Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Учителка в основно училище обяснява на децата, че “човек не е кацал на Луната“

Проф. Олег Йорданов и Светослав Александров: Неприемливо е да се преподава, човек не е бил на Луната

Георги Апостолов: Дори да е с цел провокация, 4-ти клас не е мястото за това

Кацане на Луната
Снимка: Би Би Си

Правдолюб Иванов сподели в “Туитър“:  "Потресен съм, класната на дъщеря ми в 38-о основно училище, в час по Човек и природа, им казала, че човек не е кацал на Луната, защото около нея има енергийно поле, което не позволява, че кацането е снимано в “Холивуд“ и че само руснаците са ходили в космоса. Пуснала им филм, доказващ “всичко това“.

“Преподаването на теорията, че човек не е бил на Луната, е абсолютно неприемливо. Това не е въпрос, който е просто мнение. В смисъл американците твърдят, че са кацнали на Луната, и ние избираме да вярвате или не. Говорим за много сериозен научен факт, който е потвърден не само от американците, но всъщност големите обсерватории в световен мащаб са проследявали сигнала от кацащите кораби “Аполо“ на Луната“, каза пред БНР Светослав Александров, администратор на сайта Космос.бг и автор на книгата “Аз, виртуалният астронавт“.

В това отношение няма съмнение, защото това е абсолютно достоверен исторически факт.

"А що се касае за преподаването на конспиративни клипчета от You Tube, държа да спомена, че ролята на учителя е все пак да преподава наука. Има сериозни научни сайтове, но You Tube не е от тях", уточни още Александров. 

Как от далечна Америка изглежда тази случка - учителка да посява в училище съмнение, че човек е стъпил на Луната през 1969 г.? Дали като иновативен учителски метод, който може да провокира критичното мислене на децата да се съмняват във всичко чрез осмислянето на алтернативно поднесени факти - на този въпрос отговаря проф. Олег Йорданов, дългогодишен главен редактор на списание "Светът на физиката", който в момента живее и работи в Клемсън, Южна Каролина, САЩ.

Снимка

"Даже руснаците никога не са оспорвали факта, че американците кацат на Луната през 1969 година“ отбеляза Олег Йорданов. През 2013 година той преподава физика в Американския университет в Благоевград и по време на среща със студенти с руски космонавти заедно с българския Георги Иванов, командирът на отряда космонавти отговаря, че са следили развитието и на този полет тогава. 

"Много по-трудно е да се подкупят хиляди учени в НАСА, или в тогавашния Съветски съюз, за да лъжат", смята Йорданов.

"Фактите не са въпрос на избор" според проф. Йорданов, въпреки опита, включително предавания на обществената телевизия да представи по този начин нещата. "Тази тенденция към мистика тръгна от Людмила Живкова", посочи Олег Йорданов. Според него ключово е да се изучават научни дисциплини, независимо от профилирането на образованието, а училището трябва, както и държавата, според светската ни конституция да са напълно разделени от религиите. Децата трябва да разбират какво означава научна хипотеза, как се проверяват факти, как фактите се различават от мненията и е недопустимо пропагандирането на конспиративни обяснение в училище, подчерта той.

“Съответната учителка и директорката на училището бяха нападнати от медиите. И те изложиха една,  общо взето, стройно звучаща история, че учителката се е опитала да провокира децата, да ги научи на критично мислене и т.н.“, заяви Георги Апостолов от Центъра за безопасен интернет за предаването “Хоризонт за вас"Дали е така, не може да кажем", допълни той.

Според него съмнение предизвиква фактът, че според учителката достоверни източници са Уикипедия и You Tube, което по думите му издава ниска медийна грамотност.

Дори да допуснем, че тя го е направила с цел провокация, все пак преподавателят е педагог. Той трябва да преценява нивото на развитие на децата. Четвърти клас не е мястото и децата не са на възраст, в която можеш да провокираш такава дискусия, смята Апостолов.

Всички мнения могат можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Орязват средства за инвитро, отиват за земеделците

От Фондация "Искам бебе" алармираха, че с постановление се орязват средства от Фонда за инвитро процедури, като е предвидено те да се насочат към земеделските производители . По този повод от "Искам бебе" вчера бяха на среща със здравния министър д-р Галя Кондева.  "Това в никакъв случай не ни противопоставя на другата целева група, към която..

публикувано на 18.12.24 в 11:28

Вълкан Горанов: Българските деца олимпийци се открояват значително на европейската сцена

Изложбата "Фантастични умове", която представя успехите на България в международните олимпиади по природни науки за 2024 г., ще бъде открита днес в зоната за пристигане на Терминал 2 на Летище София .  "Идеята за изложбата е продължение на проекта "Моите будители", който показва различни успехи от образованието и културата", отбеляза пред БНР..

публикувано на 18.12.24 в 10:30

Катерина Василева и Анина Сантова с приз за "Журналист надежда"

За 13-а поредна година бяха раздадени журналистическите награди в конкурса "Валя Крушкина - журналистика за хората". Тазгодишните носителки на наградата за млад журналист - "Журналист надежда", на конкурса, отидоха при Катерина Василева от "Свободна Европа" и Анина Сантова от "Капитал". В интервю за предаването "Преди всички" Катерина Василева..

публикувано на 17.12.24 в 10:20

КТ "Подкрепа": Работещите внасят близо 70% от приходите в бюджета, а фирмите - едва 30%

Работещите внасят близо 70% от приходите в бюджета, а фирмите – едва 30%. Това сочи анализ, изготвен от Конфедерация на труда "Подкрепа". От синдиката изразяват недоволство, че огромната тежест е прехвърлена върху работещите, и припомнят, че над 11% от наетите са и работещи бедни. От КТ "Подкрепа" настояват за промени в данъчната и..

публикувано на 16.12.24 в 13:21

Петко Тотев: Да не се месим в работата на най-великия архитект - природата

Да не се месим в работата на най-великия архитект - природата. Това призова от ефира на "Хоризонт" Петко Тотев, председател на Федерацията по катерене и алпинизъм. В предаването "Хоризонт до обед" той коментира въпросите пред бъдещото управление на природен парк "Витоша".  "Активно участваме във всички обществени обсъждания по отношение..

публикувано на 16.12.24 в 11:44
Д-р Симона Велева

Симона Велева: До 2 години децата да са без екран, след това - поетапно

" За бебетата от 0 до 2 години не бива да се дава никакъв екран , защото техните мозъци все още са много незрели и всяко едно предоставяне на екран по-скоро ще ги престимулира, отколкото да им даде някаква полезна информация". Това заяви пред БНР председателят на СЕМ Симона Велева. Не бива да отричаме устройствата и медиите, напротив - те са..

публикувано на 16.12.24 в 10:31