"Пътят съм си го извървял сам. Нито майка ми ме е възпитавала в мюсюлмански дух, или баща ми, или дядо ми и баба ми. /…/ Самичък съм стигнал до тези неща, с четене", обясни той. "Първото ми четиво на моя роден език – българския, е било Библията. Тогава нямаше Коран на български. И действително, в този период от време съм бил наследствен мюсюлманин, не убеден мюсюлманин", разказва Хамид Имамски и пита колко от вярващите, дори и т. нар. запознати, са прочели Библия или Корана.
Чета Корана и виждам как се манипулират хората
"Много малък процент ще бъде. Всеки чака някой да му го каже, да му обясни какво пишело. Човек трябва да седне сам, да прочете. Не да му го обяснява духовник или политик. /…/ На мен не ми е нужен посредник. Не ми е нужен духовник, който да ми казва какво пише. Отварям и чета. В момента имаме невероятен превод на проф. Цветан Теофанов и екип. Разполагаме на български език с тази свещена книга и аз чета. И виждам как се манипулират хора."
Хамид казва, че предизвикателствата стават все повече и повече, защото „манипулациите и комерсиализмът стават все по-дълбоки и тези неща ни готвят огромни капани". И в християнския, и в мюсюлманския свят религията се използва с користни цели, убеден е Хамид. "Когато човек искрено познава религията си, дори за да не става религиозен, поне за обща култура, той не може да бъде манипулиран. За да сме свидетели на тези събития, в които живеем в ден днешен, означава единствено едно: не познаваме религиите си. Затова сме на това дередже."
„Човек ако вникне в книгите, религиозни, ще види, че там не може да намерите никакво основание да вървите срещу някого“, допълва Имамски, за когото човек може да бъде морален и без религия, а религията е "един по-тесен ориентир към Бога, ако я избереш доброволно".
"Това, което виждате в някоя медия – „мюсюлманите са такива“… Никой не си задава въпроса да видим откъде са такива. Да отвори Корана и да види, че тези, които ни ги представят за „такива“, или някаква традиция спазват, и няма нищо общо с Корана, или са някакви с такова ниво на развитие и мислене, за което аз като мюсюлманин нямам вина.“
Не съм отговорен пред политици, ходжа или църква, а пред Създателя
"За мен има Създател. И искам да бъда отговорен по мой избор пред него. Не пред политик, не пред ходжа, не пред поп, не пред църква. Аз съм отговорен пред Бог. Това е силата на вярата", споделя Хамид и задава въпроса в момента в България религията какво е:
"Традиция. Когато почине човек, когато се жени. Кой влага сърце в цялата тази работа и кой застава искрено пред Бог и го прави заради Бог, а не заради това, че го е родила християнска или мюсюлманска майка? Много са малко хората."
Смята, че отношението към религиите на повечето от нас е лицемерно и служи за показност и дори мюсюлманите не знаят достатъчно за исляма. "Винаги съм казвал – за мюсюлманската религия прекалено малко се знае. Всеки те препраща в турското робство, в арабския свят. А това е една религия. Тя няма вина за глупостите, които е вършил някой от нейно име някъде си. Както и християнството, разбира се. Има ли вина християнството за кръстоносните походи? Няма. Исус има ли вина? Няма. Мохамед каква вина има за глупостите, които се вършат от негово име след него?"
"В мюсюлманската религия няма духовенство – там има вярващ и Бог. Това е второто, което ме е грабнало", споделя още Хамид и признава, че проблеми има и в самата религия като общност - "има си тенденции, има си фанатично мислещи".
Силата на религията не е в броя на молитвите
Силата на религията не е в строгото спазване на молитвата и пост, а в искреността към Бог, убеден е Хамид. „И в цялостния начин на живот заради Бог – там е силата на религията. Та не е една молитва или пет, или 50, или един пости в Рамазан.“
Смята, че в България има религиозна толерантност и търпимост между християни и мюсюлмани, а Родопите са показателни за това. „Ако говорим за България, която аз страшно много обичам, мисля, че тук се е получило. Има още какво да се направи. Например – какво преди на Нова година след Многая лета и благословията на патриарха, да излезе главният мюфтия на български да направи една молитва? Защо да не го направим? Знам, че ще почнат да ме пращат в Турция или в Арабия. Аз няма да отивам никъде. Моето място е в България. И моята джамия е българска – тя не е турска или арабска.“
По образование Хамид Имамски е лесовъд, магистър от Лесотехническия университет в София. Бил е член на Висшия мюсюлмански съвет. Събира и изпълнява автентични родопски песни.
Целия репортаж слушайте в звуковия файл.Съвременните комуникационни канали предлагат разнообразно съдържание, повечето тематично подчинено на търсенето от потребителите. Комуникаторите са без брой и транслират посланията си в среда от информационен шум. Това силно намалява критичния поглед на аудиторията и тя все по-трудно селектира качеството на информацията сред..
"Защо трябва да учим философия?" е въпросът, който най-често чува Владислав Тодоров. Той преподава предмета "Философски цикъл" в елитна врачанска гимназия. Основната идея в работата му е да насърчава учениците си да изразяват мнение, да споделят, да питат, да търсят отговори за всичко, което ги вълнува - от първото влюбване до проблемите на днешния..
Журналстът Николай Барулов описва своята работа като "далеч от консерватизма на класическата телевизия". Той е фриланс режисьор и видео журналист с над 20 годишна кариера в телевизията. В професионалния си път минава и през кореспондент във Великобритания. Николай Барулов дойде в Автономията за да разкаже за тръпката, която ускорява пулса..
Певицата Катя Близнакова, която преди години изпя народната песен "Лиляно, моме" - песента, която се превърна в нейна емблема и стана любима на поколения българи - тази усмихната и пламенна певица гостува на "Нощен хоризонт" . Тя споделя за музиката и песните си, за срещите ѝ с публиката, за колекцията ѝ от ангели - пазители , както и за..
Жаклин Прейс е талантлива млада българска цигуларка , която от 7 години е част от Белгийския национален оркестър . От 2018 година нашата сънародничка живее в Брюксел, но периодично се връща и в България, когато има покани за участия в концерти. В работата си като оркестрант Жаклин се среща със солисти и диригенти от цял свят , сред..
Наталия Цекова е актриса с горещо сърце. Тя е от хората, които вдъхновяват и даряват криле на другите, за да могат да летят върху мечтите си. Наталия Цекова сбъдва детската си мечта да играе на сцена. Когато е била на 10 години, е решила, че ще стане актриса. Призвана е за това. Вярва, че е родена, за да бъде актриса. "Определено беше..
Иван Въжаров е майстор на спортния бридж, играе този олимпийски спорт повече от 40 години. Той е треньор на млади бриджьори - шампиони. Създател е на кръстословици. Участвал е във викторини и в "Минута е много". Дълго време е бил спортен журналист. Като студент в първи курс се е запалил по спортния бридж. Стига до младежкия..
Правителството отпуска 9,5 милиона лева на "Български пощи", за да може дружеството да се подготви технически за въвеждане на еврото във връзка с..
Днес - 21.05, Димитър Воев – една от най-ярките, загадъчни и провокативни фигури на българската алтернативна музикална сцена от края на 80-те и..