Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Учителка в основно училище обяснява на децата, че “човек не е кацал на Луната“

Проф. Олег Йорданов и Светослав Александров: Неприемливо е да се преподава, човек не е бил на Луната

Георги Апостолов: Дори да е с цел провокация, 4-ти клас не е мястото за това

Кацане на Луната
Снимка: Би Би Си

Правдолюб Иванов сподели в “Туитър“:  "Потресен съм, класната на дъщеря ми в 38-о основно училище, в час по Човек и природа, им казала, че човек не е кацал на Луната, защото около нея има енергийно поле, което не позволява, че кацането е снимано в “Холивуд“ и че само руснаците са ходили в космоса. Пуснала им филм, доказващ “всичко това“.

“Преподаването на теорията, че човек не е бил на Луната, е абсолютно неприемливо. Това не е въпрос, който е просто мнение. В смисъл американците твърдят, че са кацнали на Луната, и ние избираме да вярвате или не. Говорим за много сериозен научен факт, който е потвърден не само от американците, но всъщност големите обсерватории в световен мащаб са проследявали сигнала от кацащите кораби “Аполо“ на Луната“, каза пред БНР Светослав Александров, администратор на сайта Космос.бг и автор на книгата “Аз, виртуалният астронавт“.

В това отношение няма съмнение, защото това е абсолютно достоверен исторически факт.

"А що се касае за преподаването на конспиративни клипчета от You Tube, държа да спомена, че ролята на учителя е все пак да преподава наука. Има сериозни научни сайтове, но You Tube не е от тях", уточни още Александров. 

Как от далечна Америка изглежда тази случка - учителка да посява в училище съмнение, че човек е стъпил на Луната през 1969 г.? Дали като иновативен учителски метод, който може да провокира критичното мислене на децата да се съмняват във всичко чрез осмислянето на алтернативно поднесени факти - на този въпрос отговаря проф. Олег Йорданов, дългогодишен главен редактор на списание "Светът на физиката", който в момента живее и работи в Клемсън, Южна Каролина, САЩ.

Снимка

"Даже руснаците никога не са оспорвали факта, че американците кацат на Луната през 1969 година“ отбеляза Олег Йорданов. През 2013 година той преподава физика в Американския университет в Благоевград и по време на среща със студенти с руски космонавти заедно с българския Георги Иванов, командирът на отряда космонавти отговаря, че са следили развитието и на този полет тогава. 

"Много по-трудно е да се подкупят хиляди учени в НАСА, или в тогавашния Съветски съюз, за да лъжат", смята Йорданов.

"Фактите не са въпрос на избор" според проф. Йорданов, въпреки опита, включително предавания на обществената телевизия да представи по този начин нещата. "Тази тенденция към мистика тръгна от Людмила Живкова", посочи Олег Йорданов. Според него ключово е да се изучават научни дисциплини, независимо от профилирането на образованието, а училището трябва, както и държавата, според светската ни конституция да са напълно разделени от религиите. Децата трябва да разбират какво означава научна хипотеза, как се проверяват факти, как фактите се различават от мненията и е недопустимо пропагандирането на конспиративни обяснение в училище, подчерта той.

“Съответната учителка и директорката на училището бяха нападнати от медиите. И те изложиха една,  общо взето, стройно звучаща история, че учителката се е опитала да провокира децата, да ги научи на критично мислене и т.н.“, заяви Георги Апостолов от Центъра за безопасен интернет за предаването “Хоризонт за вас"Дали е така, не може да кажем", допълни той.

Според него съмнение предизвиква фактът, че според учителката достоверни източници са Уикипедия и You Tube, което по думите му издава ниска медийна грамотност.

Дори да допуснем, че тя го е направила с цел провокация, все пак преподавателят е педагог. Той трябва да преценява нивото на развитие на децата. Четвърти клас не е мястото и децата не са на възраст, в която можеш да провокираш такава дискусия, смята Апостолов.

Всички мнения могат можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Любчо Георгиевски

Любчо Георгиевски: Има дежурни, които не позволят отношенията между София и Скопие да вървят напред

Постоянно има дежурни, които се занимават с това да не позволят отношенията между София и Скопие да вървят напред . Това заяви пред БНР бившият македонски премиер (1998-2002 г.) Любчо Георгиевски, лидер на ВМРО-Народна партия. " Всеки път, когато отношенията се подобряват, се случва някой да започне да ги влошава . ... Не знам какво в този момент..

публикувано на 27.09.24 в 18:02
Христиана Бацелова

Д-р Христиана Бацелова: Необходимо е и двата пола да бъдат ваксинирани срещу HPV

По данни на Европейската ракова информационна система за 2022 г. България е на второ място в ЕС по заболеваемост и смъртност от рак на маточната шийка с 503 смъртни случая. Това е втората водеща причина за смърт от рак при жените от 15 до 45 години в България.   Експерти настояват и момчетата да получават безплатна ваксина срещу човешки..

публикувано на 27.09.24 в 11:17
Д-р Юлиян Петров, председател на Синдиката

Изследване за образованието: 80% искат повече практически упражнения и формиране на компетентности

" Учителят се е превърнал в плен на документа. Учителят не е момчето за всичко - той не би трябвало да пази в коридора, на двора или в автобусите. Несвойствените дейности претоварват учителя и той не издържа и отива да прави нещо друго или не е ефективен за своите ученици. Тези неща трябва да решим, за да запазим учителите и да задържим младите в..

публикувано на 27.09.24 в 10:14

Маринела Величкова: Сред хората в РСМ няма съвсем ясна картина за това какво е възможно

" Очаквам ясна позиция на албанските партии, за да се опитаме да се ориентираме какво следва оттук нататък ". Това заяви пред БНР кореспондентът на БТА в Скопие Маринела Величкова.  Вчера постоянните представители на ЕС единодушно решиха да започнат преговори с Албания за членство в ЕС, но не и с Република Северна Македония. Решението на ЕС..

публикувано на 27.09.24 в 09:00

Радосвета Стаменкова: Не можем да задраскаме интернет, но можем да модерираме

Децата у нас са сред най-пристрастените към социалните мрежи. 34% от подрастващите съобщават, че играят онлайн игри всеки ден . Това е един от тревожните изводи на последното проучване върху зависимостта на децата от социални мрежи. Проучването "Здравно поведение при деца в училищна възраст" изследва около 280 хил. деца на 11, 13 и 15 години в..

публикувано на 26.09.24 в 11:05

Хора с увреждания в планината: Мисия възможна

" Хората с увреждания нямат нужда от съжаление, те имат нужда да се държим с тях като равни, което е проблем в България . Не всеки го разбира. Хората като че ли малко странят, а всъщност те са толкова пълноценни хора, колкото и ние. Това, че имат някакъв двигателен проблем не ги прави по-малко хора от нас ". Това каза пред БНР Вера Асенова..

публикувано на 25.09.24 в 10:47

Росина Тодорова: Младото поколение има твърде ниска здравна култура

Хората подценяват проблемите, които замърсеният въздух създава . Това заяви пред БНР Росина Тодорова - председател на Сдружение "Жените в бизнеса и професиите - София", преди пресконференцията "На въздух: Да седнем заедно и да поговорим за профилактиката преди лечението". Темата е част от по-големия проект "Пейка за здраве"...

публикувано на 25.09.24 в 09:52