Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Иван Тодоров: По света международни фирми се занимават с процедурите и проверките за даване на гражданство

Снимка: БГНЕС

Изводите на ЕК, доколкото са реални въобще, са изключително пресилени и България има най-малкия проблем за продаване на българско гражданство срещу инвестиции. Това каза пред БНР професорът по „Административно право“ д-р Иван Тодоров. Той коментира над 560 души са подали искания – те направили инвестицията, получи са постоянно пребиваване и чакат да изтече 5-годишния срок, за да получат евентуално българско гражданство. Юристът не е сигурен, че само 50 души са получили гражданство“:

„Има един общ член, който казва, че при особени заслуги в областта на спорта, икономиката и така нататък също се дава гражданство. По тази линия почти всички чужди футболисти, които играят в България, получиха българско гражданство. Не съм убеден, че цифрата е 50. Знам само за 4 човека, които срещу инвестиции  от един милион лева са получили българско гражданство. Дано да се повече! Така или иначе, в българската икономика са инвестирани над 560 милиона. На мен ми се струва съвсем немалко, на фона на това, че почти не се дава българско гражданство". 

Няма никакви данни за пране на пари на наша територия, нито че кандидатствал чрез инвестиция „по какъвто и да е начин да е свързан с каквито и да е възможности за пране на пари, за тероризъм и така нататък“, каза той за предаването "Хоризонт до обед" и допълни:

„По света се прави следното – международни фирми, които се занимават с процедурите по даване на гражданство, наемат други световноизвестни фирми, които правят изключително щатно проучване на всеки кандидат, така че да няма никакви шансове той да е свързан нито с незаконни дейности, нито с пране на пари, а още повече да е осъждан в собствената си или в другата държава. Самият инвеститор си заплаща това проучване. Разковничето е в това дали такава авторитетна фирма предлага кандидатите. Само за пример – да не би в САЩ да са по-глупави от нас, където само срещу 500 000 долара в областта на селското стопанство и хранителната промишленост да получавате американско гражданство или срещу милион долара инвестиции във всяка друга сфера? Цялата работа е, че предложението трябва да идва от читава фирма, която да е наела авторитетна международна фирма за проучване! Да не мислите че ЦРУ или друга служба прави щателно проучване?“.

Според юриста трябва да се помисли от чужденците, желаещи българско гражданство, да се искат „по-ангажиращи инвестиции“, защото в момента те са в държавни ценни книжа или в акции в публични дружества или в приватизация.

По повод предстоящото обществено обсъждане на промените в Закона за българското гражданство, той изтъкна, че проблемът е в  даването на гражданство на хора с български произход, а не на инвеститорите:

„Не си мислете, че македонците, които идват в България за българско гражданство, всички имат българско самосъзнание и желание да станат български граждани. Те получават документа и нямат нищо общо след това с България. На тях им трябва паспорт, за да отидат да работят в ЕС или да ползват безвизов режим в държави, извън ЕС. Основните проблеми с корупцията са там, а не с тези, които правят инвестиции“.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Христо Георгиев: Шествието е срещу задължителното религиозно образование

Шествие "Училището не е църква" ще има на 15 май в София, съобщи в интервю пред БНР организаторът Христо Георгиев. "Доволен съм, че за 40 часа имаме 1300 човека зад тази инициатива. Училището е държавата и като се въведе този предмет "религия" държавата участва активно върху разпространяването на определен вид идеи, морални ценности и..

публикувано на 22.04.25 в 14:13

Председателите на ЕК и Европейския съвет ще присъстват на погребението на папата

Председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен ще бъде в Рим за погребението на папа Франциск в събота, съобщи говорителката на Комисията Анита Хипер. Там ще е и председателят на Европейския съвет Антониу Коща.  Засега не се предвиждат нейни двустранни срещи в Рим, но това не се изключва. На изпращането на папата ще..

публикувано на 22.04.25 в 14:13
Галя Славова

Галя Славова: Китай иска да изгради анти-САЩ коалиция

Китай иска да изгради анти-САЩ коалиция. Това каза пред БНР Галя Славова, китаист, преподавател по икономика в Китай, като обясни, че  това е тактически ход на Пекин в т.нар. търговска война, започната от президента на САЩ Доналд Тръмп.  "По-лесно е да го направи със страни, които са вече зависими икономически от Китай, защото голяма част от..

публикувано на 22.04.25 в 13:56

Проф. Кирил Топалов: Нужен е папа, който да отваря порти между хората от цял свят

На папата Франциск човешките моменти му бяха много присъщи. И има нужда от такъв папа, които да работи за сближаването на хората по света. Папа Франциск не се спираше, пътуваше на изток, на запад, навсякъде по света. Такъв папа е нужен, а не някакъв да се затвори в своя католически фанатизъм, изпълнен с омраза към останалия свят. Нужен е..

публикувано на 22.04.25 в 13:39

СЕМ излезе с доклад по казуса с предаване по програма "Христо Ботев" на БНР

Има нарушение на Закона за радиото и телевизията, както и отклонение от Етичния кодекс на българските медии - това се посочва в доклада на дирекция "Мониторинг и анализи" на Съвета за електронни медии за извършено наблюдение на изданието на предаването "Антон Митов представя" по програма "Христо Ботев"  на БНР от 8 март. Гост на предаването тогава..

публикувано на 22.04.25 в 13:38
Монсеньор Йовко Пищийски при посрещането на папа Франциск в Раковски, 2019 г.

Монсеньор Йовко Пищийски: Папа Франциск искаше още веднъж да посети България

"Папа Франциск дойде в България, защото искаше да посети тази малка католическа общност и да я напътства във вярата, което е неговата роля като духовен пастир. Той искаше още веднъж да дойде, имаше покана за едно събитие и тогава взе календар и си записа датата и каза, че ако му е възможно, ще отиде".  Това каза пред БНР монсеньор Йовко Пищийски..

публикувано на 22.04.25 в 13:32
Кметът на София Васил Терзиев (вляво) и лидерът на

"Спаси София" сваля доверието си от кмета Васил Терзиев

"Спаси София" сваля доверието си от кмета на София Васил Терзиев. Това обяви лидерът на партията Борис Бонев. "Администрацията на София няма ясна визия и ясни цели. То не може да бъде успешно. Г-н Терзиев не разбра огромната отговорност, която лежи на неговите плещи. Хората очакваха промяна, а получиха подмяна", заяви Бонев и каза, че..

публикувано на 22.04.25 в 13:18