съблюдаването на националните интереси на двете държави и че никой не възнамерява да отстъпва от тези интереси.

Цените на стоките от малката потребителска кошница, в която влизат основни храни и стоки от първа необходимост, за последния месец не са се променили. Това показва анализ на цените за октомври на Института за социални и синдикални изследвания на КНСБ. Заместник-директорът на института Виолета Иванова посочи, че сред поскъпналите храни са..
Армията има осигурено гориво в случай на проблеми с бургаската рафинерия, увери министърът на отбраната Атанас Запрянов. "Текущите запаси, които имаме, те осигуряват поддръжката на въоръжените сили за една година. Оперативният ни запас обаче в корабното гориво е по-нисък, като за корабното гориво вече този срок няма да бъде на брой дни, а е на..
От ДСБ предлагат да бъде премахната нотариална заверка при прехвърляне на собствеността на моторни превозни средства. Депутатът Йордан Иванов обясни, че целта на предложението е да бъде въведен европейския модел и да се намалим административната тежест върху бизнеса и гражданите като отпадне таксата при нотариална заверка: "Това е..
Четирима души са загинали, след като Русия извърши масирано комбинирано нападение срещу Киев рано тази сутрин. В много райони на украинската столица са възникнали пожари, причинени от отломки, съобщиха украинските власти. Междувременно, по информация на Ройтерс, след украинска атака с дронове е бил спрян износа на петрол от руското черноморско..
Управляващи и опозиция отново влязоха в спорове по параметрите на държавния бюджет, който правителството внесе вчера в Народното събрание без преговори със синдикатите и работодателските организации. Вицепремиерът Атанас Зафиров защити по време на парламентарния блицконтрол първия бюджет в евро, макар да призна, че предвидените средства не..
Кореспондентът на БНР в Кипър Бранислава Бобанац е тазгодишният носител на наградата на Съюза на българските журналисти "Златно перо" за български кореспондент в чужбина. Тя е отличена за обективно и вярно отразяване на събитията и процесите в Кипър, както и за живота на българската общност на островната държава. СБЖ присъди и специално..
Ваксината срещу варицела влиза в националния календар на задължителните ваксини, защото 2% процента от всички заболели деца влизат в болница с усложнения, а това са 600 деца. Това заяви във Варна доцент д-р Ангел Кунчев - главен държавен здравен инспектор. Той коментира, че веднага след излизането на наредбата в Държавен вестник и влизането в сила..
От 5 януари зоните за платено паркиране в София ще бъдат разширени и ще поскъпнат двойно. Това прие Общинският съвет с 35 гласа "за" и 12 "против"...
Възможностите на тази партия, която ще се учреди в събота – Алианс за права и свободи (АПС), са ограничени, заяви в интервю пред БНР Гюнер..
Без отопление и с ограничен бюджет – така посреща зимата Общинското спортно училище "Дръстър“ в Силистра . Повреденият котел не подлежи на..