Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ще имаме ли най-сетне Закон за доброволчеството и как той да не се превърне в бухалка?

Лазар Радков: На мен по никакъв начин не ми е пречило, че няма Закон за доброволчеството

| Интервю
Лазар Радков
Снимка: БГНЕС

Има реален риск да окажат негативен ефект върху доброволческите каузи. Така Лазар Радков от "Капачки за бъдеще" коментира пред БНР трите законопроекта за насърчаване на доброволчеството, в които се предвиждат финансови облекчения и допълнителен отпуск за доброволците у нас.

Парламентарната комисия по въпросите на младежта и спорта прие на първо четене трите законопроекта - на ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ и БСП, на Закон за насърчаване на доброволчеството. Правната рамка се очаква от 18 години. Поредица от законопроекти се приемат на първо четене, но не се въвеждат окончателно в правната уредба.

"Трябва да обърнем внимание на тежестите, които предполагат тези законопроекти. Навсякъде има регистриране на доброволци, сключване на договори, като има лични данни, трябва да се попълват декларации, застраховки и т.н. Ако се приемат в най-рестриктивната форма тези предложения, всички доброволци трябва да подписват договор. 

Тези законопроекти вчера бяха приети, днес са на правна комисия и ще влязат в пленарната зала. Но по тях има много неща, които трябва да се променят, подобрят или премахнат".

Той коментира и факта, че България няма Закон за доброволчеството. 

"На мен по никакъв начин не ми е пречило, че няма Закон за доброволчеството. В "Капачки за бъдеще" никой не е на заплата, не е на хонорар. Нямаме финансиране от абсолютно никъде. Това не е устойчива стратегия. Но ще си създадем условия да се самофинансираме". 

Има и още една опасност - да е закон-бухалка, отбеляза Лазар Радков в предаването "Преди всички".

"Закон, който е направен така, че да създава административна, финансова и оперативна тежест на организациите, които организират доброволци. Някои ще се откажат да организират. Други ще го правят, но неспазвайки буквата на закона. Тогава във всеки един момент, когато направи някакво публично изказване или е против нещо, се започват едни проверки - това не сте изпълнили, онова не сте и законът се превръща в бухалка. Всяка една нормативна рамка може да се превърне в бухалка. Има реален риск това да окаже негативен ефект върху доброволческите каузи". 

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл. 

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Правителство на Румъния оцеля при първия вот на недоверие в парламента

Коалиционното правителство на Румъния оцеля днес при първи опит в парламента да му бъде гласувано недоверие само 3 седмици след встъпването му в длъжност. Искането за вота беше внесено от крайнодясната опозиция заради непопулярните увеличения на данъци, които предприе мнозинството от 4 проевропейски партии, които подкрепят кабинета на премиера..

публикувано на 14.07.25 в 22:15

Каталуния направи нова крачка към самостоятелно управление на финансите

Почти 8 години след неуспешния референдум за независимост, Каталуния направи нова крачка към самостоятелно управление на финансите. Властта в Мадрид и каталунското правителство положиха основите на нов модел на финансиране, който ще позволи на автономната област сама да събира данъци. Новата схема беше договорена преди почти година от..

публикувано на 14.07.25 в 21:58
Президентът на Украйна Володимир Зеленски.

Зеленски предложи Денис Шмигал за нов министър на отбраната на Украйна

Украинският президент Володимир Зеленски предложи настоящият премиер на страната Денис Шмигал да бъде новият министър на отбраната. "Колосалният опит на Денис Шмигал определено ще бъде полезен като министър на отбраната на Украйна - именно в тази област сега са на разположение максималните ресурси на страната, максималните задачи и много..

публикувано на 14.07.25 в 21:44
Сградата на болница

Ръководители на водещи АГ структури у нас се обявиха в защита на колегите си от "Майчин дом"

Ръководители на водещи АГ структури у нас се обявиха в защита на професионализма на колегите си от университетската болница "Майчин дом". В отворено писмо до обществеността над 30 медици заявяват, че въпреки негативната кампания срещу гилдията, всички те ще продължат да изпълняват лекарския си дълг. Обръщението на акушер-гинеколози от..

публикувано на 14.07.25 в 20:53

Руски съд осъди задочно на 14 години затвор известния писател Борис Акунин

Руски военен съд осъди задочно на 14 години затвор известния с активната си антивоенна позиция писател Борис Акунин. Григорий Чхартишвили, чийто литературен псевдоним е Борис Акунин, беше признат за виновен по обвинения в терористична дейност, оправдание на тероризма и нарушаване на задълженията на "чуждестранния агент", за какъвто беше..

публикувано на 14.07.25 в 20:20

Протест на живеещите в района на ул. "Опълченска" в София

Десетки граждани и жители на столичния квартал "Банишора" и улица "Опълченска" блокираха ремонтираното кръстовище с бул. "Тодор Александров". Шествието се насочи към мола на бул. "Александър Стамболийски". Недоволството е от ремонта, продължил около година. Премахнати са обещаната бус лента, тротоарите са тесни, липсват велоалеи, а..

публикувано на 14.07.25 в 20:03

Земеделците от община Бойчиновци с най-добри добиви от пшеница и ечемик в Монтанско

Земеделците от община Бойчиновци с най-добри добиви от пшеница и ечемик в област Монтана. Има много пропаднали площи с рапица, съобщават от Областна дирекция "Земеделие" На 80 % е ожъната пшеницата в област Монтана. Рекултирани са 80 % от засетите площи. От 340 000 декара с жито се отчита среден добив 542 кг от декар. Това е със 100 кг..

публикувано на 14.07.25 в 19:40