"Пътят съм си го извървял сам. Нито майка ми ме е възпитавала в мюсюлмански дух, или баща ми, или дядо ми и баба ми. /…/ Самичък съм стигнал до тези неща, с четене", обясни той. "Първото ми четиво на моя роден език – българския, е било Библията. Тогава нямаше Коран на български. И действително, в този период от време съм бил наследствен мюсюлманин, не убеден мюсюлманин", разказва Хамид Имамски и пита колко от вярващите, дори и т. нар. запознати, са прочели Библия или Корана.
Чета Корана и виждам как се манипулират хората
"Много малък процент ще бъде. Всеки чака някой да му го каже, да му обясни какво пишело. Човек трябва да седне сам, да прочете. Не да му го обяснява духовник или политик. /…/ На мен не ми е нужен посредник. Не ми е нужен духовник, който да ми казва какво пише. Отварям и чета. В момента имаме невероятен превод на проф. Цветан Теофанов и екип. Разполагаме на български език с тази свещена книга и аз чета. И виждам как се манипулират хора."
Хамид казва, че предизвикателствата стават все повече и повече, защото „манипулациите и комерсиализмът стават все по-дълбоки и тези неща ни готвят огромни капани". И в християнския, и в мюсюлманския свят религията се използва с користни цели, убеден е Хамид. "Когато човек искрено познава религията си, дори за да не става религиозен, поне за обща култура, той не може да бъде манипулиран. За да сме свидетели на тези събития, в които живеем в ден днешен, означава единствено едно: не познаваме религиите си. Затова сме на това дередже."
„Човек ако вникне в книгите, религиозни, ще види, че там не може да намерите никакво основание да вървите срещу някого“, допълва Имамски, за когото човек може да бъде морален и без религия, а религията е "един по-тесен ориентир към Бога, ако я избереш доброволно".
"Това, което виждате в някоя медия – „мюсюлманите са такива“… Никой не си задава въпроса да видим откъде са такива. Да отвори Корана и да види, че тези, които ни ги представят за „такива“, или някаква традиция спазват, и няма нищо общо с Корана, или са някакви с такова ниво на развитие и мислене, за което аз като мюсюлманин нямам вина.“
Не съм отговорен пред политици, ходжа или църква, а пред Създателя
"За мен има Създател. И искам да бъда отговорен по мой избор пред него. Не пред политик, не пред ходжа, не пред поп, не пред църква. Аз съм отговорен пред Бог. Това е силата на вярата", споделя Хамид и задава въпроса в момента в България религията какво е:
"Традиция. Когато почине човек, когато се жени. Кой влага сърце в цялата тази работа и кой застава искрено пред Бог и го прави заради Бог, а не заради това, че го е родила християнска или мюсюлманска майка? Много са малко хората."
Смята, че отношението към религиите на повечето от нас е лицемерно и служи за показност и дори мюсюлманите не знаят достатъчно за исляма. "Винаги съм казвал – за мюсюлманската религия прекалено малко се знае. Всеки те препраща в турското робство, в арабския свят. А това е една религия. Тя няма вина за глупостите, които е вършил някой от нейно име някъде си. Както и християнството, разбира се. Има ли вина християнството за кръстоносните походи? Няма. Исус има ли вина? Няма. Мохамед каква вина има за глупостите, които се вършат от негово име след него?"
"В мюсюлманската религия няма духовенство – там има вярващ и Бог. Това е второто, което ме е грабнало", споделя още Хамид и признава, че проблеми има и в самата религия като общност - "има си тенденции, има си фанатично мислещи".
Силата на религията не е в броя на молитвите
Силата на религията не е в строгото спазване на молитвата и пост, а в искреността към Бог, убеден е Хамид. „И в цялостния начин на живот заради Бог – там е силата на религията. Та не е една молитва или пет, или 50, или един пости в Рамазан.“
Смята, че в България има религиозна толерантност и търпимост между християни и мюсюлмани, а Родопите са показателни за това. „Ако говорим за България, която аз страшно много обичам, мисля, че тук се е получило. Има още какво да се направи. Например – какво преди на Нова година след Многая лета и благословията на патриарха, да излезе главният мюфтия на български да направи една молитва? Защо да не го направим? Знам, че ще почнат да ме пращат в Турция или в Арабия. Аз няма да отивам никъде. Моето място е в България. И моята джамия е българска – тя не е турска или арабска.“
По образование Хамид Имамски е лесовъд, магистър от Лесотехническия университет в София. Бил е член на Висшия мюсюлмански съвет. Събира и изпълнява автентични родопски песни.
Целия репортаж слушайте в звуковия файл."Изотопия" се размечта не просто за Ден на будителите, а за цял месец (защо не и повече), в който да се срещаме с хората, превърнали се в будната ни национална съвест . Средновековно невъзможен? Хамлет в омагьосания замък (първа част) Сред тях е Кирил Маричков , а и всички познати и непознати нему, с които..
Вярващите са убедени, че 40 дни след смъртта душата на покойника е сред нас, едва след това отлита към отвъдното. На този специален ден за помен християните подават храна и дарове, раздават и дрехите на мъртвия. Всичко дадено ще му се намери на оня свят. "Изотопия" поднася на Кирил Маричков спомените и емоциите на..
В рубриката „Горещо сърце“ отиваме в балчишкото село Гурково, където ни отвежда кореспондентът ни в Добрич Мая Райнова. Там тя се срещна с председателя на читалище „Свобода“ Наталия Георгиева, която родом е от Велико Търново, но след години в чужбина решава не просто да се завърне в България, а да се премести близо до морето. "Човекът, който..
Юркие Фейзи вдъхновява всеки, който я познава. Вярва, че винаги има път и надежда. Все още никой не е открил лек за лупуса, с който е принудена да живее, но вярва, че хората сами могат да се справят с всичко, стига да имат воля и любов към себе си. Това е най-важното нещо, на което се е научила от лупуса. "Да обичам повече себе си и когато..
"Националното радио , без никакво притеснение мога да кажа, че е в основата на успеха на "Сигнал", каза Йордан Караджов пред "Нощен хоризонт". "Да те жадувам", "Може би", "Сбогом", "Липсваш ми" са само няколко заглавия, които вече 46 години пренасят поколенията в свят на рок емоция и дълбоки спомени , създадени от музиката на "Сигнал"...
"Когато отидете в космоса…." директорът на НАСА Бил Нелсън се срещна с ученици и студенти . Посещението на Нелсън у нас беше част от европейската му обиколка. Защо НАСА се връща на Луната след 50 години? Как го прави с почти три пъти по-малък бюджет от преди. И дали войната в Украйна би била пагубна за отношенията между космическите сили? Много..
Вирусологът професор Радка Аргирова е потомствен лекар. Успява ли да се справи в живота с вирусите? "Вирусите са най-голямото предизвикателство за мен. Те ме карат непрекъснато да чета, да уча, да съм нащрек. Трябва винаги да бъда във висша форма. Първо, защото никога не знаеш точно кога какъв вирус ще се появи. Второ, точно кога кой..
За планирано масово изселване на българи от Дуисбург, Германия, алармира неформалната мрежа "Столипиново в Европа". "Това, което се случи, е,..
Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в..
Не очаквайте да дадем подкрепа на някого, ако не бъдем потърсени за това. Това каза пред БНР депутатът от ДПС-Ново начало Хамид Хамид и коментира:..